iOS platformu kullanıcı deneyimi açısından Android'den neden daha üstün?
Mobil

iOS platformu kullanıcı deneyimi açısından Android'den neden daha üstün?

Daha önce yazılım geliştiriciler için Android ile iOS platformlarını karşılaştırmıştık. Bu iki platform için karşılaştırma yapılabilecek konulardan biri de uygulamalarda gözlemleyebileceğiniz tasarım ve kullanıcı deneyimi farklılıkları.

Mobilde vaktimizin çok büyük bir kısmı uygulamalar üzerinde geçiyor. Yapılan tahminler de ilerleyen yıllarda akıllı telefon ve tabletlerimizde uygulamaları oldukça fazla bir şekilde kullanacağımız yönünde. Peki daha önce hiç Android ve iOS uygulamalarını tasarım ve kullanıcı deneyimi olarak kıyasladınız mı? Genel kanı, iOS -yani iPhone ve iPad- için olan uygulamaların göze daha hoş göründükleri ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunduklarından yana.

Facebook gibi çok sık kullanılan mobil uygulamaların Android versiyonlarını dikkatle incelediğinizde son kullanıcıyı direkt olarak etkilemese de var olan küçük detaylarının kullanıcı deneyimini sekteye uğrattığı söylenebilir. Facebook'un aksine çok büyük kitlelere ulaşamayan uygulamalarda ise geliştiricilerinin deneyim ve zaman kısıtlarından dolayı yine iOS'un büyük bir üstünlüğü bulunuyor.

Apple, 80'li yıllardan beri görsel olarak kendini ve ekosisteminde yer alan parçaları geliştirmiş bir şirket. iOS için de yola çıktıları ilk günden itibaren çok katı bir politika izlediler. Dokümantasyona ve geliştirici araçlarına çok önem verdiler. Sonuç olarak günümüzde aynı kalitedeki bir tasarımı ve/veya kullanıcı deneyimini Android'e nazaran iOS'da daha az zaman harcayarak oluşturabiliyorsunuz.

android-vs-ios-2

Aradaki bu farkın tek sebebi Apple'ın yukarıda bahsettiğimiz vizyonu ve kararlılığı değil elbette. iPhone ve iPad'e ayrı ayrı uygulama geliştirildiğini düşünecek olursak iOS'da tek bir çözünürlük var. Android'de ise sayamayacağınız kadar. Bu durum geliştiricilerin uygulamalarını birçok çözünürlüğe uyumlu yapmak için kaliteden ödün vermesine sebep oluyor. Ayrıca Android'de test için kullanılan emulatörün başarısızlığı da test sürecine sekte vuruyor. Oldukça tanınmış uygulamalara dahi az rastlanan çözünürlüklerde baktığınızda tasarımsal hatalarla karşılaşmanız olası.

Bir diğer nokta ise bu iki işletim sisteminin mimarisini incelediğinizde ortaya çıkıyor. iOS'da tasarım elemanları ayrı birer modülken Android'de ana modülün içinde bulunuyor. Bu durum da kullanıcı deneyimi açısından negatif bir puan.

Özetle iOS'un başından beri kullanıcı deneyimi yüksek uygulamalar tasarlamak için daha uygun bir platform olduğunu söyleyebiliriz. Ana başlıklar ise işletim sistemi mimarisi, çözünürlük, dokümantasyon ve araç kalitesi. Google da durumun farkında olacak ki çözüm planlarından bahsetmeye başladı bile. Uygulama geliştiriciler için bir başvuru kaynağı hazırlayan şirket, Ice Cream Sandwich (Android 4.0) ile birlikte Android platformunu daha stabil bir tasarım şablonu üzerine oturtmayı planlıyor. Ancak bu kültürü oturtmak ve birçok farklı çözünürlükteki cihaza aynı anda uyum sağlama zorunluğu kısa sürede aşılabilecek cinsten problemler gibi gözükmüyorlar.

Yorumlar (6)
 1. 10 yılda 25 civari akıllı telefon ve tablet satın almış biri olarak Iphone un tek tuşuyla ergonomik olmadığını, kullanımının beni çıldırttığını belirtmek istiyorum.

  Ayrıca Android 4'ün animasyonları çok güçlü ve kıyas yapınca Iphone'un arayüzlerinin zayıf kaldığına şait oldum.

  Genel kanının aksine iddia ediyorum ki Android'in çok daha kullanışlı bir işletim sistemidir. Buna Amoled'li yüksek kalite cihazlarında getirdigi avantajı eklediğimiz zaman Iphone ile arasındaki fark açılmaktadır.

  Ancak sizde akıllı telefonlarla yeni tanişiyorsanız IPhone sizi memnun edecektir.

  1. genel kanı ios lehine ise, demek ki ios daha kullanışlıdır. yani mantıken durum böyle. yoksa hiçbir kullanıcı, eleştirmen, teknoloji editörü apple dan para almıyor değil mi :).. fanboy lar ise her iki tarafta da var ve birbirlerini dengeliyorlar bence.

   apple tasarım için yıllarca yatırım yaptı. masaüstü mac lerden getirdiği bir çizgisi de var, herşeyi bunun üzerine inşa etti. zaten mac lerden geliştirici olarak ios platformuna geçenler bu vizyonu rahatlıkla uygulamalarında kullandılar, diğer platformlardan geçenler ise ekosistemin kuvvetli yönlendirmesi (hatta zorlaması) ile kendilerini adapte etme durumunda kaldılar. appstore un ilk yıllarında apple ın tasarım kurallarına uymayan uygulamalar üzerinde çok daha katı yaptırımlar uyguladığını unutmayın. Ayrıca apple ile haşı neşir olan saygın geliştirici topluluklarında "tasarım önce gelir" motto su ciddi olarak benimsenmiştir. diyebiliriz ki ios geliştiricileri kuralları bu şekilde kabul ettiler ve uyguluyorlar.

   dip not olarak; ne yaptığı her koşulda tahmin edilebilen tuş gibi elemanlar kullanıcıyı rahat ettirirler. Android cihazımdaki "geri" ve "seçenek" tuşlarının uygulamadan uygulamaya farklı davranış şekilleri izlemesi, daha da kötüsü özellikle "seçenek" tuşunun içine gizlenen ve her geliştiricinin kafasına göre kullandığı olasılıklar beni çok rahatsız ediyor.

 2. Mert Sarac Mert Sarac

  Bu konuda Windows Phone'u da kıyaslamanızı tavsiye ederim :)

 3. Umut Akyol Umut Akyol

  Hedef kitle değil denebilir, ama iPhone ve iPad'i bir yaşındaki bebekler bile kullanabiliyor. Android'i dokunmatik tuşları nedeniyle kullanamıyorlar. O tuşlara farketmeden deyiyorlar. Müzik, oyun artık neyse kapanıyor, ana ekrana dönüyor vs. vs.

 4. Güzel yazı olmuş Erman ellerine sağlık. İlave olarak aslında yine kullanıcı deneyimi konusu içerisinde de değerlendirilecek bir başka konudan bahsetmek istiyorum ki o da "stabilite". iOS App'leri tek bir merkezden onaylanarak geçtiği ve tek yine tek bir merkezden yüklenebildiği için, hiç düşünmeden istediğim uygulamayı yükleyebiliyorum. Bahsettiğin sıkı kurallar ve aynı konsepte sadık kalma olayı da iOS yüklü cihazların sürekli aynı stabilite ile çalışmasını sağlıyor. Ne zamandan beri iPad ve iPhone kullandığımı hatırlamıyorum ama iPad 2 kere, iPhone ise daha geçen gün ilk defa komple crash etti, force restart etmek zorunda kaldım. Ayrıca iOS'deki UI ve kullanış şekli her zaman aynı olduğu için, iPhone kullanmş ama hiç iPad kullanmamış bir insan iPad'i eline aldığı zaman, hemen kullanmaya başlıyor.

  Şimdi Apple'dan bir başka güzel hamle daha geliyor ve merakla bekliyoruz ki o da Mountain Lion. iOS'de mevcut olan Messages, Reminders, Notes, Notification Center ve Game Center'ini işletim sistemlerine entegre ediyor ve aynı kullanılabilirliği bize Mac OS'da sunacaklar ve gayet başarılı olacak diye düşünüyorum.

 5. Nida Ulakoğu Nida Ulakoğu

  General Mobile Planet kullanıyorum cihazda bulunana Android 2.3 sürümü oldukça stabil ve bir o kadar da hızlı, daha önce kullandığım iphone 3gs modeline oranla büyük fark hatta farklar var, bence burada android üzerine düşeni yaparak farkını ortaya koymuş, Apple ın üstün olmasının tek sebebinin insanlardaki EGO olduğunu düşünüyorum.