Mısır'ın FATİH projesinde 10 bin tablet dağıtılacak
Tablet

Mısır'ın FATİH projesinde 10 bin tablet dağıtılacak

Bilindiği üzere Türkiye, Fırsatları Araştırma, Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) projesiyle beraber küresel anlamda dikkatleri üzerine çekmişti. Samsung'tan, Motorola'ya kadar bir çok şirket pilot bölgeler yapılacak uygulama için ihaleye katılmıştı. Tablet bilgisayarların gelecek yıllardaki kitap ve defterin yerini alacak olması, Türkiye gibi diğer ülkeleri de harekete geçirdi. FATİH'e benzer bir proje haberi Mısır'dan geldi.

Mısır yayınlanan Ahram gazetesinin haberine göre Mısır'daki 10 bin üniversite öğrencisine tablet bilgisayar dağıtılacak. Proje için yapılacak ihalenin önümüzdeki altı ay içerisinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Ancak ülkedeki cari açık, kısmen Türkiye'deki gibi Mısır hükümetini de yerli tablet üretmeye zorluyor.  Pilot FATİH'in ihalesi için  birçok büyük yabancı şirket girmiş olsa da, yerli montaj yapan General Mobile ipi göğüslemişti. Bu yıl içinde yapılması beklenen FATİH projesi için yine yerli üretim tabletin ön planda olabileceğini söyleyebiliriz.

Benzer bir proje Hindistan'da da gündemdeydi. Hindistan hükümeti yerli üretim tablet konusunda ısrarlı davrandı ve yaklaşık 35 dolara mal olduğu iddia edilen tablet bilgisayar üretimi gerçekleştirildi.

Küresel anlamda önümüzdeki dönemde birçok ülke tablet bilgisayarlarla eğitimi başlatacak. Bizce burada önemli olan noktalardan biri tablet bilgisayarların sadece eğitim için nasıl kullanılabileceği. Hükümetler sadece eğitim için kullanılabilecek tablet bilgisayarları satın almak istiyor. Eğitim için gerekli otomasyonları yapılmayan tablet bilgisayarlar, eğitimi amacı dışında kullanılması olası. Türkiye'de pilot okullar üzerinde gerçekleştirilen projede tablet bilgisayarların şifreleri kırılarak, eğitim dışında da kullanılmıştı.  Görünen o ki, ülkeler yerli tablet üretimi üzeride bu sebepten dolayı daha çok durmaya çalışıyor.

Yorumlar (7)
 1. Bu projeyi Türkiye ile sınırlı sanıyorduk ama yanılmışız. Küresel anlamda Fatih projesinin uygulanması demek yüzmilyarlarca dolarlık yeni bir yatırım demek Şahsen bu tabletlere kesinlikle karşıyım. 6-7 yaşından itibaren çocukların bunları kullanması bence çok zararlı, her ne kadar firmalar bunun zararlı olmadığını söyleyecek olsalarda.

  1. tablet dağıtılmasa bile bilgisayar kullanımı 5 yaşa kadar düştü. artık zamane çocukları tam bir bilgisayar kurdu. teknolojik aletleri kullanarak büyüyorlar.

 2. Çok uluslu şirketler 3. dünya ülkelerine toplu alımlarla karlılıklarına kar katacaklar. O ülkeler insanlarının alım gücünü artırıp onların taleplerini karşılasa daha iyi olmaz mı? Alınacak AL..

 3. netaş da bi ucundan tutsun da yükselsin artık . %900 bedelsiz verdi hala 250de takılıyor :)

 4. ucgen tablet mı yapmışlar???

  1. Adnan Fk Adnan Fk

   o üçgen tabletimsi şey "The Office" dizisinden alınma :)

   son sezondaki bölümden

   1. iluminati :D