Nokia yeni stratejisinde sancılı şekilde yol alıyor
Mobil

Nokia yeni stratejisinde sancılı şekilde yol alıyor

Nokia'nın satış grafiğinin hızla düştüğü uzun zamandan beri konuşulan bir konu. Hatta şirketin üst düzey yöneticileri de satışlardaki bu kaybı açık açık dile getiriyordu. Bu düşüşü frenlemek isteyen Nokia, ilk operasyonu üst düzey yöneticisini değiştirerek, gerçekleştirmişti. Daha sonra şirket, Microsoft'un mobil işletim sistemi Windows Phone'ları cihazlarında kullanmaya başlamıştı. Ancak durum ciddiyetini korumakla beraber, şirket yeni stratejisinde sancılı şekilde yol alıyor.

2012 yılı Ocak-Mart aylarını rekor diyebileceğimiz satışlarla kapatan Apple ve Samsung, pazar paylarını büyüttüler. Aynı dönemde Nokia ise liderlik koltuğundan oldu ve yerini Samsung'a devretti. Bu noktada biraz rakamlardan bahsetmek istiyoruz. Nokia, 2011 dördüncü çeyrekte 106 milyon adetlik bir satışa imza atmıştı ve o dönemde şirket cep telefonu satışı listesinde birinci sıradaydı. Ancak şirketin 2012'de satış grafiği yüzde 27 oranında düşerek, 92 milyon adede geriledi. Sonuç olarak aynı dönemde 92 milyon adet cep telefonu satan Samsung'un gerisinde kalmış oldu. Böylece Nokia 14 yıl sonra defa liderliği kaptırmıştı.

Elimizde bu veriler varken nedenlerinden de bahsetmek istiyoruz. Öncelikle olarak Nokia'nın 'zamanın ruhu'nu yakalayamadığını ifade edebiliriz. Özellikle işletim sistemi segmentinde Nokia, Apple ve Android gibi işletim sistemlerinin gerisinde kaldı. iOS ve Android işletim sistemlerinde yüz binlerce uygulama bulunurken, Symbian'daki uygulama sayısı on binler seviyesinde kaldı. Bu durum potansiyel Nokia müşterilerini kaçırdığı gibi mevcut Nokia müşterileri üstünde de olumsuz etki yarattı.

İşletim sistemi konusunda geride kalan Nokia'yı etkileyen diğer bir etken ise Windows Phone işletim sistemine uyum süresinin planlanandan daha sancılı geçmesi oldu. "Gemiyi can yeleksiz olarak teslim alan" Nokia'nın yeni CEO'su Stephen Elop, geçiş sürecinin daha hafif geçeceğini bazı konuşmalarında dile getiriyordu. Ancak 2012 yılı birinci çeyrek sonuçları işi değiştirdi. Nokia, 14 yıldan beri lider satış listesindeki birinciliğini Samsung'a kaptırdı.

Öte yandan Windows Phone'lu Nokia satışları da çok kötü gitmediğini söyleyebiliriz. 2011 yılı dördüncü çeyrekte, 1 milyon adet Lumia 900 satılmıştı. Lumia satışlarıyla ilgili 2012 yılı ilk çeyrek verileri elimizde yok. 1 milyon rakamının üstünde satış yapıldığını ifade edebiliriz. Ancak bu rakamlar Nokia'nın yeni stratejisini kurtarmaya yetmiyor yorumu yapılabilir. Çünkü şirketin karşısında toplamda 127 milyon adet cep telefonu satan Apple ve Samsung bulunuyor.

Paylaştığımız verileri alt alta topladığımızda Nokia'nın biraz daha dişini sıkarak, Windows Phone'lu cep telefonu modellerini çeşitlendirmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Kısa vadade şirketin satış grafiği düşse de, uzun vadede başarılı olması söz konusu. Bu noktada 'işe sıfırda başladı' diyebileceğimiz Stephen Elop'a büyük görev düşüyor.

Yorumlar (4)
 1. Volkan Çallar Volkan Çallar

  Bir bakalım, Lumia 900 şimdiye kadar sadece ABD'de satılıyor galiba. Ve ABD'de Nokia pek tanınan bir marka değil, buna rağmen 1 milyon iyi bir rakam.

  Nokia dünya lideri olabilmesi için Lumia serisi ile uzak doğu, Afrika ve Latin Amerika'da başarılı olması gerekiyor.

 2. Teknoali Teknoali

  bence nokia android e geçmediği sürece çok da fazla bi şey yapamayacak. ama insallah güzel ürünler çıkartır..

  1. Çağrı Çağrı

   şaka yapıyorsun sanırım .

 3. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Anroid'e geçmekte gerçekten çok geç kaldılar. Kendi işletim sistemlerinde çok ısrarcılar. Symbian'da o kadar ısrarcılar ki neredeyse zorla kullandırmak istiyorlar. Erken geçip pazardan iyi pay alabilirlerdi. Artık cihazların pek bir espirisi kalmadı. Önemli olan donanım ve işletim sistemi. PC sektörü gibi bir hal alacak neredeyse. Kazanan İşletim sistemi sahipleri olacak. Artık telefon alırken fiyat performans oranına bile rahatlıkla bakılabilir. Çünkü hepsi dokunmatik ve belirli bir işlemcisi ram'i ekran özelliği var. Neredeyse standartlaşıyorlar. Eskiden olduğu gibi her modelde farklı özellikler geride kaldı.

  Yani eskiden merak edilir nasıl özellikleri var. arayüz tasarımı vb. birbirimizin telefonunu kurcalardık ama şimdi bakıyorsun android neyini kurcalayacaksın. Özelliklerini sorman yeterli oluyor.

  Microsoft ile yapılan anlaşma da cabası. Karanlık bir süreçteyken zaten mobilde çıkmazda olan MS ile riskli bir projeye girdiler. Son olarak da cihaz tasarımları da da oldukça başarısız. Windowsphone'da çalışan cihazların tasarımını hiç beğenmedim. Ayrıca bu cihazlarda hala piyasada yok. yaygın da değil. zaten geç kalınmış bir de üstüne bu sıkıntılar. Allah kolaylık versin Nokia'ya.