Siyasette Twitter'ın hakimi AKP [İnfografik]
Sosyal Ağlar

Siyasette Twitter'ın hakimi AKP [İnfografik]

Sosyal ağlardaki kullanıcı profilleriyle ilgili hemen her gün araştırma yapılıyor; özellikle 'hangi ünlünün ne kadar takipçisi var' ve 'hangi şirket daha fazla beğeni aldı' sorularına yanıtlar veriliyor. Şimdi paylaşacağımız araştırma günlük hayatımızı direkt etkileyen politikacıların sosyal ağlardaki karnesi yansıtıyor.

Burson-Marsteller ve Klout Türkiye'deki politikacıların seçmenlerle Twitter etkileşimi üzerine bir araştırma gerçekleştirdi. Türkiye'deki 8 milyon Twitter kullanıcısı üzerinden yapılan araştırmada, politik açıdan en etkili partinin AKP olduğu görülüyor. Twitter'da en etkili olan ilk 10 politikacının içinde beş AKP'li bulunuyor.

Politikada ilk 10’a giren isimler arasında muhalefet partilerinden sadece CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bulunuyor. Gazeteci Ece Temelkuran ise  ilk 10'da yer alan tek kadın.

Türkiye’nin politikada en etkili Twitter kullanıcıları listesinde ilk sırada Twitter'da tartışmalara giren ve büyük harflerle yazmayı seven Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek bulunuyor. İkinci sırada gazetede olduğu kadar Twitter'da çok fazla siyasete bulaşmayan gazeteci Ahmet Hakan yer alıyor. Üçüncü sırada  gittiği gezilerdeki fotoğraflarını paylaşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül var. Sosyal medyayı etkili kullanan gazeteci Cüneyt Özdemir dördüncü, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış beşinci sırada.

Ana muhalefet partisi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 8. sırada yer alıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise Twitter sıralamasında 10. sırada bulunuyor. Sıralamadan anlaşılabileceği gibi Kemal Kılıçdaroğlu'nun Twitter'da Recep Tayyip Erdoğan'ı geçtiği görülüyor.

Twitter’da en etkili 10 ismin takipçi sayısı ortalama 363 bin civarında. Bu isimlerin son üç ayda çektiği takipçi sayısıysa toplam 485 bin. Bu noktada Türkiye'deki politikacıların sık sık takip edilmeyi bırakıldığını ifade etmek mümkün. İlk 10'da bulunan politikacıların paylaştığı mesajlar, son üç ayda yaklaşık 50 bin kez retweet edilmiş. ilk 10’daki kullanıcılardan son 3 ayda bahsedenlerin sayısı ise 64 bin.

Twitter'da en etkili olan 10 politikacı

 1. Melih Gökçek
 2. Ahmet Hakan
 3. Abdullah Gül
 4. Cüneyt Özdemir
 5. Egemen Bağış
 6. Ece Temelkuran
 7. Suat Kılıç
 8. Kemal Kılıçdaroğlu
 9. Mehmet Ali Birand
 10. Recep Tayyip Erdoğan

Burson-Marsteller ve Klout'un yaptığı araştırmayı aşağıda inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (21)
 1. Extra Jel Extra Jel

  Adamlar işi biliyor. Tüm seçenekleri sonuna kadar kullanıyorlar :)

 2. Emintolga Emintolga

  Konuştuklarının yarısı kadar iş yapsalardı, vatandaşa ve ülkeye hizmet etselerdi memleket bugün bu durumda olmazdı.

  1. Lorrem Lorrem

   Ben yabanciyim, ve benim bildigim Turkiye su anda gayet iyi ( hatta super ) bir durumda. Yani demek istedigim, iktidarda kim varsa isini biliyor ve dolaysiyla da iyi yapiyorlar.

   1. Emintolga Emintolga

    Evet, yabancı, hatta çok yabancı olduğunuz apaçık ortada :)

 3. Can Dirgen Can Dirgen

  Günümüzde sosyal medyanın önemini en etkin kullananlar biliyor. TV'den daha etkili. İşini bilen kullanıyor.

 4. Melih Gökçek sonradan girmesine rağmen böyle bir başarı yakalamış. Tebrikler :D

 5. 2-Ahmet Hakan

  4-Cüneyt Özdemir

  6-Ece Temelkuran

  9-Mehmet Ali Birand

  Politikayla ilgili yazı yazmaları bu yazarları politikacı yapar mı?

 6. Western Western

  Bu da şunu gösteriyor: halktan kaçmak yerine, muhatap oluyorlar.

 7. Volkan Çallar Volkan Çallar

  Burada merak ettiğim, hangi kişi gerçekten kendisi ve tek başında tweet ediyor ve hangi account'un arkasında bir ajans, danışman, 3. şahıs var. Bunu biliyormusunuz?

  1. Cabbar Cabbar

   Cumhurbaşkanının twitter hesabını bizzat kendisinin yönettiği eklenecek resimleride kendisinin seştiğini danışmanları bir televizyon programında demişti.

 8. Nasıl bir hesaplama yapıldı bilmiyorum ama bu sıralamada teknik bazı hatalar var. cüneyt özdemir, ece temelkuran siyasetçi değil ki! Ayrıca sadece Abdullah Gül'ün 1.700.000 in üzerinde takipçisi varken yazida 10 ismin toplam takipçi sayısının 363 bin civarında olduğu yazılmış.

  Hata bulmak için yazı okuyan biri değilimdir ama araştırmayı yapan ve yazanların biraz daha dikkat etmesi lazım.

 9. Batuhan Batuhan

  Adamlar işi biliyor mu? kapısına git bakalım hangisi sözünü dinleyecek. Vekilin görevi bütün gün twitter başında tweet okumak değil, halkın içinde dert dinlemek. Kusura bakma ama burdan yazdığımız hiçbir şey önemsenmeyecek. Adamın yüzüne dert yanamadıktan sonra neyleyeyim.

  1. Osman N. Hömek Osman N. Hömek

   bu "işi biliyorlar" durumu, içeriden değilde, dışarıdan görünebilir birşey ;)

  2. İletişim için ortam gerekir, bu ortam köy kahvehanesi de olabilir twitter da. Ayrıca twitter dakiler bu ülkenin vatandaşları değil mi?

 10. Dijital Reklam Ajansı Dijital Reklam Ajansı

  "Twitter’da en etkili 10 ismin toplam takipçi sayısı yaklaşık 363 bin civarında. Bu isimlerin son üç ayda çektiği takipçi sayısıysa 485 bin. Bu noktada Türkiye’deki politikacıların sık sık takip edilmeyi bırakıldığını ifade etmek mümkün."

  Buradaki hatanın sebebi 363 bin sayısından kaynaklı olabilir çünkü yanlışlıkla 363 bin yazıldıysa geri kalanlar da hatalı oluyor. Kaynakta sayısal değerlerin bulunmaması sonucunda yapılmış bir hata olabilir.

  10. sırada yer alan Recep Tayyip Erdoğan'ın an itibariyle 1.311.941 takipçisi bulunuyor.

 11. Melih Gökçek'i meşhur eden o fiskiye mesajı oldu :)

  Aralarında en güzel kullananın Cumhurbaşkanımız olduğunu düşünüyorum.

 12. chp sosyal medyada da sınıfta kaldı desenize.

 13. Oğuzhan Aslan Oğuzhan Aslan

  Melih Gökçek'i hakkaten tebrik etmek lazım bu konuda.

 14. Bizim twitturk olarak takipçi, bahsedilme ve retweet agirliklandirsiyla oluşturduğumuz listenin daha başarılı buluyorum. http://twitturk.com/twituser/tag/siyaset

 15. Heroox Heroox

  Akp değil Ak Parti olacak Ahmet Bey..

 16. Mehmet Mehmet

  Melih Gokcek twitterda isi gercekten de abartti..

  Surekli tweetlemeye nasil zaman buluyor.. eskiden siyasetcilerin zamani olmaz sanirdim..

  bi de gazetecilerden Ahmet Hakan da ayni durumda.. o kadar tweetliyor ki sanirsin twitter ile yatip twitter ile kalkiyor..

  facebook bir hastalik olarak bize lanse edilse de simdilerin populer hastaligi twitter olsa gerek..