Klout skorları ne kadar önemli, liste başı kim?
İstatistik

Klout skorları ne kadar önemli, liste başı kim?

Klout skorları pek çok kullanıcı için önemli. İnsanlar sosyal web'de bıraktıkları etkiyi ölçümlemek ve etkilerini değerlendirmek için Klout skorlarını baz alıyorlar.

Bunları kimi zaman dijital sektörde işe alınırken bile İnsan Kaynakları departmanları tarafından ele alınan kıstaslardan biri olabiliyor. Aynı şekilde Klout skorlarının zaman zaman CV'lerde de yer aldığını ve insanların puanlarını arttırmak için yarıştığına şahit olabiliyoruz.

Sosyal medya ile birlikte artık herkesin birer mecra olduğu web ortamında, "kişisel tiraj" da önemli bir konu. Klout sizin için sosyal ağlarınızdaki tüm etkinizi, aldığınız beğeniler ve yorumları değerlendirerek yarattığınız etkiyi 100 puan üzerinden değerlendiriyor.

Peki listenin tepesinde kimler var? Listenin ilk sırasında Justin Bieber bulunuyor. Bieber elde ettiği skor ile ABD Başkanı Barack Obama'dan bile daha fazla etkiye sahip.

Listenin üst sıralarında, Twitter'da ve Facebook'ta milyonlarca hayranı bulunan isimler yer alıyor. 95 puan ile Rihanna, 94 puan ile Lady Gaga ve 92 puan ile Barack Obama da listenin tepesindeki diğer isimler.

Klout skorları size ne ifade ediyor? Klout skorlarının bu kadar çok önemsenmesi sizce doğru mu, yoksa yanlış mı?

Yorumlar (8)
 1. Muhammed Muhammed

  Klout skorları önemli fakat yüksek skor, daha iyidir anlamına gelmediğini düşünüyorum. Klout aktifliği ölçüyor. Bu gün bir markanın yapabileceği büyük bir hata, yada bu bir ünlüde olabilir, bir anda Twitter'da TT olmasına, bir sürü mention almasına yada facebook defalarca paylaşılmasına sebep olabilir. Yani yapılan bir hata bile etkileşimi artırdığı için yüksek etkileşim iyidir denemez. Buna örnek olarak zappos ve amazon örneklerini verebiliriz. Zapposta müşterilerin telefonları hiç susmuyor ve sürekli olarak iletişim halindeler ve bunu olumlu şekilde karşılıyorlar. Amazonda müşterilerden gelen telefonlar arttığı zaman acaba nerede hata yapıyoruz diye düşünmeye başlıyorlar. Çünkü ikisinde durum farklı. Zapposta telefon açan müşteri ile amazonda telefon açan müşterinin motivasyonları aynı değil.

  Netice olarak önemli olan motivasyondur, algıdır diye düşünüyorum ve motivasyon ve algı net rakamlarla ölçülemez. Etkileşim motivasyonun bir parametresi olduğu için önemlidir. Eğer etkileşim motivasyon yaratmıyorsa zararlı bile olabilir diye düşünüyorum.

  Yazı için teşekkürler. :)

 2. sosyal ağlarda bir çok kategoride paylaşımlar yapıyoruz. Profesyoneller için değilde standart kullanıcılar için klout hangi konularda daha baskın olduklarını ve ne kadar etkilediklerini açıkça belli ediyor.

  Şu günlerde büyük bir rekabet..

 3. Yeni twitter hesabı açtım. 1 tweet yazdım ne takip ediyor nede ediliyorken Klout bana 10 puan verdi. Sizce bu 10 puan "hoşgeldiniz buyrun sizi şuraya alılım" gibi havuç mu yoksa...?

 4. Wizart Wizart

  Klout bence çok tutarlı veriler sunmuyor, yani genelde kendileri bir skor mekanizması kurdu diye biliyorum ama neye göre kime göre..

 5. Utku Çakır Utku Çakır

  Önemli. Çünkü Türkiye'de takipçi sayısı bir statü gibi olmaya başladı. Halbuki ne kadar önemsiz. Bu yüzden ilerleyen dönemde nitelikli içerik paylaşanlar daha değerli olacaktır. O yüzden burda da devreye Klout girecektir. Yani takipçi sayısından çok klout skoru önem taşıyacaktır.

 6. Mehmet Soylu Mehmet Soylu

  hilal cebeci hepimizden öndeyse klout önemli olabilir mi aldı beni bir düşünce :)

  1. Ali Osman Ali Osman

   Benim 61 puanım var. Hilal Cebeciyi geçmeme az kaldı :)