Instagram'den Twitter'ın kurucusuna ret!
Yatırım

Instagram'den Twitter'ın kurucusuna ret!

Facebook'un Instagram’ı satın alma haberi şüphesiz geçen haftaya damgasını vurdu. Olayın perde arkasına ilişkin  yorum ve haberler de birbirini izliyor. Son örnek Twitter'la ilgili. Söylentiye göre firma, Facebook'tan önce Instagram’ı satın almak için girişimlerde bulunmuş.

The New York Times gazetesindeki haberde Twitter'ın Facebook'tan önce Instagram ile bağlantıya geçip satın alma görüşmelerine başladığı öne sürülüyor. Twitter kurucularından Jack Dorsey’in Instagram için verdiği teklifin reddedildiği, nedeninin ise bilinmediği belirtiliyor. Bazı yorumlara göre Twitter’ın maddi kaynaklarının Facebook kadar geniş olmaması, satın almayı engellemiş olabilir.

Gazete Twitter’ın teklifinin reddedilmesiyle uygulamayı sık sık kullanıp tweet atan Dorsey'in bundan vazgeçmesi ve geniş çevresinden Instagram'ı hariç tutması sonucunu doğurabileceği görüşünü aktarıyor. Silikon Vadisi’nin melek yatırımcılarından Jack Dorsey, 2011 yılı Şubat ayında Instagram’a yatırım yapmıştı.

Twitter’ın büyük balığı kaçırdığı söylenebilir. Çünkü Facebook’un Instagram’ı satın almasından sonra yani hemen hemen bir hafta içinde Instagram’ın kullanıcı sayısı 20 milyon kadar arttı. Bu rakamın içinde şüphesiz Android kullanıcılarının payı yüksek. Ancak Facebook satın almasını da göz ardı etmemek gerekiyor. Instagram’ın Facebook anlaşmasıyla bilinirliğini arttırdığı kesin.

Yorumlar (7)
 1. Bcakir Bcakir

  Sosyal medyanın geleceğini resimler şekillendirecek bundan sonra, twitterın da bu fırsatı kaçırmak istemeyeceği normaldi ama kısmet facebookaymış.

 2. Batuhan Öğünlü Batuhan Öğünlü

  Instagram Twitter için bir tehdit fakat Facebook için değil en azından şimdilik. Bundan dolayı Twitterın satın almadan isonra Instagramı kapatma veya Twittera dahil etme planlarından dolayı red cevabı almış olabilir. Gelen habeler Instagram in kendi başına devam edeceği yönünde.

 3. Hüseyin Erkmen Hüseyin Erkmen

  Twitter'ın kaynaklarının yetersiz olmasının yanında "niş" bir alanda yer alması da bu satın almayı engellediğini düşünüyorum. Zira Twitter'ın text base içerik üretmesi ve markaların henüz penerasyonunu istenilen seviyeye getirmemesi Twitter için büyük bir çıkmaz. Son olarak da, Zuckerberg ile Kevin Systrom'un yıllar sonra "The New Big" için bir araya geldiği komplo teorisi bile üretilebilir.

 4. Kuyumcu Kuyumcu

  Twitter çift yönlü bir kayıp yaşamış.

  1-Kendisi alamamış

  2-Facebook almış

  Bu rekabet ortamında en az aynı büyüklükte bir karşılık vermeli diye düşünüyorum

 5. Celebrity Celebrity

  Ben olsam ben de Facebook'a satardım. Twitter'ın ne olacağı belli değil.

 6. İsa Koç İsa Koç

  İnstagrami kaybetse bile o kadar uzulmesine gerenk yok mayk. twitpic zaten twitterda. Onu dilerse instagramvari bir siteye cevirebilir. tutarda bence.

 7. Zaten kim facebook la yarışabiliyor ki