Imagine Cup Türkiye'nin kazananı Repharm oldu

Imagine Cup Türkiye'nin kazananı Repharm oldu

10. yılını kutlayan Microsoft Imagine Cup girişim yarışmasının Türkiye Finalleri dün Microsoft Türkiye İstanbul ofisinde gerçekleştirildi ve Türkiye'yi 6-10 Temmuz tarihleri arasında Avusturalya'da temsil edecek girişim belli oldu.

Hatırlatmak gerekirse Microsoft’un 2003'ten bu yana düzenlediği yarışma “Birleşmiş Milletler Binyıl Kalkınma Hedefleri” doğrultusunda güncel sorunlara çözüm bulacak girişimler arıyor. Geçen yıl ImagineCup Dünya Finali'ne Türkiye’yi temsilen Bahçeşehir Üniversitesi'nden CO2ncerned katılmıştı.

Dün gerçekleşen 2012 finallerinde ise finale kalan 5 ekip* (Dream Team, WAC, Repharmes, Speak2Save, TGW) sunumlarını yaptı. Kazanan ise yazılım tasarımı kategorisinde yarışmaya katılan ve kullanılmayan ilaçları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı amaçlayan Repharm Center oldu.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden katılan Repharm ekibi altyapısı her türlü geri dönüşüm sistemi için kolaylık sağlayarak, ilaç israfını önlemeyi amaçlıyor. Son kullanma tarihi geçmemiş, kullanıma uygun ilaçların yeniden ekonomiye ve çevreye kazandırılması hedefleniyor.

Imagine Cup'ı destekleyen UNDP, Özyeğin Üniversitesi, VeriPark, Doğuş Teknoloji, I-CON, Identitytime ve Casper temsilcilerinin yer aldığı jürinin oylarıyla belirlenen final sonuçlarına göre ikincilik ödülünü Erciyes Üniversitesi’nden Global Warning (dünyada yaşanan felaketleri en kısa sürede haber vermeyi amaçlıyor), üçüncülük ödülünü ise Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden PainSensor (Acı tanıma sistemi ile hastaların hayatını kolaylaştırmayı amaçlıyor) adlı projeler kazandı.

Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Melek Pulatkonak, Türkiye’den katılımların her yıl hızlı bir şekilde arttığını söylüyor ve girişimcilik ekosistemimizin giderek büyüdüğünü doğruluyor. Türkiye’deki yaratıcı ve genç beyinlerin kendilerini yurtdışında da ispatlayabilmeleri için önemli bir fırsat sunduklarını söyleyen Pulatkonak, bu yıl birinci seçilen Repharm Center projesinin 75 bin (yaklaşık 135 bin TL) dolarlık ödül almaya hak kazandığını da paylaşıyor.

Birinciye 75 bin dolar ödül

İş fikrinin hayata geçirilmesine destek olacak 75 bin dolarlık ödülün yanısıra, yarışmanın ödül sponsoru Casper da ilk 3'e giren ekip üyesi öğrencilere ve akademik danışmanlarına dizüstü bilgisayar hediye etti. Imagine Cup 2012 finallerinde ise farklı kategorilerde 25 bin dolar ile 3000 dolar arasında değişen ödüller girişimcileri bekliyor.

Türkiye ile birlikte diğer 70 ülkede de Sdney yolcuları belirlendi ve şimdiden Repharm Center ekibine başarılar diliyor, Avusturalya'dan güzel bir sonuçla dönmesini umuyoruz.

*WAC: Kadınların kanserle mücadelesine teknoloji ile destek olmayı amaçlıyor Speak2Save: Yok olmaya yüz tutmuş dillerin varlığını sürdürebilmesini

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.