Google 2012 ilk çeyrek sonuçlarıyla umut verdi

Google 2012 ilk çeyrek sonuçlarıyla umut verdi

Google 2012 yılının ilk çeyrek mali sonuçlarını bugün açıkladı ve bazı açıklamalarda bulunan Larry Page olumlu bir tablo çizdi.

Google Plus ile sosyal ağ tarafına ağırlık vermeye bağlayan Google'ın ilk çeyrek gelirleri 10,65 milyar dolar olmuş. İlk 3 ayı içine alan mali dönem Google'ın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24'lük bir artışa denk düşüyor.

Google'ın sahibi olduğu sitelerden elde ettiği gelir tüm gelirlerinin yüzde 69'unu oluşturuyor ve 7,31 milyar doları buluyor. Bu alanda da geçen yıla göre yüzde 24'lük bir büyüme gösteren Google, partner siteler üzerinden kazandığı gelir tarafında ise daha karlı görünüyor.

Geçen yıl partner sitelerden 2,43 milyar dolar kazanan Google'ın kazancı bu yıl yüzde 27 artışla 2,91 milyar dolara ulaşmış.

İlk çeyrekte gelirlerinin yüzde 54'ü ABD dışından kazanan Google, gelirlerinin yüzde 11'ini Birleşik Krallık'tan elde etmiş. Google'ın geçen yılın ilk çeyreğine göre net karı 1,80 milyar dolardan 2,89'a çıkmış.

Tıklama başına reklam ücretleri geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 12 düşüş gösterirken, bir önceki çeyreğe göre de yüzde 6 oranında düşmüş.

Açıklanan rakamlara göre Google'ın nakit, nakit eşdeğerleri ve kısa dönemli satılabilir menkul değerleri 31 Mart 2012 itibariyle 49,3 milyar dolar. Geçen yıl Google'da tam zamanlı çalışan sayısı 32 bin 467 iken bu yıl 33 bin 77 kişi olmuş. Google'ın elindeki yetenekleri korumak ve yenilerini kazanmak konusunda harcamalarını arttırdığı ise yine konuşulanlar arasında.

Kısa süre önce bir yılın muhasebesini yapan Google CEO'su Larry Page, canlı yayınlanan bir toplantıyla Google'ın sağlıklı bir büyüme gösterdiğini ve 170 milyondan fazla üyeye ulaşan Google Plus'a yatırım yapmaktan memnun olduklarını dile getirdi. Page, yaptığı yazılı açıklamada ise Google'ın uzun vadeli değerini korumak için oy birliği ile kabul edilen yeni hisse yapısından bahsetti.

2011'in son çeyreğine göre iyi bir performans gösterdiği düşünülen Google'ın hisse değerinde yüzde 2'nin üzerinde bir artış göze batıyor. Facebook borsaya açıldığında Google hisselerinin hangi seviyede olacağı ise merak konusu..

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.