Thesabun.com: Kişisel bakım ürünleri dikeyi
Arama
Girişim

Thesabun.com: Kişisel bakım ürünleri dikeyi

Birçok kategoride dikey e-ticaret sitesi açıldı ve açılmaya devam ediyor. Girişimciler, farklılaşma adına satış yaptıkları ürün kategorilerini daraltarak, farklı dikeyleri hayata geçiriyor. Bir örnek de  Türkiye’den Thesabun.com.

İpek Merdim ve Serdar Kemal ortaklığıyla kurulan Thesabun.com’da çeşitli kategorilerde kişisel bakım ürünleri yer alsa da, site sabun satışına odaklı. Sitenin internetteki diğer kişisel bakım ürünleri mağazalarından farklılaştığı nokta sadece doğallığı belgelerle kanıtlanan kişisel bakım ürünlerine yer vermesi. Test aşamasından sonra Mart ayında asıl yayınına başlayan Thesabun.com, geçen sürede 650 tekil ziyaretçiyle 7 bin 500 sayfa gösterimine ulaşmış.

Site tasarımının, ürünlere hızlı ulaşmaya olanak sağladığını söylemek mümkün. Üst çubukta bulunan kategorilerle ürünler kendi kategorilerinde aranabiliyor. Listelenen ürünlerin arasındaki boşluk, siteyi karmaşadan kurtarıyor. Sitenin ana sayfasının görselini aşağıda inceleyebilirsiniz.

Hızla çoğalan e-ticaret siteleri, aynı kategoride satış yapılan site sayısını da doğru orantılı olarak arttırdı. Thesabun.com gibi daha alt kategorilerde satış yapmanın yeni girişimler açısından olumlu bir sonuç doğuracağını düşünüyoruz. Ancak kategorilerin daralması, ürün çeşitlerini azaltması anlamına gelmiyor. Bu noktada Thesabun.com’un biraz daha fazla ürüne yer vermesi gerekli. Doğal ürünlere rağbetin çığ gibi büyüdüğü günümüzde, eklenecek yeni ürünlerle sitenin çok daha hızlı büyüyebileceğini öngörebiliriz.

Thesabun.com’a Facebook, Twitter ve Pinterest‘ten de ulaşmak mümkün.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (15)
 1. Sercan YILMAZ dedi ki:

  Güzel bir girişim, tebrikler.. Yalnız küçük bir nokta eklemek isterim: Kredi kartı bilgilerinin girildiği ekranda SSL kullanılmaması çok ciddi bir güvenlik açığı. Müşterilerinizin ödeme bilgilerini mutlaka güvenli bir sayfa da almalısınız. Şahsen ben böyle bir sayfa da kredi kartı bilgilerimi asla paylaşmam.

  1. Serdar Kemal dedi ki:

   Sercan Merhabalar,
   SSL sertifakası güvenliği olmayan hiç bir siteye sanal pos hizmeti verilmemektedir. The Sabun sitesinde de bu durum geçerli. Anlaşmalı olduğumuz bankanın ortak ödeme noktası üzerinden sanal pos hizmetine devam etmekteyiz. Güvenlik olarak tüm prosedürlerin uygulandığını bilmenizi isterim. Yorumlarınız için de teşekkürler…

   1. Sercan YILMAZ dedi ki:

    Bahsettiğiniz nokta hakkında bilgi sahibiyim. Ancak ben ödememi yaparken, browserımda hiç bir aşamada, güvenli sayfa işareti göremedim. Bu durumun potansiyel müşterileriniz açısından sıkıntı yaratabileceğini düşünüyorum.

    SSL kullanıldığı halde, browser da SSL kullanıldığına dair hiç bir ibare çıkmamasının sebebini de anlamadım açıkçası. Teknik konularda bilgili bir arkadaş aydınlatırsa beni sevinirim.

 2. İbrahim Bektaş dedi ki:

  OpenCart altyapısıyla yapılımış. Emeğe saygı olarak Footerdan silmeseydiniz bare.Tasarım olarak ta OpenCart ta daha iyi işler çıkıralabilirdi.

 3. İbrahim ÖZKAN dedi ki:

  Eleştirmek için eleştirmiyorum ama, Logo gerçekten kötü, tasarım sadelik ön plana çıkarılmaya çalışılmış, fakat sadelikten çok basit bir site olmuş. Kurumsal kimliği güçlendirmeden isterseler dünyanın en iyi sabununu satsınlar zor bence. İlk izlenim çok önemli böyle yeni siteler için.

 4. İbrahim YILMAZ dedi ki:

  Logosuyla -ki sabun üretiminin özellikle Ege bölgesindeki klasik üretim tekniğini anımsatması sebebiyle- ve tasarımıyla örnek gösterilebilecek bir dikey e-ticaret sitesi. Kendilerine başarılar diliyorum. Darısı, el değmemiş yüzlerce üretim alanının başına…

 5. altan dedi ki:

  opencart mı 😀 keşke projenin altyapısına biraz bütçe ayırabilselermiş

  1. GoodLife dedi ki:

   Sen opencart’dan daha iyisini yaptın da haberimiz mi yok?

   1. altan dedi ki:

    doğru tahmin

 6. Aytac dedi ki:

  Benim anlamadigim, günümüzde örnek alinabilcek yüzlerce “iyi & profesyonel” yapilmis e-ticaret websiteleri var. Hic mi göz zevki olmaz veya örnek alinmaz?! Kocaman firmalar var, aylik uygun fiyatlara e-ticaret sistemleri kiralayan ve cogunun görselleri gayet profesyonel…

  Neyse. Yinede basarilar TheSabun 🙂

 7. Abdullah Önden dedi ki:

  Kesinlikle başarılı bir girişim, arayüz de konsepte çok uygun “duru” gibi olmuş 🙂 Ne yazık ki Türkiye’de böyle tasarımla beğenilmiyor, ancak Apple ürettiğinde başarılı deniyor. Tebrik ediyorum, ama bir yazılımcı olarak Opencart’a footer’da bir yerde teşekkür edilmesi gerektiğine inanıyorum.

  1. Aytac dedi ki:

   Bir “yazilimci” olarak Apple ile TheSabun’un arasindaki görsel farki ve kalite farkini görememen üzücü. Türkiye’de “sebastiyan” gibi igrenc ötesi ve yillanmis webdesign grafikleri bile sevilip, 3 günde 5 milyon izleyici toplayabiliyor. Sen simdi Sebastiyan ile YouTube’un arasindaki farkida görmezsin 😉

 8. ilhami dedi ki:

  TheSabun’a ticaret hayatında başarılar dilerim, farklı girişimlerin çıkması güzel daha da artması dileğiyle.

 9. fatih dedi ki:

  üzülerek söylüyorum ki bu kadar amatör görünümlü bir siteye kımse güvenipde kredi kartı bilgilerini yazıp sabun almaz.umarım yanılırım.

 10. Hakan Eren dedi ki:

  Konsept oldukça başarılı, özellikle setler hediye seçeneklerimizi çoğaltmıyor. İsimleri de oldukça espirili.. Tasarım konusuna herkes bir şeyler demiş ancak, yazılımcı yada tasarımcı gözüyle değil, biz kullanıcının gözüyle, oldukça sade ve başarılı.. Başarılar diliyorum yaratıcılarına.

Bir Yorum Yazın