Nokia ve Microsoft yerel uygulamalarla büyüyecek

Nokia ve Microsoft yerel uygulamalarla büyüyecek

Microsoft'un uygulama mağazası Windows Phone Marketplace'in, Android ve iOS gibi büyük platformlar arasında sıkıştığını söylemek mümkün. Nokia ile işbiriliği yapan Microsoft, Windows Phone Marketplace'te rakiplerine nasıl bir fark yaratacağı akılları kurcalayan bir konu. İşbirliğine ilişkin beyin fırtınalarından çıkan sonuçlar da yavaş yavaş şekillenmeye başladı. Nokia ve Microsoft'un pazar paylarını büyütmek için iOS ve Android'den farklı olarak  yerel uygulamalara ağırlık vereceği ve buradaki çeşitliliği arttırarak kullanıcı sayısını arttıracağı üst düzey ağızlardan dile getirilmeye başladı.

Yerel uygulama çeşitliliği konusunda Nokia'nın geçen seneden beri istekli olduğu biliniyordu. Nokia Türkiye'nin düzenlediği toplantılarda da edindiğimiz izlenimler bu yöndeydi. Özellikle Microsoft, anlaşmasıyla birlikte bu planlar yüksek sesli olarak konuşulmaya başlandığına dikkat çekmek istiyoruz. Mashable'a konuşan Nokia Uygulama Mağazası Direktörü Marco Argenti'nin son yaptığı açıklamalar yerel uygulamalara ağırlık verileceğini kanıtlar nitelikte. Fotoğraf makinesinin flaşını çalıştıran uygulamaların çok önemli olmadığını öne süren Marco Argenti, "Tüketiciler artık kendi çevrelerinde etkili biçimde kullanabilecekleri uygulamaları hayatına sokmak istiyor. Buna örnek olarak yerel haber veya yerel ulaşım uygulamalarını örnek olarak gösterebiliriz" diyor.

Uygulama mağazalarındaki vitrinlerin de yerelleştirilmesi gerektiğini ifade eden Marco Argenti, Türkiye'yi örnek göstererek, Marketplace'te yerel uygulamalar için özel bir vitrin olduğuna dikkat çekiyor.

Windows Phone Market Place'in hızla büyüdüğünü kanıtlayan rakamları sık sık paylaşıyoruz. Son olarak Marketplace'in Mart ayında 70 bin uygulamaya ulaştığını paylaşmıştık. Şu anda bu rakamın 80 bine yaklaştığını ifade edebiliriz. Ancak Marketplace'in uygulama sayısı bakımından rakiplerine en azından bir süre yetişmesi mümkün görülmüyor. Bu noktada iOSta 600 bin, Android'teyse 500 bin uygulama sayısına ulaşıldığını ifade etmekte fayda var. Ancak Microsoft-Nokia işbirliğinden ortaya çıkan uygulama çeşitliğini yerelleştirme stratejisi, Marketplace'e büyük bir ivme kazandırabileceğini düşünüyoruz. Birçok uygulamanın yerel dil yerine İngilizce olarak yayınlanması, Marketplace'in önünü açacaktır.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.