Windows Phone Marketplace 70 bin uygulamaya ulaştı
Uygulamalar

Windows Phone Marketplace 70 bin uygulamaya ulaştı

Çok değil, bundan yaklaşık üç ay önce 50 bin uygulamaya ulaşan Windows Phone Marketplace tüm hızla büyümeye devam ediyor. Uygulama platformu bugün (22 Mart 2012) itibariyle 70 bin uygulama sınırını geçti.

Bu rakamın 'yüksek' olduğunu söylemek, App Store ve Android Play Store örnekleri varken söylemek elbette zor. Ancak Marketplace'ın rakiplerinden daha geç pazar girdiğini ve büyüme hızını da göz önüne almak gerekir. Özellikle Microsoft'un Nokia ile işbirliğinden sonra sayısı gittikçe artan Windows'lu Nokia'lar ve ilk izlenemileri oldukça tatmin edici olan Windows 8 işletim sisteminin yaygınlaşması, Marketplace'in daha da hızlı büyümesini sağlayacaktır.

Öte yandan dün Çin pazarına da açılan Marketplace, özellikle Çinli kullanıcıların ilgisini çekebilecek nitelikte. Yaklaşık 1 milyar cep telefonu penetrasyonu olan Çin'de kişi başına milli gelir düşük seviyelerde bulunuyor. Bu yüzden Nokia ve diğer markaların alt ve orta segment Windows'lu akıllı telefonlarının Çin nüfusu için biçilmiş kaftan olduğunu söyleyebiliriz. Windows Phone'lu telefonların ülkede Nokia ile yaygınlaşması Marketplace'in çok yakın bir zamanda daha fazla uygulama sayısına ulaşmasına neden olacaktır.

Yorumlar (2)
  1. Hüseyin Erol Hüseyin Erol

    Windows Phone Marketplace'in yavaş ama emin adımlarla ilerlemesinin altında oldukça yararlı sebepler var aslında. Geliştirici olarak gönderdiğiniz uygulamaların incelemesi ve markette yer almak Android'deki kadar kolay değil. En basitinden Android markette yer alan, aynı işi yapan fakat ismi değişik onlarca belki yüzlerce uygulama var. Windows Phone Marketplace'de bu durum tam tersi. Kaliteli uygulama istiyorsanız parasını ödersiniz ve satın alırsınız. Ücretsiz alternatifler de ya bir ya iki tanedir. Uzun vadede bu hamle marketin içeriğini daha da zenginleştirecek ve kaliteli uygulamaların varlığını daha da ön plana çıkartacaktır.

  2. Recep Akkoc Recep Akkoc

    zaten windows'a program yazmak ilk okul ogrencisine siir yazmak gibi. desteklemedigi dil yok C# gibi guclu ve basit bir dile de destek vermesi bence buyuk avantazj