Intel'den FATİH projesine uygun tablet
Tablet

Intel'den FATİH projesine uygun tablet

Tablet bilgisayarlar çoğu araştırma sonucuna göre ağırlıkla eğlence amaçlı kullanılıyor. Bu cihazları eğitime entegre etmek için birçok ülkenin eğitim bakanlıkları çalışmalarını hızla sürdürüyor. Türkiye'de ise Fırsatları Araştırma, Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) projesiyle her öğrenciye tablet PC vermeyi planlıyor. Milyonlarca cihaz ve milyarlarca dolar söz konusu oluna üretici şirketler, eğitime uygun tablet PC'ler geliştirmeye başladı.

Eğitime uygun olabilecek, hatta özellikleri bakımından FATİH projesine 'cuk' oturan bir tablet PC de Intel'den geldi. Engadget'ın eline geçen tablet PC Intel Studybook adını taşıyor. 7 inç boyutunda olan cihaz Windows 7 ve Android 3.0 işletim sistemiyle çalışabiliyor. Cihazda ayrıca USB ve Micro SD yuvaları bulunuyor.

FATİH projesinin provası denilebilecek ilk ihalesi yapılmıştı ve yerli üretim yapan General Mobile'ın tablet PC'si ilk olarak okullara girmişti. Ancak FATİH projesinin yaklaşık 15 milyon öğrenciyi kapsayan ihalesi henüz gerçekleşmedi.

Yapılan ilk ihaleye bakacak olursak, Intel'in Studybook ile FATİH projesine göz kırptığını söylemek mümkün. Türkiye'deki ihaleyi hem adet hem de finansal büyüklük olarak küçümsememek gerekiyor. İlk ihale Samsung, Motorola, Blackberry gibi dünyanın önde gelen üreticilerinin dikkatini çektiğini söyleyebiliriz. Şimdi bu potaya Intel de en azından prototip bir ürünle girmiş oldu.

Yorumlar (4)
  1. Windows 8'in ARM mimarili işlemcilerle çalışabilmesi nedeniyle, Android 3 ve 4 çalıştıran tüm tabletler Windows 8'de çalıştırabilir. Burada ben Fatih'e bir göz kırpma gibi bir şey göremiyorum, dünya konjonktürü nedeni ile intel gibi firmalarda ARM işlemcili tabletler üretmek zorunda kaldı. Yoksa Fatihi takan yok.

    1. Mustafa Mustafa

      Desenize o zaman Google yıllardır Türkiyeye çeşitli sebepler yüzünden açmadığı Android Market'i, laf olsun diye biranda açtı. Fatih projesi, dünyada çok fazla ses getiren hatta Türkiye'deki teknoloji şirketlerinin büyüklük sıralamasını tek başına değiştirebilecek bir projedir. Bilmiyorsanız araştırıp konuşmayı deneyebilirsiniz.

  2. Halit Gümüşoğlu Halit Gümüşoğlu

    Dünya Türkiye'den ibaret değil, bu alandaki markalar sadece bizi düşünerek ürün geliştirmiyor. Tabletli eğitim pek çok ülkede yaygınlaşıyor. http://tabletliegitim.com adresine bakın.

  3. Fatih projesinin bir donanım firmasının mecburi olarak ARM Mimarili Tablet üretmesi ile alaksı olmaması, fatih projesinin büyüklüğü yada başarısı ile alakalı değildir. Dediğim gibi Dünya konjonktürü. Google Play, yani sizin deyiminizle Android Market Fatih Tabletlerinde mevcut değildir. Bilmediğiniz konularda susmayı deneyebilirsiniz.