Anonymous Çin'e saldıracak

Aktivist hacker grubu Anonymous'un bir üyesi Çin devlet kurumlarının web sitelerine saldırıları arttırmayı planladıklarını açıkladı. Saldırıların amacı ise insan hak ve özgürlükleri için lobi oluşturmak. Çin'de Twitter, Facebook ve YouTube'un da aralarında bulunduğu binlerce site engellenmiş durumda.

Anonymous çökerttiği sitelerin şifrelerini ve diğer ele geçirdiği içeriği paylaşmak amacıyla bir de Twitter hesabı açtı. @AnonymousChina hesabı üzerinden Anonymous hareketi ile ilgili içerikler de paylaşılıyor.

Anonymous aynı zamanda Çin hükümetinden korkmadıklarını, gerçekler ve adalet için savaşmaya devam edeceklerini bildirdi. Anonymous'un Çin takımında 10-12 hacker bulunuyor ve pek çok çevirmen de Anonymous için çalışmalarını sürdürüyor. Hacklenen ve çalınan birçok veri, gizli belge de böylece hükümet aleyhine Çinceden İngilizce'ye çevriliyor ve yayınlanıyor. Yani sadece bilgiyi çalan hackerlar değil, bunları çeviren çevirmen gönüllüler de Anonymous hareketine büyük katkı sağlıyor.

Anonymous sözcüsü bir sonraki hedefin hangi kurum olduğıunu açıklamadı, ancak büyük bir devlet dairesinin ya da bir bakanlığının seçilmesi muhtemel. Çin hükümeti de siber savunma konusunda Anonymous'a karşı mücadelesini sürdürüyor.

Wikileaks'ın 2010 yılında kapatılmasının ardından Anonymous Batılı hükümet ve özel sektör sitelerine saldırmaya başlamıştı. Bu yüzden 2000'li yılların sonu ve 2010'lu yılların başı ilk siber savaşların yapıldığı yıllar olacak tarih sahnesindeki yerini almaya başladı bile.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.