LeFeed.com: Facebook haber akışınızı özelleştiren akıllı servis
Girişim

LeFeed.com: Facebook haber akışınızı özelleştiren akıllı servis

Online çevremizin gerçek hayattaki çevremizi geri plana ittiği bir çağdayız. Artan online bağlantılarımız üzerimize yağan bilgi/içeriğin artmasına neden oluyor. İnsanları kontrol edemediğimize ve sosyal ağlardan ayrılmadığımıza göre bu kirliliği nasıl çözeriz diyorsanız LeFeed.com bu konuda yardımcı olabilir.

LeFeed, Facebook haber akışınızdaki karmaşık ve kalabalık içerik akışından sizi kurtarmak istiyor. LeFeed’i öğrenen bir algoritmayla geliştirdiğini söyleyen Serdar Yıldırım, kullanıcıların tepkilerine ve geri dönüşlerine göre sistemin kendini geliştirdiğini söylüyor.

Servis ana görünüm, durum güncellemesi, video, fotoğraflar ve bağlantılar (link) şeklinde sınıflandırdığı içeriklerin yanısıra kullanıcının ilgileneceği öneriler de sunuyor. Bunu da kullanıcıların ilgi alanlarına, arkadaşlarının ilgilerine ve geri bildirimlere göre yapıyor.

LeFeed’den en iyi verimi almak için profilinizle ilgili tüm erişimlere izin vermeniz gerekiyor. Aksi takdirde siz uygulamayı kullandıkça sistemin sizi tanımasını beklemeniz gerekiyor. Sistem sizin hangi arkadaşlarınızla daha çok ilgilendiğinizi öğrenmeye başlıyor ve ona göre öneride bulunuyor, rastgele bir öneri yapılmıyor.

Tutarlı veriler çıkarması durumunda Twitter’ı da sisteme dahil edebileceğini söyleyen Serdar Yıldırım’ın geliştirdiği sistem rüştünü ispat edebilirse ciddi bir soruna çözüm bulmuş olabilir. Tabii Facebook kullanıcılarından ne kadar rağbet göreceğini bilemeyiz. Bu durumda LeFeed’in refynr.com gibi kullanıcılardan marka/şirket tarafına paralel bir geçiş yapabileceğini düşünebiliriz.

Yorumlar (13)
 1. servis guzele benziyor, ancak techcrunch makalesinde renk ve logoyla ilgili kaygilari vardi yazarin, bilmiyorum sorun olurmu.

  1. Renkleri bilmem ama Türkiyedeki bir market zinciri ile başı belaya girebilir :)

   Bu arada ismi beğendim.

   1. Serdar Serdar

    valla aklima hic o gelmemisti, taki gece @omerekinci tweet te yazincaya kadar. Ben "learn", "learning" i cagristirmasini ummustum ama neyse artik :)

  2. Serdar Serdar

   evet yazida oyle birseyden bahsetti yazar, ancak ben logonun ikonlu olmasi ve renklerin farkli olmasi sebebiyle bir sorun olcagini sanmiyorum.

 2. Utku Çakır Utku Çakır

  Türkçe olması gerektiğini düşünüyorum.

  1. Serdar Serdar

   Tesekkurler yorumun icin, bence de muhakkak olmali, vakit bulursam ilk yapcaklarim arasinda.

 3. Recep Hilmi Tufan Recep Hilmi Tufan

  Bim'den önce davranıp LeFeed'i çıkarmışlar. GSM sektörüne giren Bim, elini çabuk tutmalı... :)

 4. Ibrahim Ibrahim

  İsim, BİM'in çakma markalarını anımsatıyor sanki...

 5. insanlar sanki bu paylaşım olayından fb ye özel birşey miş gibi bahsediyor, fbnin en büyük kozu büyük olması, onun dışında içerik paylaşımında çok fazla özelliği yoktur, çok karmaşık bir konsept de değil, facebookun en büyük marifeti teknik anlamda çok insana hizmet vermesi. Insanların facebookta paylaştıkları şeyler facebookun kendisinden çok daha değerli, facebook bunu anlaşmıştır bile, fakat buna rağmen çok da geliştirmiyorlar facebook platformunu, tahminimce bilerek yavaş ilerliyorlar, Rakip yoksa öne geçme gibi bir gereksinim de yoktur diye düşünüyor olabilirler.

  Kendileri geliştirmediklerini çok programcı nasıl daha iyi yapılabileceğini biliyor bile, fb nin yapabileceği en büyük iyiliklerden biri feed'in ayarlarını insanların ellerine vermektir, farklı algoritmalarla insanlar kendileri seçebilemeli nelerin nasıl görüneceğini. Bu arkadaş da site kurarak yapmış, hayırlı olsun.

  ve elbette paylaşımları 1 boyutlu değil 2 boyutlu göstermek.

 6. Tebrik ederim, binlerce lüzumsuz bağlantısı olan facebook kullanıcılarının kullanması gereken bir servis.

  Daha önce herhangi bir benzerinin olmayışı, yani düşüncenin özgün olması nedeniylede ikinci kez tebrik ederim, umarım bu servis başarılı olur.

  1. Serdar Serdar

   tesekkur ederim. Servisin cikis noktasi zaten artik gitgide artan oyun, video vb guncellemelerin, onemli guncellemeleri engelledigini dusunmem. Umarim sosyal aglari yogun kullanan arkadaslara yararli bir arac olur.

 7. Devrim Devrim

  Facebook içerik yönünden son zamanlarda çok zayıfladı. Tabi bana göre. Facebook'u popüler kılan şey içerik değil, çevresindeki insanları, aradıkları kişileri içinde barındırması. Belki sayfalar ve gruplar.

  Konu dışı olucak belki ama; içerik yönünden zengin bir sistem arıyorsanız Tumblr'ı önerebilirim.

 8. Selahattin Ünlü Selahattin Ünlü

  Servisi az önce inceleme fırsatım oldu ne yazıkki daha yeni haberdar olduğum için kendimi suçluyorum :)

  Şunu farkettim bence refresh tusuna basmadan anlık olarak yenilense daha hoş olabilir.

  Gerçi bu sefer içerik takibi zorlaşır derseniz o zaman refreshe bastığımız anda ekranda görünen en son paylasımın arka plan rengini değiştirip en son nerde kaldıgımızı daha rahat bulmamız sağlanabilir diye düşünüyorum :)

  Veee sizi gerçekten tebrik ediyorum :)

  Saygılar :)