Startup Labs'ın 30 bin dolar yatırım yapacağı 5 girişim açıklandı
Etkinlikler

Startup Labs'ın 30 bin dolar yatırım yapacağı 5 girişim açıklandı

Bugün StartupLabs'ın 3 haftalık kamp programının açılış etkinliği düzenledi ve kulukça programı çerçevesinde yatırım yapılacak girişimler açıklandı.

Galata Business Angels ve Girişim Fabrikası desteği ile düzenlenen StartupLabs, Startup Weekend'in kurucularından Clint Nielsen'in açılış konuşması ile başladı. Ardından sırasıyla Emre Kurttepeli, Melih Ödemiş ve Fatih İşbecer kısa konuşmalarla girişimcilere tavsiyelerini paylaştı.

Açılış konuşmalarının ardından 30 bin dolar yatırım alacak girişimlerin kurucuları sahne aldı. StartupLabs çerçevesinde 3 hafta boyunca bu girişimler ofis ortamı ve danışman desteğiyle kendilerini daha büyük yatırımlara taşıyacak bir performans göstermeye çalışacak.

Aşağıda StartupLabs'ın tohum yatırımı yapacağı 5 girişimin açıklamalarını bulabilir, yorumlarınızla 3 haftalık süreçte kendilerine destek olabilirsiniz.

Democratus.com: Politik bir sosyal ağ olarak kullanıcılarının çeşitli konularda fikir paylaşımı yapmasını ve gündem konularına katılmasını sağlıyor. Democratus, 200 karakterlik konuşmalarla fikir meclislerinde online bir güç oluşturmak istiyor ve mümkün olduğunca site içi yönetimi kullanıcıların eline bırakmayı düşüyor.

Girişim önce Türkiye'de ardından Kuzey Amerika'da hizmet verecek. Marka meclisi gibi modellerle tüketicilerin sesi olarak farklı reklam seçeneklerinden kazanç sağlamaya çalışacak.

Mapps.com.tr: Konut yönetim platformu olarak kurulan Mapps, mobil uygulamalarıyla ev sahiplerinin ihtiyaçlarına hem webde hem de iPhone ve iPad uygulamaları ile karşılık vermeye çalışacak.

Özellikle yeni konut projeleri için finansal takip, teslimat takibi, yönetim planı, rezervasyon gibi bir çok seçeneklerle hane başına ücretlendirme modeline gidiyor. Konutlara özel reklam alanları ile gelir kanalı da açan girişim şu an büyük bir site ile anlaşma sağlamış durumda.

Aktivito.com: Organizasyon ve planlama sektörünü hedefleyen girişimin 2 kurucusu, sadece düğün pazarının 6,5 milyar TL'lik pastasına el atmıyor, tüm organizasyonel toplantılara aracılık etmek istiyor.

Firmaların bedava olarak kendini listeleyebildiği girişim ek tanıtım seçenekleri için ücret alıyor. Şu an kapalı yayında olan girişim 45 şirketi içeriye almış durumda.

Vaarmi.com: Konum/yakınlık tabanlı, gerçek zamanlı ve alıcı odaklı bir satış platrormu olarak kendini tanımlayan girişim, aynı bölgedeki alıcı ve satıcı arasında bir köprü kuruyor.

Yapılacak satışlar üzerinden alınacak komisyon ve işletmeler için veri analitik servisi gibi modelleri ile gelir sağlamayı düşünüyor.

Bizcorner: İş iletişimini geliştirmeyi, daha verimli hale getirmeyi hedefleyen bir girişim. Özellikle mobil tabanlı iş iletişimini güçlendirmeyi hedefliyor.

Çoklu platform desteği ile KOBİ'leri hedefleyen BirCorner, harita desteği, anlık bildirimler ve haber akışı gibi özelliklerle öne çıkmak istiyor.

Bizcorner, dünyada 10 milyar dolar, Türkiye'de 100 milyon dolar, İngiltere'de ise 500 milyon dolar civarındaki bir pazara odaklanıyor ve gelir modelini çalışan başına 1-2 TL gibi aylık ücretlendirmeler üzerine kuruyor.

Yorumlar (22)
 1. En çok dikkatimi çeken servis vaarmi oldu. İş ve gelir modeli gayet mantıklı görünüyor. Sağlam bir pazarlama ile iyi yerlere gelebilir.

 2. Bora Yalçın Bora Yalçın

  200 karakterle siyaset politika konusu konuşmak biraz güç olabilir. insanlar twitterda 140 karakterde günlük meramını anlatana kadar binbir dert çekiyorlar zaten. kenarından kırp sesli harf at boşlukları çıkar derken kuş gibi kalıyo cümleler. 200 kelimelik politika için aynı cümlede bir "recep tayyip erdoğan" bi de "Kemal kılıçdaroğlu" yazsan zaten 40'ı gitti

 3. Butun girisimlere basarilar, umarim herkez onumuzdeki 3 hafta boyunca ilerleme kaydeder ve tekrar yatirim alir. Aktivito'yu bu sure icinde yayina almayi dusunuyoruz. Gelismeleri twitterdan paylasiyor olacagim: http://twitter.com/anteksiler

 4. Bu arada duzeltiyim, butun girisimler $30000 yatirim aldilar.

  1. Goodlife Goodlife

   Bütüm girişimler 30bindolar yatırım aldı demekle hiç birşeyi düzeltmiş olmuyorsun. İki anlama da geliyor. "Her girişim 30bindolar aldı." veya "Girişimlere toplam 30bindolar verildi." demen gerekir. Hangisi?

   1. Çok haklısın, ben de hangisi çözebilmiş değilim hala. Ama herhalde girişim başı 30 bin yoksa ben de vereyim 30 bin yatırımcı diye şanım yürüsün:)

  2. Yukarda TL yazılmış bir yerde o yüzden düzeltmiştim :)

 5. artık türkiye de online ortam yatırımı yapılan ülkeler arasnda

 6. M.akif M.akif

  Democratus 'u evvelden keşfetmiş ve kullanıyordum.Site amacı güzel evet ama yazılım anlamında bence ortalama altında.En basitinden bazı şeyler Türkçe iken bazıları İngilizce.Bundan başka diğer şeyleri de bence kendileri oturup iyice incelemeliler.

  Diğer projeleri tam incelemediğim için birşey diyemeyeceğim...

  1. Serdar Serdar

   Democratus'un girişi İngilizceydi eski hoşgeldiniz sayfasında, bir organizasyonda denk geldim kuruculara bunu sordular: onlar da sadece girişi İngilizce yaptıklarını ve iç tarafın Türkçe olduğunu söylediler bilinçli bir tercihmiş yani.

 7. Bahadir Bahadir

  Vaarmi'nin zaarly'den ne farkı var.(Yada aynı şahısa mı ait) Biz 10 sene önce bu tarz sitelere herşeyini çalışmış, yeni bir siteymiş gibi tasarımı vs. si bize satmaya çalışıyor derdik.

  Yada yanlış mı anladım ben konuyu ?

 8. Mehmet Mehmet

  Türkiyede girişimciliğin online ortamda artmasına çok seviniyorum. Özellikle vaarmi gerçekten başarılı gözüküyor.

 9. Gizem Koç Gizem Koç

  bizcorner gerçekten iyi bir ekip, kenidlerinin başarılı olacağını düşünüyorum.

 10. Mehmet Sen Mehmet Sen

  Projeleri kabul edilen butun takimlara basarilar diliyorum..

 11. Sitesini incelediğim kadarıyla vaarmi hem ürün hem de hizmet isteyebileceğiniz farklı girişim gibi görünüyor ama izlemek lazım tabi neler olacağını.

 12. Serdar Serdar

  Ayrıca Democratus'un iş fikri çok heyecan verici bence meclis var, vekil seçimi var, gündem teklifi soruları filan eğlenceli bir şeye benziyor. Başka ülkelere de meclisler açma fikirleri varmış

 13. Vaarmi eger sirf tr'de hizmet verecekse, niye logodaki banknot dolar? TL olsaydi keske ;)

 14. Bcakir Bcakir

  Yatırım alan herkese başarılar diliyorum. İnşallah global çapta projeler olurlar.

 15. Aktivito cok dogru bir pazara yatirim yapmis. Boyle bir siteye cok ihtiyac vardi.

 16. vakti zamanında bizim güzel projemize kimse yatırım yapmadı :) şimdi bir çok örneği mevcut startup weekend güzel eğlenceli bir etkinlik ama ordan başarılı bir işin çıkabileceğini düşünmüyorum.

 17. Ercan Kumcu Ercan Kumcu

  30.000 USD yi bozdurur bozdurur harcarlar artık. Bu ülkede hala inşaat en çok para kazanılan sektörken bu zeki insanlara ve girişimlerine yazık oluyor.

 18. burada başarılı olucak girişim activito gibi duruyor boş alanı değerlendirmiş gibi umarım başarılı olurlar.tüm girişimlere başarılar.