LG'nin e-kağıt ekranı Nisan'da Avrupa'da

LG'nin e-kağıt ekranı Nisan'da Avrupa'da

Taşınabilir cihazların hızla yaygınlaşması konvansiyonel medyayı bit hayli etkiledi malum. Özellikle tablet bilgisayarlar ilk çıktığında, 'tüm okuma alışkanlıkları değiştirecek' diye yorumlar yaptık medyanın hemen her köşesinde. LG'nin yeni cihazı daha doğrusu yeni 'kağıdı' için de aynı ifadeleri kullanmak geliyor içimizden. :-)

Koreli teknoloji üreticisi LG, geleceğin yayın teknolojilerinden biri olarak öngörülen e-kağıt ekran üretimine başlıyor. Üstelik de piyasaya da fazla beklemeden sürmeyi planlıyor. Bugüne kadar farklı firmaların prototip üretimlerinde gördüğümüz bu teknoloji böylece resmen günlük yaşamımıza girmiş olacak.

Basına sızan özelliklere bakarsak, cihazda 1024×768 piksel çözünürlükte 6 inçlik ekran bulunuyor. 40 dereceye kadar bükülebilen e-kağıt, 0,7 mm inceliğinde olacak. Gazeteleri bire bir olarak elektronik ortama taşıyabilecek olan e-kağıdın düşmelere karşı dayanıklığın olduğu LG tarafından belirtiliyor. LG e-kağıdın Nisan ayında Avrupa pazarına sunulacağı söyleniyor.

Esnek ve katlanır pek çok türevinin bir bir piyasaya çıkacağını düşündüğümüz e-kağıt, farklı form faktörü yüzünden büyük ihtimalle işletim sistemi ve uygulama geliştirme alanlarında da açılımlara yol açacaktır kanımızca. Mobilitede farklı bir kolda ilerleyecek ilginç bir sürecin ilk aşamasına  böylece şahit oluyoruz.

Cihazın fiyatı ve Türkiye'ye ne zaman geleceği henüz açıklanmadı. Bilgi alır almaz sizlerle paylaşacağız.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.