Icconia.com: Bir araba parasıyla açtılar, sadece gömlek satıyorlar
E-Ticaret

Icconia.com: Bir araba parasıyla açtılar, sadece gömlek satıyorlar

E-ticaret pazarında çok sayıda yeni girişim bulmak pekala mümkün ama girişimcilerin tutkusu ve fedakarlıkları değişiklik gösteriyor. Icconia.com da bu açıdan farklı olduğunu düşündüğümüz yeni bir e-ticaret girişimi olarak dikey bir adım atıyor.

Osman Pişkin, Sema Pişkin ve Burhan Doğan'un kurucusu olduğu Icconia, hazır giyim sektöründen sadece tek bir rafı kendine iş olarak seçmiş. Gömlek satışı üzerine hizmet veren girişim, şu anda sadece erkek gömleği satışı yapıyor.  Ipsos KMG'nin 2011 verilerine göre 280 milyon TL'lik bir pazarı hedefliyor.

Ipsos KMG'ye göre 2011 yılı hazır giyim sektörü pazarı 14 Milyar TL civarında, Euromonitor'ün verdiği rakam 22 Milyar TL ve sadece erkek gömleği pazarında büyüme oranı yüzde 30.

Dikeyin dikeyi denebilecek bu proje e-ticaretin ne kadar derinlere ulaşabileceği konusunda fikir vermesi açısından önemli. Ancak girişimcilerin çabası daha önemli sayılabilir. Zira en büyüğü 30 yaşında olan 3 girişimci, araba parası olarak biriktirilen parayı sermaye olarak ortaya koyarak bu işe girişmiş.

Toplam 25-30 bin TL civarında bir harcama ile kendilerinin geliştirdiği projeyi hayata geçiren ekip, bir kısım kaynağı da girişimi ayakta tutmaya ayırmış. Şu an Iconnia'da 11 gömlek markası var ve girişimciler kadın gömleği satışına başlayarak iş hacmini büyütmeyi ve gömlek denince akla gelen ilk isim olmayı istiyor.

Herhangi bir bilgi almasak da Icconia'nın yan ürünlerle (kol düğmesi, kravat vs.) cirosunu arttırma şansı da var.

Icconia'yı bizimle iletişime geçmeleri üzerine tanıdık ama farklı ürün kategorilerine özel satış yapan e-ticaret sitelerine de rastlayabiliyoruz. Eğer fiziksel dünyada üreticisi olduğunuz veya satışını yaptığınız tek bir ürün kategorisi varsa (bıldırcın yumurtası vs.) e-ticarete adım atmak için bir engeliniz yok. Kendi işinizi büyütmenin yanısıra e-ticaret sektörü açısından da bir başarılı hikayesi ortaya koymanız mümkün olabilir.

Yorumlar (11)
 1. Webbaharatı Webbaharatı

  Genel, herşeyi barındıran e-ticaret girişimlerine nazaran tek ürüne hedeflenen girişimlerin son zamanlarda artacağı kanaatindeyim.

  1. Nwhereman Nwhereman

   aynı şeyi ben de düşünüyorum. "herşeyi" satan (bisküvi dahil) online marketlerin yerine belirli ürünler üzerinde yoğunlaşmış-uzmanlaşmış sitelerin artacağı kanaatindeyim. bu mağazaların avantajı ne olabilir - ilk akla gelen fiyat tabi.

 2. Hayırlı olsun ama sanırım bir reklam içinde bir araba parası harcamanız gerekecektir.

  1. Dalay Lama Dalay Lama

   e bırakta okadar masraf yapsınlar yani...

   1. Salih Sezgin Salih Sezgin

    reklam için bir araba parasımı:) gözüm korktu benim ben vazxmıgeçmeliyim kendi kurscsğım işimden:((

 3. Osman Büyükan Osman Büyükan

  "Üyelik koşullarını okudum, kabul ediyorum." demek zorunda bırakan sitenin üyelik koşulları nerede yazıyor gören, bilen beri gelsin.

 4. Nurdan Nurdan

  Çok çeşitli ürünler satan e-ticaret sitelerinin yanında tasarım ve kullanım kolaylığı sağlayan, ne istediğini bilen kullanıcıya yönelik sade ve güvenilir bir site görünümünde. Genç girişimcilerin satılacak ürünleri kullanıcının nabzını tutarak seçtiği çok açık, ürünler oldukça şık.. Hayırlı olsun..

 5. Oğuzhan Başar Oğuzhan Başar

  Siteyi inceledim. Kullanışlılık konusunda biraz sıkıntıları var. Bu işi bilenler bir şekilde ihtiyaçarlarını görürler ama bilmeyenlerin siteyi kullanarak üye olmaları, filtreleri kullanmaya çalışmaları biraz sıkıntılı. Gözden geçirilmesi gerek.

  1. Şimdi girdim siteye ama tasarım yukardaki resimlerden farklı. Yeni versiyon çıkmışlar sanırım. Filtre olayı da diğer sitelerdeki gibi görünüyor. Bir fark göremedim ben.

 6. Yalnız enteresan bir ucuzluk var sitede... Nasıl kazanıyorlar bu fiyatlarla merak ettim

 7. Barış Barış

  Kapattı herhalde bu girişim kepenkleri?