Icconia.com: Bir araba parasıyla açtılar, sadece gömlek satıyorlar

Icconia.com: Bir araba parasıyla açtılar, sadece gömlek satıyorlar

E-ticaret pazarında çok sayıda yeni girişim bulmak pekala mümkün ama girişimcilerin tutkusu ve fedakarlıkları değişiklik gösteriyor. Icconia.com da bu açıdan farklı olduğunu düşündüğümüz yeni bir e-ticaret girişimi olarak dikey bir adım atıyor.

Osman Pişkin, Sema Pişkin ve Burhan Doğan'un kurucusu olduğu Icconia, hazır giyim sektöründen sadece tek bir rafı kendine iş olarak seçmiş. Gömlek satışı üzerine hizmet veren girişim, şu anda sadece erkek gömleği satışı yapıyor.  Ipsos KMG'nin 2011 verilerine göre 280 milyon TL'lik bir pazarı hedefliyor.

Ipsos KMG'ye göre 2011 yılı hazır giyim sektörü pazarı 14 Milyar TL civarında, Euromonitor'ün verdiği rakam 22 Milyar TL ve sadece erkek gömleği pazarında büyüme oranı yüzde 30.

Dikeyin dikeyi denebilecek bu proje e-ticaretin ne kadar derinlere ulaşabileceği konusunda fikir vermesi açısından önemli. Ancak girişimcilerin çabası daha önemli sayılabilir. Zira en büyüğü 30 yaşında olan 3 girişimci, araba parası olarak biriktirilen parayı sermaye olarak ortaya koyarak bu işe girişmiş.

Toplam 25-30 bin TL civarında bir harcama ile kendilerinin geliştirdiği projeyi hayata geçiren ekip, bir kısım kaynağı da girişimi ayakta tutmaya ayırmış. Şu an Iconnia'da 11 gömlek markası var ve girişimciler kadın gömleği satışına başlayarak iş hacmini büyütmeyi ve gömlek denince akla gelen ilk isim olmayı istiyor.

Herhangi bir bilgi almasak da Icconia'nın yan ürünlerle (kol düğmesi, kravat vs.) cirosunu arttırma şansı da var.

Icconia'yı bizimle iletişime geçmeleri üzerine tanıdık ama farklı ürün kategorilerine özel satış yapan e-ticaret sitelerine de rastlayabiliyoruz. Eğer fiziksel dünyada üreticisi olduğunuz veya satışını yaptığınız tek bir ürün kategorisi varsa (bıldırcın yumurtası vs.) e-ticarete adım atmak için bir engeliniz yok. Kendi işinizi büyütmenin yanısıra e-ticaret sektörü açısından da bir başarılı hikayesi ortaya koymanız mümkün olabilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.