AB ekonomisine Facebook'un katkısı ne kadar?

AB ekonomisine Facebook'un katkısı ne kadar?

Dünya genelinde 845 milyon kullanıcıya sahip Facebook'un gelir rakamlarından öte yaratılan ekosistemin ekonomik büyüklüğü hep merak edilen bir veri. Deloitte son araştırmasıyla bu soruya yanıt aradı, Amerikalı Facebook'un Avrupa Birliği'ne katkısını ölçtü. Buna göre  2011 yılında Avrupa Birliği’ne üye 27 ülkeden 32 milyar Euro gelir elde eden Facebook'un AB ekonomiye etkisi 15,3 milyar euro civarında.

Facebook’un Avrupa’daki ekonomik etkisi, katma değeri, istihdam olanakları baz alınarak ölçümlenen raporda, firmanın Avrupa’da da fiziken varoluşu, tedarikçi satınalmaları yapması ve istihdam yaratması, eleman ücretleri, vergi ödemeleri ve genel karı ile doğrudan ve dolaylı olarak ekonomiye önemli katkı sağladığı görülüyor.

Facebook’un marka bilinirliğini artırma amaçlı yürüttüğü reklam ve tanıtım faaliyetlerinin de geniş anlamda ekonomik fayda yarattığı söylenebilir. Facebook ekosisteminde bulunan firmalar üzerinden yaratılan iş olanakları ile de doğrudan ve dolaylı olarak ekonomiye katkı sağlandığı görülmüş. Böylece Facebook’un elde ettiği gelirin ekonomiye etkisi 15,3 milyar euro olurken, 232 bin iş desteği ile istihdama katkıda bulunmuş.

Raporda ayrıca Facebook’un İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve İrlanda gibi Avrupa ülkeleri ekonomilerini de nasıl etkilediği ile ilgili verilere yer veriliyor. Sosyal ağ 1,5 milyar Euro ile en çok Almanya’dan gelir sağlamış. İş, uygulama ve teknoloji alanlarında ülkelerin ekonomisinde etki yaratan Facebook, belirgin olarak İngiltere, Almanya ve İtalya ekonomilerine katkı sağladığı görülüyor. Araştırmada en büyük ekonomik ve tekonolojik etki 1,5 milyar euro ile Almanya’da yaşandı. Mobil cihazlar üzerinden en çok Facebook’a giriş yapan ülke ise İngiltere.

İş bulma platformu

Araştırmada sosyal ağların iş olanakları yaratmada da artarak önemli bir yer tutmaya başladığı görülüyor. 2010 yılında şirketlerin yüzde 90’ı iş bulma platformlarını kullanırken çalışanların yüzde 50’si ise Facebook’u iş bulma platformu olarak kullanıyor. Araştırmada Facebook’un istihdama katkısının yüzde 50 oranında olduğu vurgulanıyor

Facebook üzerinden teknoloji satışları 5,5 milyar euro

Facebook, cihaz satışları ve geniş band için talep yaratıyor. Facebook ile artan teknoloji satışlarının ekonomik etkisinin 2011 yılında 27 Avrupa ülkesinde 5,5 milyar euro’yu bulduğu tahmin ediliyor. Buna bağlı olarak 85.300 kişiye iş imkânı yarattığı öngörülüyor. Dünya çapında 350 milyon aktif kullanıcı Facebook’u mobil cihazlar üzerinden kullanıyor. Bu bağlantılar, dünya çapında 475 mobil operatör tarafından sağlanıyor.

Yine 27 Avrupa ülkesinde cihazlar ve geniş band satışlarından elde edilecek gelirin 2011’de toplam 6,5 milyar euro’ya ulaştığı öngörülüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.