0Lira.net: Bedelsiz ürün ve hizmet dağıtımına odaklı yeni girişim
Pazarlama

0Lira.net: Bedelsiz ürün ve hizmet dağıtımına odaklı yeni girişim

Büyük şirketler ve markaların çok büyük mali kaynakları reklama ayırarak bir çok hizmeti finanse ettiğini, küçük işletmelerin bile tanıtım için hizmet ve ürünlerinde yüzde 50'ye varan indirimlere gittiğini biliyoruz. Peki kullanıcının elini hiç cebine atmadığı bir marka-kullanıcı ilişkisi nasıl olur?

0lira.net kullanıcılarına ücretsiz ürün veya hizmet sunarak bu ilişkiyi canlandırmak istiyor.

Mart 2012’de  faaliyete geçen 0Lira.net, tüketicinin '0 Lira' karşılığında çeşitli ürün ve hizmetlere sahip olabileceği bir platform. Siteye üye olduktan sonra size kampanya e-postasının gönderilmesini bekliyorsunuz ve siteye gidip kampanya sayacının sıfırlanmasını ve hediyenizi almayı bekliyorsunuz.

https://vimeo.com/video/35295213

Kulaktan kulağa pazarlama şirketlerinin, belirli kullanıcılara ücretsiz ve özel ürün gönderimleri yapmasını hatırlatan girişim konuyu biraz daha tabana indiriyor. Kendi sunduğu kampanyaların yanısıra kullanıcılarının beklentilerini de karşılamaya çalışıyor. Kullanıcıların etkileşimine göre 'en dakik, davetkar' vb. ünvanlar kazandırarak oyunsallaştırmayı da içinde barındırıyor.

17 senelik reklam profesyoneli olduğunu öğrendiğimiz Tayfun Kısacık ve Gobito Enterprise Solutions'in sahibi Alişan Erdemli'nin  kurucusu olduğu 0lira.net, sitede yayınlanan reklamlar ve hedefli kullanıcılara erişim sağlamaya dayalı bir gelir modeli oluşturmuş. Kısacık, sıfırın gücünü göstermek istediklerini söylüyor ve gönderilen ürünler için kargo bedeli talep edilmediğini de hatırlatıyor.

'Bir ürüne para ödenmiyorsa, ürün aslında kullanıcıdır' sözünü hatırlatan Olira.net şimdilik kullanıcılardan herhangi bir geri dönüş istemiyor. Kısacık, önümüzdeki günlerde bu durumun değişebileceğini, kampanya hedefine uygun paylaşım ve geri dönüş beklenebileceğini ifade ediyor.

Geçen hafta 350 üye üyesi olan ancak bu hafta 2 bin kişiye ulaşan girişim pazarlama ve yazılım uzmanlarından oluşan toplam 20 kişilik bir ekiple yola koyulmuş. Bakalım 721 milyon TL'ye ulaşan Türkiye internet reklam yatırımları bu 'sıfır fiyat' ekonomisinden ne kadar faydalanacak.

Yorumlar (18)
 1. Icatci Icatci

  denemek için üye oldum ama aktif bir kampanya gözükmüyor...

  1. Tayfun Kisacik Tayfun Kisacik

   Merhaba, üyemiz olduğunuz için teşekkür ederiz. 0Lira.net her gün kampanya yapan bir platform değil. Kampanyalardan size gelecek e-postalarla haberdar oluyor ve siteye girdiğinizde bir geri sayımla karşılaşıyorsunuz. Geri sayım sıfırlardığında ise beliren Yeşil Buton'a tıklayıp ürünü ya da hizmeti alabiliyorsunuz.

   Bu ürün ve hizmetlerin stoklarla sınırlı olduğunu hemen söylemeliyim. Yarın (30 Mart Cuma) bir kampanyamız olacak ve size bilgilendirme e-postası gelecektir.

 2. Gültekin Gültekin

  üyee oluyordum ki vazgeçtim.

  üyelik anında cep telefonu istenmesi bizi bu firmaların sms kucağını oturmamızı sağlar.

  1. Tayfun Kisacik Tayfun Kisacik

   Merhaba, telefon numarası alınmasının nedeni kargo ile ilgilidir. Bunu bir iletişim bilgisi olarak alıyoruz. Kargo şirketimiz size ulaşamadığı anda sizi telefonla arayıp bilgilendiriyor.

 3. “Eğer bir şey için ödeme yapmıyorsanız, müşteri değil satılan ürün oluyorsunuz.” Andrew Lewis

 4. Videoda anlatıyor zaten. "Hediye alabilirsin ama önce adını, soyadını, adresini, e-postanı ve cep telefonunu yaz" diyor. Eğer yaygınlaşırsa birkaç yüz bin, belki birkaç milyon kişinin gerçek iletişim bilgileri elimizde olacak. Ama işin güzel tarafı biz bu bilgileri isteyene para ve gofret karşılığı satabileceğiz ve bu satış yasal olacak.

  Peki bunun insanlığa ne faydası var? Yok.

  "Bedava" iyi güzel de Chris Anderson'ın "bedava" dediği şeyin bununla ilgisi yok.

  1. Tayfun Kisacik Tayfun Kisacik

   0Lira.net sistemine dahil olan telefonların hiçbir şart altında kargo iletişimiden başka bir şey için kullanılmayacağını bir kere daha belirtmem gerekiyor. Her şeyden önce bizler de birer tüketiciyiz ve bu türlü tacizlerden inanın sizler kadar bizler de hoşlanmıyoruz. Ayrıca sistemimizde gofretin yanı sıra CEO'ların da 0Lira'ya alabileceği hizmetler olacak, bizi takip ederseniz pek çok farklı ürün ve hizmetin bünyemizde bulunduğunu göreceksiniz.

 5. Webbaharatı Webbaharatı

  Değişik bir girişime benziyor ancak telefon numarasını istemesi her zaman benimde canımı sıkmıştır.

 6. Yavuz Yavuz

  cep verirseniz sizi mutlaka bir araştırma şirketi arar mesela beni arıyorlar kimbilir nereye verdim aman dikkatli olun anına satılıyor

 7. Aytac Aytac

  "Less is more" olayini biraz yanlis anlamislar galiba. Böylesi bir hizmetin tanitimi biraz daha detaylarla dolu olmasi gerekmez mi? Tamam "0 lira" kulaga güzel geliyor fakat nedir bana "hediye" gelecek seyler. Suanda bu yaziyi okuyan arkadaslara soruyorum, ben size bedava silgi vermek istesem, bana telefon numarani verir misiniz? :) ben bir gofret icin bile vermem, cünkü benim kösedeki dürümcü abi bile her gittigimde ikram eder... hemde email adresi bile yok abinin :)

  1. Webbaharatı Webbaharatı

   Aytaç güldürdün beni :) ama mantıklı. kötü emelleri olmasın bunların :)

  2. Tayfun Kisacik Tayfun Kisacik

   :) Evet, köşedeki dürümcü abi ikramda bulunur. Ama o abiye bir kere ya da iki kere gidebilirsiniz. Sonra o da sizden ödeme yapmanızı isteyebilir. :) Aytaç bey, 0Lira.net'in içinde çok farklı ürünler ve hizmetler olacak. Türkiye'nin ve dünyanın en önemli markalarından Nestle ile başladık. Telefon numaralarını birçok sistem alıyor ve bir kere daha tekrar edeyim; telefonunuz kargo bilgilendirmesi için alınıyor ve hiçbir şart altında başka bir amaçla kullanılması mümkün değil.

 8. Yasin Canli Yasin Canli

  Sadece 3.90 TL kargo bedeli ödeyerek her gün belirlenen bir adet ürünü ücretsiz alabileceğiniz pinigo.com u tavsiye ederim. 0lira'nın ne gibi bir gelir modeli olacak merak ediyorum..

  1. Tayfun Kisacik Tayfun Kisacik

   Yasin bey merhaba, yukarıdaki haber metninde gelir modelimizden bahsediliyor.

   Zaman içinde bünyemizde çok farklı ürün ve hizmetler olduğunu göreceksiniz. Tüm bu ürün/hizmetleri de üyelerimize 0Lira'ya sağlıyor olacağız. Zamanı geçmemiş, yepyeni ürün ve hizmetleri buluşturuyoruz kullanıcılarımızla. Yeni çıkan bir kitap, ertesi gün gidebileceğiniz bir partiye davetiye ya da enfes bir gofret gibi.

 9. Gökhan Uygun Gökhan Uygun

  indirimPlus.com 3 aydır hemen hemen hergün 1 TL ye bir ürün çıkmakta. Bugün (28 Mart Çarşamba) piyasa değeri yaklaşık 19 TL olan bir bıçak seti 1 TL den satılmakta. Kargo bedeli sadece 2.90 TL . Bugünlerde bazı siteler ücretsiz ürün verip daha sonrada sepet adımında 10 TL kargo ücreti istiyorlar. Bu tarz yaklaşımlar sadece müşterileri aldatmaktan başka işe yaramaz.

  1. Tayfun Kisacik Tayfun Kisacik

   Merhaba, yorumunuzun bizimle ilgili olup olmadığını tam olarak anlamadım ama belirtmek istediğim bir şey var: 0Lira.net ne bugün ne de yarın herhangi bir ürün için kargo bedeli talep etmeyecektir. Çıkış noktamız üyelerimizin cebinden değil 1 lira 1 kuruş bile çıkmadan ürün ve hizmetlere sahip olması. Biliyoruz inanması güç ama çıkış noktamız ve amacımız bu.

 10. biraz daha geliştirilip farklı dokular eklenebilir.

 11. bence cok ıyı bır sıte olmuş ınsanların kafalarındakı onyargıları yıkmaları gerekıyo.evet alışık olmadığımız bır durum ama neden olmasın ??bundan 10 yıl oncede internetten alışveriş yapmanın kesınlıkle uçkağıtcılık oldugunu dusunurduk oysa sımdı??bırde artık heryere tel numarası verılıyo yanı telınız alınıyorsa o kadar da korkmayın bende uye olacam :))))