0Lira.net: Bedelsiz ürün ve hizmet dağıtımına odaklı yeni girişim

0Lira.net: Bedelsiz ürün ve hizmet dağıtımına odaklı yeni girişim

Büyük şirketler ve markaların çok büyük mali kaynakları reklama ayırarak bir çok hizmeti finanse ettiğini, küçük işletmelerin bile tanıtım için hizmet ve ürünlerinde yüzde 50'ye varan indirimlere gittiğini biliyoruz. Peki kullanıcının elini hiç cebine atmadığı bir marka-kullanıcı ilişkisi nasıl olur?

0lira.net kullanıcılarına ücretsiz ürün veya hizmet sunarak bu ilişkiyi canlandırmak istiyor.

Mart 2012’de  faaliyete geçen 0Lira.net, tüketicinin '0 Lira' karşılığında çeşitli ürün ve hizmetlere sahip olabileceği bir platform. Siteye üye olduktan sonra size kampanya e-postasının gönderilmesini bekliyorsunuz ve siteye gidip kampanya sayacının sıfırlanmasını ve hediyenizi almayı bekliyorsunuz.

https://vimeo.com/video/35295213

Kulaktan kulağa pazarlama şirketlerinin, belirli kullanıcılara ücretsiz ve özel ürün gönderimleri yapmasını hatırlatan girişim konuyu biraz daha tabana indiriyor. Kendi sunduğu kampanyaların yanısıra kullanıcılarının beklentilerini de karşılamaya çalışıyor. Kullanıcıların etkileşimine göre 'en dakik, davetkar' vb. ünvanlar kazandırarak oyunsallaştırmayı da içinde barındırıyor.

17 senelik reklam profesyoneli olduğunu öğrendiğimiz Tayfun Kısacık ve Gobito Enterprise Solutions'in sahibi Alişan Erdemli'nin  kurucusu olduğu 0lira.net, sitede yayınlanan reklamlar ve hedefli kullanıcılara erişim sağlamaya dayalı bir gelir modeli oluşturmuş. Kısacık, sıfırın gücünü göstermek istediklerini söylüyor ve gönderilen ürünler için kargo bedeli talep edilmediğini de hatırlatıyor.

'Bir ürüne para ödenmiyorsa, ürün aslında kullanıcıdır' sözünü hatırlatan Olira.net şimdilik kullanıcılardan herhangi bir geri dönüş istemiyor. Kısacık, önümüzdeki günlerde bu durumun değişebileceğini, kampanya hedefine uygun paylaşım ve geri dönüş beklenebileceğini ifade ediyor.

Geçen hafta 350 üye üyesi olan ancak bu hafta 2 bin kişiye ulaşan girişim pazarlama ve yazılım uzmanlarından oluşan toplam 20 kişilik bir ekiple yola koyulmuş. Bakalım 721 milyon TL'ye ulaşan Türkiye internet reklam yatırımları bu 'sıfır fiyat' ekonomisinden ne kadar faydalanacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.