BeMaddy: Çocuklar için e-kitap uygulaması
Girişim

BeMaddy: Çocuklar için e-kitap uygulaması

E-kitap satışlarının, basılı kitap satışlarını geçtiği bir dönemdeyiz. Kullanıcılar kitap mağazalarını dolaşmak yerine birçok içeriğe tıklayarak, hatta dokunarak birkaç dakika içerisinde sahip olabiliyor. BeMaddy Çocuk Hikaye Kitapları adındaki iPad uygulaması çocuklara tablet bilgisayardan kitap okumayı sevdirecek cinsten.

İncelemeye başlamadan önce girişimin ortaklarından söz etmek istiyoruz. Çünkü BeMaddy ortaklarının farklı meslek dallarında uzman olması uygulama içeriğinin verimli olmasına katkıda bulunduğunu söyleyebiliriz.

Proje ekibinde psikoloji mezunu Tuğçe Durukan bulunuyor. Özellikle çocuklara yönelik uygulama geliştiren ekipte, psikoloji mezunu bir ortağın bulunması dikkatimizi çekiyor. Diğer ortaklardan biri Işın Bilgin. Profesyonel hayatta reklam yazarı ve kreatif direktör olan Bilgin, hobi olarak daha önce çocuklar için hikaye kitapları yazmış. Proje ekibinde Pazarlama Direktörü Emre Özkan ve Apple uygulamalarıyla bilinen Fugo Bilişim Teknolojileri Kurucusu Erol Nahmias da bulunuyor.

 

BeMaddy Çocuk Hikaye Kitapları'nın 3- 12 yaş arasındaki tüm çocuklar, anneler, babalar, çocuklarla ilgilenmeyi seven diğer aile üyeleri ve her yaşta çocuk kalanlar için uygun olduğunu söyleyebiliriz. Ancak uygulamanın asıl hedef kitlesinde çocuklar olduğu için sade bir tasarıma sahip. Uygulamanın kitaplığında şu anda biri ücretsiz olmak üzere toplamda dört kitap bulunuyor. Ücretli kitaplar 1.99 dolardan satın alınabiliyor. Kitapçılarda bulunan fiziksel kitaplarla fiyat kıyaslaması yapıldığında fiyatların normal olduğunu ifade edebiliriz.

Okumak istediğiniz kitabın üzerine dokunup, kitabı açıyorsunuz. Kitabı okuyacak kişi okumayı bilmiyorsa uygulama, kitabı sesli asistanla okuyor. Kişi, okuma biliyorsa sesli asistansız kitabı okumak da mümkün. Uygulama, global olarak yayında olduğu için İngilizce dil desteğine de sahip. Uygulamanın MeeGenius, Playtales ve TabTales gibi bu alanda başarılı rakipleri bulunuyor. BeMaddy iyi içeriklere imza atarsa, başarılı rakiplerinin karşısında yer alabilir.

Kitapların içerik bakımında da zengin olduğunu söylemek istiyoruz. Kitaplarda küresel ısınma gibi güncel konulara değiniliyor.

Kitapların tasarımı konusunda eklemek istediğimiz bir not daha var. Kitapların tasarımının "el işi göz nuru" olduğunu vurgulamak istiyoruz. Çünkü birçok tasarım el çizimi. Ayrıca her hikayeye özgü karakterler geliştiriyor ve o hikayeye özgü boyama teknikleri kullanılıyor.

Uygulama şu anda sadece iPad'ler için yayında. BeMaddy Çocuk Hikaye Kitapları'nı buradan indirebilirsiniz.

Yorumlar (2)
 1. Yüce Tekol Yüce Tekol

  Tablet ve akıllı telefonlar için Türkçe masal kitaplarının sayısı henüz az da olsa, Türk girişimcilerin bu alanda faaliyetlerini arttırması sevindirici.

  Biz de Ocak ayında iPad için Kırmızı Başlıklı Küçük Kız HD adında etkileşimli bir masal kitabı yayınladık. Kitabımızın seslendirmesini Yonca Baygın yaptı. Kitabımızın AppStore bağlantısı:

  http://itunes.apple.com/tr/app/k-rm-z-basl-kl-kucuk-k-z-hd/id492465680?mt=8

  iPhone için masal kitabı:

  http://itunes.apple.com/us/app/k-rm-z-basl-kl-kucuk-k-z-masal/id509853587?mt=8

  Eminim, Türkiye'deki dijital çocuk kitapları pazarı önümüzdeki aylarda çok daha hızlı büyüyecek ve kaliteli Türkçe masal kitabı ugyulamalarının sayısı artacak.

 2. Çağrı Çağrı

  Çok faydalı bir servis, tebrik etmek gerekli.