Wallit: Foursquare'den hızlı çıkış yapan Türk işi arttırılmış gerçeklik uygulaması
Girişim

Wallit: Foursquare'den hızlı çıkış yapan Türk işi arttırılmış gerçeklik uygulaması

Amerika'daki Türk girişimcilerin şimdiye kadar önemli başarılara imza attığını gördük. Bu projeler genelde web tabanlıydı artık bu başarılar arasına bir mobil uygulama eklemek mümkün. Veysel Berk'in kurucusu olduğu Wallit (app store), Foursquare'den hızlı bir çıkışla mobil dünyada adını dünyada duyuruyor.

Sosyal etkileşimle güçlenen bir arttırılmış gerçeklik uygulaması olan Wallit ile çevrenizdeki bir mekanın sanal duvarına yazılar yazabiliyorsunuz. Elbette bu paylaşımları Twitter'a ve Facebook'a gönderebiliyorsunuz.

Dünyaca ünlü Berkeley Üniversitesi'den doktora ünvanı sahibi Veysel Berk, Wallit'in Apple tarafindan 110 ülkede 'önerilen uygulama' olarak öne çıkarıldığını ve Foursquare'ın 9 ayda ulaştığı 100 bin kullanıcı sayısına 1 hafta gibi bir sürede yaklaştıklarını aktarıyor.

Wallit'te ilk gün 200 sanal duvar açılmış ve bir hafta içinde duvar sayısı 20 bine çıkmış.

App Store'da öne çıkan uygulamalar arasında da sergilenen Wallit'in OpenTable, HP, Storm Ventures ve T&T Capital gibi bir çok yatırımcıdan toplam 1,2 milyon dolar yatırımı bulunuyor. TechCrunch'tan New York Times'a kadar bir çok saygın yayın da Wallit'e yoğun ilgi göstermiş.

Türkiye'deki üniversitelerin de kullanmaya başladığı Wallit, şirket ve markalar tarafından o bölgedeki kişilerden geri bildirim almak için ideal bir uygulama gibi görünüyor. Hedef kitlesini örnek verildiği üzere büyük spor müsabakalarına kadar genişletmek elbette mümkün.

Veysel Berk'ten ve önümüzdeki haftalarda ciddi yeniliklerin planlandığını, ünlüleri de devreye alarak daha hızlı bir büyüme göstermeyi hedeflediklerini öğrendik. Wallit şimdiden bir başarı hikayesi sayılabilir ama iOS dışındaki platformlara yayılması kesinlikle uygulamanın popüleritesini artıracaktır ve Türkiye sınırları içinden çıkan bir proje olmasa da, umarız Türkiye'deki mobil uygulama geliştiricilerine ilham verecektir.

Eğer mobil uygulama geliştiricisi iseniz Wallit ekibine katılmayı da düşübebilirsiniz.

Yorumlar (14)
 1. Halil Halil

  Güzel bi durum

 2. Girişim budur işte, tek kelimeyle kusursuz.

 3. Metin Metin

  Akıllıca tasarlanmış. Aferin.

 4. Ibrahim Ibrahim

  Videoda İstanbul'un da isminin geçmesi güzel olmuş =)

 5. Alkisturizm Alkisturizm

  bravo tebrikler...

  içimizde kullanan var mı acaba?

 6. Kafamda ampuller yanıyor şu an. Güzel haber.

 7. Kadir Kadir

  Foursquare’ın 9 ayda ulaştığı 100 bin kullanıcı sayısına 1 haftada ulaşması normal. Çünkü bu alanı Foursquare popüler ve bilinir hale getirdi. Eğer Foursquare olmasaydı Wallit'in 100 bin kullanıcıya ulaşması 9 aydan bile daha uzun sürerdi.

  1. Sinem Sarp Sinem Sarp

   İşte yorum budur, tebrikler. Elbette güzel bir gelişme ama bu gözlerimizin körelmesini engellememeli

 8. Ergün Ergün

  Teknoloji kokan müthiş bir proje, tebrik ediyorum..

  1. Harika olmus

 9. Kermit Kermit

  Kendi server side teknolojisini gelistirmekten aciz oldugu icin baska bir firma ile isleri cozmeye calisan, founder i amerikaya gidipde sark kurnazi kimliginden kurtulamamis birisi olan, "head of engineering" i daha onceden yapilan isleri kendi yapmis gibi gostermeye calisan, zavalli startup.

  1. Sercan Sercan

   Eee ne oldu şimdi, sen böyle yazdın oda rezil mi oldu sen önce veysel berk kimmiş onu öğren, bu adam ne yapmış doktorası neymiş ondan sonra gel yorumyaz buraya yoksa komik duruma düşersin böyle çamur vari konuşmalarınla.

   http://tvarsivi.com/player.php?y=16&z=2012-04-13+16%3A24%3A00

 10. hayatımız boyunaca hep başkalarının kurduğu siteleri kullandık hep ona buna para yatırdık artık birazda kendi insanımıza para yatıralım

 11. İyi calışma sonucda emek harcanmış fakat icerigini ve faydalanmasını benim gibi teknoloji fukarası insanlara anlatan bir Bölümü'de olsa varsada nerede?