İlkteleskobum.org'tan her ile bir teleskop

İlkteleskobum.org'tan her ile bir teleskop

Bu sefer tanıtacağımız site tamamen sosyal sorumluluk amaçlı bir proje. İlkteleskobum.org sitesi, Türkiye'deki her ili bir teleskop sahibi yapmayı amaçlıyor. El yapımı olarak imal edilen teleskoplar, her ilde bir okula hediye ediliyor ve astronomi meraklısı gençlerin gökyüzünü incelemesine imkan sağlıyor.

Proje Amatör Gökbilimci Nurcan Örtügen Gök tarafından yürütülüyor. Amaç çocuklara bilim dünyasına katkıda bulunabileceklerini fark ettirmek, astronomiyi küçük yaştan başlayarak sevdirmek, gökbilimin yaşamın bir parçası olduğunu göstermek, bilim alanında yaratıcılığı artırmak, toplumun genelinde bilimsel bilincin geliştirilmesi, bilim eğitiminin iyileştirilmesi ve desteklenmesine hizmet etmek.

Her sosyal sorumluluk projesinden olduğu gibi bu projenin de elbette kaynağa ihtiyacı var; teleskobun parçalarını toplamak, projeyi gerçekleştirecek ekibin ulaşım ve konaklama gibi vs. masraflar. İlk teleskobum ekibi, bu masrafları sponsorluk yoluyla çözmeye çalışıyor. Ancak Türkiye'deki il sayısını düşününce bunun kolay olmadığını söylemek mümkün. Bunun için bu projenin desteklenmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz.

Gelelim projenin nasıl ilerlediğine. İlkteleskobum ekibi ilk olarak sponsor buluyor. Sponsorlar teleskop malzemelerini ve ekibin masraflarını karşılıyor. Yüzde 98'i el yapımı olan teleskop, İlkteleskobum ekibi tarafından montaj ediliyor. Teleskopların üretimi tamamlandıktan sonra hangi ile gideceğine karar veriliyor. Devlet okulları öncelikli olmak üzere söz konusu ildeki İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile beraber okula karar veriliyor. Verilecek okullardaki en önemli faktörlerden biri de okulun astronomiye ilgili olması. Okul seçildikten sonra teleskobun okula teslimatı sağlanıyor. Teslimattan sonra da söz konusu ildeki Milli Eğitim Müdürlüğünün organizasyonu ve çevre okulların katılımıyla o okulda Astronomi Seminerleri düzenliyor.

Webrazzi takipçilerini ellerinden geldiği kadar bu projeye destek olmaya davet ediyoruz.

Projeyle ilgili videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Projeye siz de sponsor olup, Türkiye'deki gökbilim meraklısı çocukları desteklemek için aşağıdaki sponsorluk dosyasını incelemenizi tavsiye ederiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.