İlkteleskobum.org'tan her ile bir teleskop
Genel

İlkteleskobum.org'tan her ile bir teleskop

Bu sefer tanıtacağımız site tamamen sosyal sorumluluk amaçlı bir proje. İlkteleskobum.org sitesi, Türkiye'deki her ili bir teleskop sahibi yapmayı amaçlıyor. El yapımı olarak imal edilen teleskoplar, her ilde bir okula hediye ediliyor ve astronomi meraklısı gençlerin gökyüzünü incelemesine imkan sağlıyor.

Proje Amatör Gökbilimci Nurcan Örtügen Gök tarafından yürütülüyor. Amaç çocuklara bilim dünyasına katkıda bulunabileceklerini fark ettirmek, astronomiyi küçük yaştan başlayarak sevdirmek, gökbilimin yaşamın bir parçası olduğunu göstermek, bilim alanında yaratıcılığı artırmak, toplumun genelinde bilimsel bilincin geliştirilmesi, bilim eğitiminin iyileştirilmesi ve desteklenmesine hizmet etmek.

Her sosyal sorumluluk projesinden olduğu gibi bu projenin de elbette kaynağa ihtiyacı var; teleskobun parçalarını toplamak, projeyi gerçekleştirecek ekibin ulaşım ve konaklama gibi vs. masraflar. İlk teleskobum ekibi, bu masrafları sponsorluk yoluyla çözmeye çalışıyor. Ancak Türkiye'deki il sayısını düşününce bunun kolay olmadığını söylemek mümkün. Bunun için bu projenin desteklenmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz.

Gelelim projenin nasıl ilerlediğine. İlkteleskobum ekibi ilk olarak sponsor buluyor. Sponsorlar teleskop malzemelerini ve ekibin masraflarını karşılıyor. Yüzde 98'i el yapımı olan teleskop, İlkteleskobum ekibi tarafından montaj ediliyor. Teleskopların üretimi tamamlandıktan sonra hangi ile gideceğine karar veriliyor. Devlet okulları öncelikli olmak üzere söz konusu ildeki İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile beraber okula karar veriliyor. Verilecek okullardaki en önemli faktörlerden biri de okulun astronomiye ilgili olması. Okul seçildikten sonra teleskobun okula teslimatı sağlanıyor. Teslimattan sonra da söz konusu ildeki Milli Eğitim Müdürlüğünün organizasyonu ve çevre okulların katılımıyla o okulda Astronomi Seminerleri düzenliyor.

Webrazzi takipçilerini ellerinden geldiği kadar bu projeye destek olmaya davet ediyoruz.

Projeyle ilgili videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Projeye siz de sponsor olup, Türkiye'deki gökbilim meraklısı çocukları desteklemek için aşağıdaki sponsorluk dosyasını incelemenizi tavsiye ederiz.

Yorumlar (3)
 1. Çocukluk hayalim NASA'da bilim adamı olmaktı. Ama okulda bana hemen UZAYLI lakabı takıldı.

  Uzayı araştırma şevkim kırılsa da hala ilgim var.

  Uzay yarışının oldukça gerisinde kalan ülkemizin farkı kapatabilmesi için çocuklarımıza uzay merakını aşılamalıyız. Bunu yapabilmemizin en iyi yolu bu ve buna benzer projelerdir.

  Unutmayalım ''İstikbal Göklerdedir''

 2. Samet Samet

  Proje için, güzel bir proje olmuş. Umarım sponsor desteği noktasında sıkıntı çıkmaz ve belirttikleri gibi Türkiye'de her ilden bir okula ulaşabilirler.

 3. Cabbar Cabbar

  valla helal olsun ne diyeyim az önce nat. geo. de dünyanın en büyük teleskopunu izliyordum tevafuk.

  bu arada siteye erişilmiyor