Comscore: Mynet Youtube'u dördüncülüğe itti
Haber Servisleri

Comscore: Mynet Youtube'u dördüncülüğe itti

Comscore Türkiye'nin 2012'nin ilk ayı için paylaştığı 'en çok ziyaret edilen 20 web sitesi' raporunu hatırlıyorsanız şaşırmaya hazır olun. Şubat ayı raporunda ciddi değişiklikler var.

Şubat ayı verilerinde ilk dikkatimizi çekentoplam internet kullanıcı sayısının düşmüş olması. Geçen aya göre 140 bin kullanıcı internete uğramamış ve aylık internet kullanıcı sayısı 23,29'a gerilemiş.

Ocak ayına göre ilk iki sıra değişmemiş ama 3. sıra Türkiye'nin en büyük internet portalı Mynet'in olmuş. Şubat 2012 için son yıllarda yerli bir şirketin ilk 3'e girdiği nadir aylardan biri diyebiliriz.

Hem ilk sıradaki Google.com.tr'nin hem de Facebook'un aylık tekil ziyaretçi sayısı artarken günlük ziyaretçi ortalamaları düşüş göstermiş. Facebook'ta ziyaret başına geçirilen süre de düşmüş.

Mynet ise aylık 13,1 milyon ziyaretçiden 17 milyona çıkmış ve erişim oranını yüzde 55,9'dan yüzde 73,3'e yükseltmiş. Youtube ise her iki ortalamada da gerilemiş ve 4. sıraya düşmüş.

Live.com erişim oranında yüzde 5 civarında bir kayıpla Youtube'u takip etmiş. Geçen ay 8. sırada olan izlesene.com ise aylık tekil ziyaretçi sayısını arttırarak 6. sıraya yükselmiş. Erişim oranı yüzde 51,4 olmuş. Yeni ve tek tip tasarıma geçen Blogcu ise Blogger'ın altında kalmış.

Milliyet.com.tr, Hurriyet.com.tr'nin önündeki yerini korurken MSN.com ilk 20'den düşmüş, haberler.com ve gezginler.net ise son iki sıradan listeye girmiş. Twitter da geçen aya göre 200 bin tekil ziyaretçi kaybetmiş ve 2 sıra yükselmeyi başarmış ve karşımıza geçtiğimiz aylardan epey farklı bir tablo çıkmış.

Yorumlar (11)
 1. Volkan Çallar Volkan Çallar

  Son raporda Google.com vardı ilk 5. Neden sayılmamış acaba, o kadar düşüş mü olmuş acaba?

  1. Ahmet Toprak Ahmet Toprak

   Sıralamanın pratikte hiçbir anlamı olmadığı için boş bir haber...

   İnsanları hotmail.com üzerinden maillerine baktıktan sonra live.com ve msn.com.tr ye zorla yönlendiren siteler varken, google internet kullanıcılarının çoğunun ana sayfası iken veya yüklediğiniz her programın yanında bing toolbar - google toolbar - google chrome gelirken ve giriş sayfanızı kendi siteleri olarak değiştirirken bu rakamların anlamı sadece "hiç".

   1. Volkan Çallar Volkan Çallar

    Katiyen hak veriyorum. Her istatistik gibi buna da tam güvenilemez. Örneğin youtube'da olan video embedded olunca ve başka bir siteden, hatta facebook'dan izlendiğinde ziyaret olarak sayılıyor mu?

    Ve total unique visitor sadece farkli IP'lerden giriş yapıldığını gösteriyor. Sizin bir işyerinde ve evinizde bilgisayarınız var ise ve artık bir akıllı telefon hemen 3 kullanıcı gibi gözüküyorsunuz.

    Maalesef Türkiye'de daha derin araştırma yapan yok. Bunlar ile idare etmemiz gerekiyor.

  2. Tunç Tunç

   Google ve msn nin yerel ve genel siteleri birleştirilmiş

 2. Comscore un Türkiye örnekleminden şüphe etmeye başladım. Türkiye ye ait veri toplamayla ilgili kullanıcı sayısı hakkında bilgisi olan var mı? Mobil, tablet ölçümü nasıl? Comscore scripti analytics kadar kullanılıyor mu? Biraz araştırdım fazla bilgi bulamadım.

 3. Samet Samet

  Mynet'in mail servisinin varlığını unutmamakla birlikte geçenlerde mynet bünyesinde çalışan bir arkadaş r10.net webmaster forumunda firmanın seo uzmanı aradığını belirten bir konu açmıştı. Şimdi haberi görünce mynet'in yeni seo uzmanı iyi çalışıyor diyesim geldi :)

 4. Osman Gamli Osman Gamli

  Izlesene.com! SPAM'e devam, az kaldi 1'inci olacaksin!

  1. Samet Samet

   Adamlar spam mpam Tr'de ilk 20 de iki tane site çıkarmışlar. Zamanında site işlerine ilk girdiğimde izlesene'nin sahiplerinin blogcu.com'unda bende az spam yapmamıştım. Şimdi geriye dönük bakıyorum blogcu.com da adsenseden iyi para kazandığım halde 1 sene zaman kaybım oldu. Çünkü elimde şu an blogcudan arta kalan filtreli bloglar var sadece.. Önemli olan spam da yapıyosan oyunu iyi oynayacaksın. Spam sitelerini belirli bi süre sonra arama motorları bilhassa google fişler. Ancak izlesene'nin trustrankına bakın. Daha nice seneler piyasada kalacağını görürsünüz..

 5. Ercan Ercan

  webraziye ve youtubeyi her günziyaret ederim. mynet ise aylar oldu.

 6. Güncel Blog Güncel Blog

  bende myneti ziyaret etmeyeli baya zaman oldu demekki başka bir şey var bu işin içinde .google ile aralarında duygusal bir yakınlık var yanılmıyorsam...

 7. M.muhsin M.muhsin

  Mynet her resme veya fotoğrafa bir sayfa link verirse tabi sırlamada derece yapar. Yani Mynet!te bir haber ile ilgili resimlere bakmak isterseniz her resim için bir ayrı sayfayı ziyaret etmek zorundasınız. Bu da tıklanma rekoru demek.