Internet Retailer'ın Avrupa 400 listesinde 4 yerli şirket
E-Ticaret

Internet Retailer'ın Avrupa 400 listesinde 4 yerli şirket

E-ticaret sektöründe araştırmalar yapan ve istatistikler derleyen Internet Retailer, 2012 raporunu yayımladı. Avrupa merkezli B2C yani perakende satış yapan şirketleri kapsadığı belirtilen raporda, ilk 400 şirkete yer veriliyor. Listede Türkiye'den Hepsiburada.com, Markafoni, Teknosa ve Ereyon.com yer alıyor.

2012 yılı Avrupa ilk 400 şirket sıralamasının zirvesinde değişiklik yok; ilk üçte aynı şirketler bulunuyor. 2011'in ilk sırasında yer alan Amazon.com, bu yıl yine lider. 12.3 milyar dolarlık ciro yapan şirket 2012 listesinde 16 milyar dolarlık ciroyla yer alıyor. İkinci sıradaysa bildiğiniz gibi Türkiye'de Limango ile varlık gösteren Otto Group yer alıyor. Şirket 2011 listesinde 5 milyar dolarlık ciroyla yer alıyordu. Otto Group, 2012 listesine 6.2 milyar dolarlık ciroyla girmiş durumda. Üçüncü sıradaysa 5.4 milyar dolarla Tesco yer alıyor.

Gelelim Türkiye e-ticaret sektörünün listedeki temsilcilerine. Türkiye merkezli şirketler, 2011 yılı Avrupa ilk 300 şirket sıralamasında tam 17 şirketle yer alıyordu. Bu sene 400 şirkete çıkan Internet Retailer listesinde Türkiye merkezli şirketlerden sadece 4 tanesi yer bulabilmiş görünüyor.

2012 yılı Avrupa ilk 400 şirket sıralamasının Türkiye ayağının başını geçen sene olduğu gibi Hepsiburada.com çekiyor. Şirket listede 89. sırada yer alıyor. Rapordaki rakamlara göre Hepsiburada.com 191 milyon 349 bin dolar ciro kaydederek yüzde 32 büyümüş. İkinici sıradaysa Markafoni yer alıyor. 2012 yılı listesine 143. sıradan giren şirketin, Internet Retailer'a göre yüzde 5 büyümeyle 94 milyon dolarlık ciro sağladığı görülüyor. Listeye giren üçüncü Türkiye merkezli şirket Teknosa oluyor. Ancak Teknosa'nın ciro ve büyüme oranı verileri bilgilerine listenden ulaşılamıyor. 2012 yılı listesine giren son Türkiye merkezli şirketse Ereyon.com. 17 milyon dolar cirosu bulunan şirket, geçen seneye göre yüzde 19 büyüme kaydettiği bilgisi listede bulunuyor.

2011 yılı listesinde 17 Türkiye merkezli şirket bulunuyordu. Bu sene listeye giren 4 şirketin dışında, 2011 listesinde ayrıca İstanbul Bilişim, Hizlial.com, Trendyol, Gold Bilgisayar, Vatan Bilgisayar, Ciceksepeti.com, EBIuniverse.com, Koçtaş, Pabbuc.com, Vimjo.com, Kitapyurdu.com, AKM Partners ve Bonnyfood.com da yer alıyordu.

Elbette Internet Retailer'ın araştırmasına göre Türkiye merkezli şirketlerin sayısının azalması, Türkiye'deki e-ticaret sektörünün daraldığı anlamına gelmiyor. Belki Avrupa merkezli şirketlerin, Türkiye merkezli şirketlere göre daha fazla büyümiş olduğu yorumunu yapabiliriz.

Yorumlar (6)
 1. Abdullah Önder Abdullah Önder

  Ve balonumuz patlamaya başladı.

 2. Oğuz Oğuz

  Ahmet Bey, listenin son sırasındaki şirketin cirosu 1,9 milyon dolar. Bu durumda ülkemiz de 1,9 milyon doların üstünde ciro yapan sadece 4 şirket mi var. Daha geçenlerde webrazzi de konu olan Batangemi.com'un aylık 600 binlerde ciro yaptığı okumuştuk. Böyle bir çelişkinin sebebi nedir?

 3. Ahmet Topcu Ahmet Topcu

  Saçma sapan liste. 400. Ralph Lauren cirosu 1,9 milyon.

  Söylenecek laf yok. Türkiye'yi ölçmemişler bu sene diyebiliriz.

 4. Serhat Kaçan Serhat Kaçan

  Burada bence bu şekilde bir sonuç çıkıyor sonuçta hitap ettiğiniz pazar var ve bu pazarın bir büyüklüğü var mesela 10 milyon dolarlık bir pazar, 2011 Türkiye için e-ticaretin ciddi manada başladığı bir yıl olduğundan çok da fazla site o sene yeni yeni kuruluyor yada proje aşamasındaydı.Ancak şu anda aynı hedef kitleye odaklanmış birden fazla site var doğal olarak o 10 milyon doların paylaşılması gerekiyordu.Ki bu şekilde oldu buda bizi şu sonuca götürüyor ileriki dönemlerde aynı hedef kitleyi hedeflemiş e-ticaret sitelerinde birleşmeler olacak birleşmek istemeyen ise ya sektörden çekilecek yada kazandığıyla yetinmeye şirketi küçülmeye doğru gidecek.

 5. Şirketlerin cirosu bilinemediğinden listeye ekleyememişler. Yoksa oradaki kitapyurdu bile rahatlıkla ülk 400'e girer. hepsiburada, markofoninin ab de nerde olduğunu bilmke bile güzel yinede. Onlar daha şeffaf olduğu için sirolarına ulaşmak rahat, ancak diğer siteler paylaşmak istemeyebilirler.

 6. Markafoni'nin olduğu yerde vipdükkan var, farkında mısınız? Markafoni listede bile yok?????