Girişimciler için basınla ilişkiler

Bir siteniz, ürününüz veya servisiniz var ve bundan mümkün olduğu kadar çok kişiyi haberdar etmek istiyorsunuz. Bunun için mutlaka bir pazarlama stratejiniz olmalı, bu stratejinin bir bölümü de basını içermeli. Hem ürün ya da servisinizi duyurmak, hem de prestijini arttırmak için basında yer almak faydalı olmaktan öte gerekli.

Eğer basınla ilişkilerinizi yürütecek bir ajansla çalışacak kaynağınız varsa işin bu kısmına çok fazla kafa yormanıza gerek olmayabilir, ancak özellikle yeni girişimler ve girişimciler için ne yazık ki işin bu kısmı “içeriden” yönetilmesi gereken bir süreç.

Her gün çok sayıda basın bülteni, tanışma yazışması ve inceleme isteği okuyanlardan biri olduğum için şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki yeni girişimcilerin önemli bir kısmının bu konuda öğrenmesi gereken çok şey var. İşte basınla daha iyi ilişkiler ve basında doğru var olmak için bazı basit ipuçları.

Doğru yayın: Her şeyden önce iletişim kurduğunuz yayının sizin için doğru kanal olduğundan emin olun. Örneğin Webrazzi’ye su arıtma ürünleri ile ilgili bir bülten gönderirseniz bu çabadan bir randıman almanız pek mümkün değil.

Empati: Girişiminizi tanıtmasını istediğiniz kişi ile empati kurabiliyor olmanız çok önemli. Örneğin biz Webrazzi’de elimizden geldiği kadar yeni girişimleri tanıtmaya, onlara yer ayırmaya çalışıyoruz. Ama bunu yaparken biz de okuyucunun beklentilerini karşılayabilmek için onlarla empati kurmaya gayret ediyoruz. Sizin iki adım sonrasını düşünerek, okuyucuların beklentilerini karşılamak için uğraşan bir yazarın ne istediğini öngörmeyi denemelisiniz.

Kısa ilk tanışma: Daha önce tanışmadığınız bir yazara e-posta gönderdiğinizde kısa bir tanışma metnini de mektuba eklemenizde fayda var. Kısaca kendinizi, ne amaçla iletişim kurduğunuzu ve girişiminizin farklılığını ortaya koyacak kısa bir tanıtım metni içeren e-postanızın sonuna daha detaylı bilgi verebileceğinize dair bir not ekleyin. Daha önce tanımadığınız birinden gelen ilk ve uzun bir e-posta’nın tamamını okumak tahmin edebileceğiniz çok mümkün olmayabiliyor. Onun yerine önce ilgi ve merak uyandırırsanız, sonrasında ikinci (ve daha uzun) mesajınızın okunma şansını çok arttırabilirsiniz. Buna tek istisna kısa e-posta mesajına eklenmiş bir doküman olabilir. Bu durumda mesajın alında daha detaylı bilgiyi ekte bulabilirsiniz şeklinde bir not eklemek uygun olabilir.

Haber değil, hikaye: Bugün artık Türkiye’nin 227. grup satın alma sitesinin açılmış olması bir haber değeri taşımıyor. Ama eğer bu 227. grup satın alma sitesi sizinse ve önceki 226’sından sizi ayrıştıran özellikleriniz, özgün bir yaklaşımınız veya anlatmaya değer ilginç hikayeniz varsa bu girişiminizden bahsedilmesini sağlayabilir.

Güven: Webrazzi yazarları çeşitli etkinliklerle veya e-posta yazışmaları ile her gün çok sayıda girişimci ile tanışıyorlar ama ne yazık ki herkesi tüm bilgileriyle akılda tutmak ve tanımak mümkün değil. Eğer tanışmıyorsak elimizden geldiği kadar bize aktardığınız bilgilerin doğruluğu onaylamaya çalışıyoruz. Bir kez bu aşamayı geçtikten, yani aramızda bir güven bağı oluştuktan sonraki aşamalar çok daha rahat ve hızlı ilerleyebiliyor. Ama bu süreçte olumsuz durumlar oluşursa, bir sonraki aşamalarda işler daha da zorlaşıyor. Bir yazar için güvendiği bir kaynaktan gelen bir bilgi ile tanımadığı veya daha kötüsü güvenmediği birinden gelen bir bilgi kesinlikle aynı değil. Bir basın kuruluşu veya yazar ile uzun vadede sağlıklı bir iletişim kurmak istiyorsanız önce güven sağladığınızdan emin olun.

Yüz yüze tanışma: Benim özellikle genç girişimcilerin yoğun olarak bulunduğu etkinliklerde dikkatimi çeken önemli bir detay, basınla tanışmak konusunda çekingen davrandıkları. Fakat yukarıda bahsi geçen güvenin oluşmasının en önemli adımlarından biri olan yüz yüze tanışma için bu tip etkinliklerden daha iyisini bulmak zor. Bir etkinlikte bir gün girişiminizden bahsetmesini isteyebileceğiniz birini görürseniz ve şartlar da uygunsa mutlaka tanışın, kartvizit verin ve alın.

Network: İşiniz ile ilgili tanıştığınız herkes artık sizin network’ünüzün ya da “iş ağınızın” bir parçası haline geliyor. Basın da farklı değil. Genel olarak basın stratejinizi planlayın ve bu alandaki ağınızı mümkün olduğu sağlam bir şekilde sürdürmeye çalışın. Girişiminizle ilgili yeni bir aşamayı veya yeni bir işi duyurmak için “tanışma” ve “güven” kısımlarını her seferinde baştan yaşamak zorunda kalmayın.

Somut kanıtlar, rakamlar: Hiç birimiz matematikçi değiliz ama Webrazzi’de rakamları çok seviyoruz. Bizimle paylaşacağınız bilgiler içerisinde girişiminizle ilgili ne kadar detaylı veriler ve rakamlar olursa bununla ilgili bir haber yapma ihtimali de o kadar artıyor. Ziyaretçi sayıları, indirilme rakamları, reklam gösterimleri, sepet/ürün adedi, sayfa gösterim oranları, ortalama cirolar, satın alma bedelleri en sevdiğimiz rakamlardan sadece bir kaçı :)

Sektörel bilgi verin: Doğru bir yayın ile iletişim halindeyseniz çok büyük ihtimalle görüştüğünüz yazar sektörünüz hakkında bilgi sahibidir. Yine de paylaşacağınız genel sektörel bilgiler hem onların işini kolaylaştırır, hem de sizin konunuza ne kadar hakim olduğunuzu gösterir.

Deneme imkanı: Eğer üyelik gerektiren veya benzer kısıtlaması olan bir ürün veya servisiniz varsa iletişime geçtiğinizde bir deneme hesabı bilgisi paylaşmanız faydalı olacaktır. Bu sayede özellikle yoğun bir günde mesajınızı gören bir yazarı, servisinizi insanlara duyurabilmek için üyelik süreci ile uğraşmaktan kurtarabilirsiniz. Üstelik servisinizi, ürününüzü test etme imkanını hedef belirlediğiniz sitenin okuyucusuna da, kısıtlı bile olsa, verirseniz tadından yenmez :)

Özel hissettirin: Herkes kendini özel hissetmek ister ve ister inanın ister inanmayın basın mensupları ile yazarlar da bir istisna değil. Mecbur olduğunuz durumlar dışında yazarlara mesajınızı toplu e-postalar ile göndermeyin. Kişiye özel bir e-posta hazırlayın ve gönderin. Ayrıca daha önce girişiminizden başka bir yayında bahsedilmişse, “burada da çıksın” düşüncesi ile yaklaşmanız bizler açısından (tahmin edebileceğiniz gibi) çok da cazip bir durum değil. Hemen her yayın organı gibi Webrazzi de sitenizi, ürününüzü ilk duyuran yayın olmak ister. Bu yüzden daha önce başka yerde sizden bahsedildiyse çoğunlukla bir kez de bizim tekrarlamamıza gerek olmadığını düşünebiliriz. Haberi ilk ve öncelikli olarak duyurma imkanı tanıdığınız yayın ve yazar kendini özel hissedecektir ve bu da uzun vadeli sağlıklı bir iletişim açısından etkili olacaktır.

Görsel Kaynak: That Damn Pam

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.