Çin akıllı telefon pazarında liderliğini ilan ediyor
Mobil

Çin akıllı telefon pazarında liderliğini ilan ediyor

Elektronik üretimi özellikle de akıllı telefon deyince ilk akla gelen ülkelerden Çin, cihazların kullanımı sırasında ilk sırada yer almıyor. Ancak geliri sürekli artan ülke, buna paralel tüketim artışıyla birlikte o alanda da liste başı olmaya doğru hızla ilerliyor.

International Data Corporation'ın (IDC) yaptığı araştırmaya göre, dünyanın en çok nüfuslu ülkesi olan Çin, ülkelere göre akıllı telefon pazar payı sıralamasında yüzde 18.2 oranla ikinci sırada yer alıyordu geçtiğimiz yıl. ABD ise yüzde 21.3'lük payla ilk sıradaydı. Ancak araştırmaya göre 2012 sonunu beklemeden bu sıralama değişecek ve Çin yüzde 20.7'lik pazar payıyla listenin zirvesine çıkacak. ABD ise yüzde 0.1'lik farkla ikinci sıraya gerileyecek.

Araştırmada 2016 öngörülerine de yer veriliyor. Buna göre  Çin hemen hemen sahip olduğu pazar payını elde tutmaya devam edecek. Ancak ABD gerilemeye devam edecek. Hindistan ve Brezilya gibi ülkeler ABD'nin pazar payını 2016 yılında kadar büyük oranda çalacak.

Çin'de yaklaşık 1 milyar cep telefonu abonesi bulunuyor. Bu abonelerin büyük kısmı şu anda akıllı telefon kullanıcısı değil. Akıllı telefon kullanıcılarının büyük kısmı Android işletim sistemli ucuz akıllı telefon kullanıyor.

Ucuz işgücünden dolayı dünya markalarının üretim merkezi olan Çin, tüketimde de hızlı bir yükseliş sergilediğinden lüks giyim ve içki markalarının da öncelikli pazarları arasına girmişti.

Akıllı telefon pazar paylarını aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (2)
 1. Webrazzi'de yayınladığınız haberlerin %80 i mobil uygulama, mobil girişimcilik üzerine, bunları okurken kafamda başka bir Türkiye canlıyor.

  Böyle çok kültürlü, teknolojiyi yakından takipeden insanların yaşadığı. Sanki bir mobil uygulama yazarsam milyonlarca kişi kullanmaya başlayacağı ve ben zengin olabilecekmişim felan...

  Ama malesef ki çevremdeki insanlara "Mobil uygulama nedir?" diye sorsam %98 inin cevap verebileceğini dahi sanmıyorum.

  Halbu ki köyde felanda yaşamıyorum, Antalyada büyük bir şehirde yaşıyorum.

  Evet siz İstanbulda yaşıyorsunuz, çevrenizde hep teknolojiyi yerinde kullanan, yakından takipeden insanlar var ancak Türkiyenin profili malesef bu değil.

  Sonuç olarak yayınladığınız haberlerin pek genele hitap etmediğini düşünüyorum, anlıyorum bu haberler girişimcilere vizyon katmayı ve geleceğin trendlerini göstermeyi hedefliyor ancak malesef ki "bu gelecek Yakın Türkiye geleceği değil"...

  1. Webbaharatı Webbaharatı

   Türkiye de e-ticaret sektörü daha bir kaç yıl öncesine kadar yok denecek kadar azdı. bakınız birkaç yılda ne durumdayız. Bence mobilin geleceğide çok uzaklarda değil. Ama evet Türkiye mobilin daha emekleme çağında şimdilik.