Parasını alamayan Android uygulama geliştiricileri isyanlarda
Teknoloji

Parasını alamayan Android uygulama geliştiricileri isyanlarda

Android'in namı hızla dünyaya yayılıyor ama zaman zaman işleyişte sorunlar da yaşanmıyor değil. BBC'nin haberine göre Mart ayı ödemesi geciken bazı Avrupalı Android geliştiricileri oldukça kızmış durumda.

Habere göre Google, Avrupa'nın bir kaç ülkesindeki geliştiricilere 7 Mart'ta yapılacak ödemeleri halen ödemiş değil. Geciken ödemelerin sebebi bilinmiyor ve ilgili birine ulaşmak mümkün değil.

İlk şikayetlere 6 gün sonra kısa bir yanıt veren Google, geliştiricilerin ödeme ekranına yansıtılan mesajına eklenen bağlantı sayfasını boş bırakması nedeniyle daha fazla tepki toplamış.

Söz konusu sorun Google forumlarındaki yüzlerce yorumla doğrulanmış durumda. Her ne kadar Google'dan alacağı para ile geçimini sürdürecek uygulama geliştiriciler olsa da, şikayetler Google'da ilgili birine ulaşamama noktasında yoğunlaşıyor. BBC'nin konuştuğu bir uygulama geliştiricisi ise beklenen karşılaştırmayı yaparak, benzer bir durumu App Store'da yaşadığını ama bir muhatap bulabildiğini söylüyor.

Google Play mağazası veya eski adıyla Android Market, uygulama geliştiricilerinden yüzde 30 komisyon alıyor. Her uygulamaya da kapılarını açıyor. Şimdiye kadar bu denetimsizliğin güvenlik tarafında getirdiği sorunlarla karşılaştık ve Google'ın bu kötü gidişe dur demek için adım atmak zorunda kaldığına şahit olduk. Ancak bu sorun en az onun kadar ciddi görünüyor.

Son yıllarda yaptığı satın almalar ve çalışanlara yaptığı zamlarla bankadaki nakdini azaltan Google'ın bu sorunla başa çıkmayacağını söylemek zor, ama, bir geliştiricinin söyledi gibi, uygulama geliştiricilerin geri çekilme göstermesi durumunda Google'ın kendini nasıl toparlayacağı da bir başka hayati konu olacaktır.

Yorumlar (7)
 1. Mehmet Mehmet

  Google zaten son kozlarını oynuyor. Android market çığrından çıkmış durumda. Her uygulamaya izin veriyorlar. Bir çoğu kişisel verileri çalabilmek adına sınırları zorluyor. Dolayısı ile artık eksen Windows 8 platformuna kayıyor. Mobil konusunda windows iyi bir çıkış yapar uygulama geliştiricileri buraya çekerse bu androidli cihazların sonu da olabilir.

  1. Ben windows phone kullanıyorum ve oldukça mutluyum...

   1. Mergen Mergen

    Ben de iPod ve iPad kullaniyorum cok mutluyum.. :)

 2. Is Ingilizcesi Is Ingilizcesi

  Google ın adwords, adsense gibi bir çok servisinde müşteri ile olan vurdumduymaz tavrı ilerde başını çok ağrıtacaktır. Konu da ilgisizliği perçinlemiş.

  1. İsa Koç İsa Koç

   Adwords para getirdiği için yine muhattap bulunabiliyor ama adsensede hiç umursanmıyor kullanıcılar. Mesela Türkiye ofisinide telefon ile aradığında eğer adsense ile ilgili soru sorarsan direkt mail atın, yada yardım forumlarına yazın diyip iyi günler bile demeden kapatıyorlar. Hele ücretsiz hizmetler ile alakalı çoğu zaman birşey söylemeye bile tenezzül etmiyorlar. Buradan bu hizmet verilmiyor denip kapatılıyor.

 3. Aslı Aslı

  Ben de Google'ın son 2 yıldır yarattığı imajı zedelediğini düşünüyorum. Ürünlerini hala kullanıyorum ama alternatiflerini de sürekli araştırıyorum. İnsan ilişkileri sıfır çünkü.

 4. Webbaharatı Webbaharatı

  Google ın böyle yapması bence Yandexe yarayacaktır. Ayrıca çok hızlı bir giriş yaptılar pazara.