100 bin TL online reklam bütçeniz olsaydı? - Webrazzi Dijital’12
Etkinlikler

100 bin TL online reklam bütçeniz olsaydı? - Webrazzi Dijital’12

Webrazzi Dijital'12 etkinliği büyük bir katılım ve birbirinden ilginç sunumlar ile devam ediyor. Etkinliğin öğleden öncesi son sunumunda Türkiye’nin önemli dijital pazarlama iletişimi firmalarından Ping’den Sarper Danış sahneye çıktı.

Danış, sunumunu oldukça ilginç fakat bir o kadar da çarpıcı bir soru ile açtı: “Yıllık 100 bin TL online reklam bütçeniz olsaydı, bu bütçeyi nerede kullanmayı tercih ederdiniz?”.Aslında bu soruya verilen farklı yanıtlar çok net bir şekilde arama ve sosyal ağların online reklam mecraları olarak konumlarını ortaya koyuyordu.

Danış bundan sonra kendi deyimi ile “2 büyük markanın savaş alanına dönüşmüş olan internette” etkili reklam ve pazarlama ile ilgili görüşlerini paylaştı.

Her şeyden önce yapılması gereken “yeni” hedef kitleyi tanımlamak ve tanımak. Sarper Danış internette en sık karşılaşılan kitlenin nispeten genç ve reklamlarla daha az ilgilenen bir kitle olduğundan bahsetti. Sadece ilgilendikleri içeriği okumaya çalışan bu kitle, ilgilerini çeken içerik dışındaki kısımları mümkün olduğu kadar görmüyor veya görmemeye çalışıyor.

Bununla beraber artık TV izleme deneyiminin, sosyal medyayı çok ciddi bir biçimde etkilemeye başladığını görüyoruz. Twitter’da günün trending topic’leri içerisinde çoğunlukla televizyon programları veya diziler yer alıyor. Survivor programında Nihat Doğan’ın “Burası survivor” haykırışlarının uzun süre internette yer alması ve “Nihat Doğan Survivor” aramalarının bir anda yükselmesi de bunun ilginç ve eğlenceli bir örneği.

Yapılan bir araştırmaya göre dijital pazarlamada en önemli iki konu aksiyon (lead) yaratmak ve satış yapmak. Bunlara en çok yol açan kaynaklar sırasıyla; %50 oranla doğal aramalardan, %30 civarında Pay Per Click kampanyalardan ve %20 civarı sosyal medya pazarlamadan geliyor.

Bu açıdan bakılınca Google yani arama daha önemli gibi görünüyor. Ama Türkiye’den en çok ziyaret edilen ikinci site olan Facebook’un varlığını göz ardı etmek de mümkün değil.

Google vs Facebook

Danış Google ve Facebook’un dijital pazarlama açısından en önemli farklarını da sıraladı. Örneğin Google’da ziyaret başına geçirilen süre 2 dakika iken bu süre Facebook’ta 13 dakikaya ulaşıyor. Ayda 7 milyar sayfa gösteren Google’a karşın Facebook ayda 26 milyar sayfa gösteriyor. Buna rağmen Google daha detaylı analiz imkanı sunarken, Facebook’ta analiz imkanı daha kısıtlı. Google’ın daha satışa odaklı ve reklam maliyetleri daha olgunlaşmış olmasına karşın Facebook daha çok etkileşim odaklı ve henüz reklam maliyetleri fazlasıyla değişken.

Ocak 2012 rakamlarına göre Facebook ziyaretçi başına 405 dakika ile en çok vakit geçirilen sosyal ağların başında geliyor. Google’ın Facebook alternatifi Google+’ta ise bu süre sadece 3 dakika. 100 milyon kullanıcıya ulaşmış olan Google+ için bu doğal olarak bir dezavantaj gibi görülüyor. Fakat işin bir de diğer yönü var.

Google, Google+ ile “connected account” yani diğer hesaplarınız ile tek bir çatı altında bağlantı kurmanıza olanak veriyor. Bu da ortaya farklı bir arama tecrübesi çıkmasına neden oluyor. Artık Google+ hesabınıza bağlandığınız zaman yaptığınız arama sonuçları çok daha farklı görülebiliyor. Çünkü artık arama daha sosyal hale geldi ve kişisel sonuçlar artık çok daha önemli.

Yani aslında arama mı sosyal mi sorusunun cevabı da tüm bu bilgilerden çıkmış oluyor. Bugün içerisinde bulunduğumuz durumda artık arama sosyal ağlardan beslenir hale gelmeye başladı. Aynı şekilde sosyal ağlar da giderek aramaların içerisine yer almaya başladı.

Yorumlar (5)
 1. Ehl-I Blog Ehl-I Blog

  insan aradığı zaman daha detaylı inceleme moduna geçiyor.Bu yüzden ben olsam arama durumuna el atardım

 2. Hakan Gürpüz Hakan Gürpüz

  Birçok internet kullanıcısının açılış sayfası Google.. İnsanlar browserlardaki adres çubuğuna site ismini yazmak yerine google'ın arama bölümüne ya site adresini yada bulmak istedikleri isimleri yazıyorlar. Google reklamlarında en üstte olan genelde ilk ziyaret edilen olmaktadır (Bkz. Heh bu galiba buna tıkliym diyen yurdum insanı) :) Google'da ki reklam gösterim yerlerinin başarısı analizi ayrı bir makale konusu olabilir (arama sayfasında üstte, yan tarafta ya da altta çıkan text reklamlar).

  Saygılar.

 3. Bican Çetin Bican Çetin

  Bu soru çok genel bir soru.

  Neyin reklamını yapacağına göre değişir. Örneğin:

  Eğlence içerikli ise sosyal ağlar tercih edilebilir: büyük bir kısmı eğlenceye yönelik ruh haliyle burada bulunuyor. Paylaşımlara bakma / inceleme hızları "çat çut" hızında oluyor. Haliyle reklama uygun bilinçli kişi çekme şansı tamamen şans oluyor ve güvensiz. Bir de kişi sosyal sitede uzun zaman geçiriyor çünkü "takılıyor". Bunun dışında zannetmiyorum bir reklamın etkisi o kişide yeni bir arayışa yönelme isteği uyandırsın. Çok zor.

  Eğer ticaret içeren bir oluşumun reklamı olacaksa; arama sonuçlarından (ve adsense tabi ki mantık aynı) gelen kullanıcı kalitelidir. İlgi duyduğu konu zaten sizin hizmetinizdir, kişinin ilgilendiği konuyla alakalı reklamınız görünür ve bu size etkili olarak döner.

 4. Mert Metin Mert Metin

  Neden video koymuyorsunuz ?

 5. Webduzzi Webduzzi

  facebook yada google insanların gün içerisinde en çok harcadıgı zaman iki yerde sıkışıyor o yüzden 100 bin tl olsa ikisinde reklam yani biri eğlence digeri ise arama noktası