Encyclopedia Britannica artık basılmayacak
Genel

Encyclopedia Britannica artık basılmayacak

Bu haberi okuyanlar muhtemelen basılı ansiklopediler gören, alfabetik sıralamaya göre ansiklopediden arama yapmayı bilen son nesil olacak.

Resmi olarak doğrulanan habere göre Encyclopaedia Britannica Inc. bundan sonra Britannica ansiklopedilerini basılı olarak yayına sunmayacak.

Belki pek çoğumuzun evinde bulunan ünlü Britannica ansiklopediler tozlanmaya devam ederken,  eldeki Britannica stoklarının  tükenmesinin ardından, bu ansiklopediler de tarih sayfalarında.. pardon! dijital ortamda yerini alacak.

Britannica yapılan açıklamara göre dijital ortamda güncellenmeye ve yayınlanmaya devam edecek. Ancak Wikipedia gibi ciddi ve üstelik ücretsiz bir rakip karşısında nasıl bir politika izleyeceği ise şu an için sırrını koruyor. Ancak Britannica'nın Wikipedia hegemonyasını kırmak için elinden geleni yapacağını tahmin etmek güç değil.

Yorumlar (3)
  1. Universitelerde tez gibi akademik arastirmalar yapildiginda wikipediadan alinan bilgiyi hice sayiyorlar cunku wikpedia'da bulunan bilginin isteyen herkes tarafindan olusturulabildigi icin gercekten dogru olup olmadigi soz konusudur.

    Iste boyle bir durum karsisinda Encyclopaedia Britannica -nin kendine ozgun avantaji vardir

  2. Tangocha Tangocha

    Genel kültür için ''Britannica'dan bir metin okudum şöyle diyordu...'' demek ne kadar boş bir cümleyse bilginin kalitesinden şüpheye düşülen Wikipedia.org'dan tez için yararlanmak da o kadar abestir.

  3. Fatih Fatih

    digital ortama her giren kayıt mutlaka ilk ücreti yer sonra bedava ortalıklarda dolanır.. her kaynak mutlaka free olarak nete düşer öyle yada böyle kaçarı yok