İşaret dilini yazıya çeviren uygulama

Uygulama pazarında en hızlı büyüme eğlence kategorisinde gerçekleşiyor ancak nadiren de olsa hayatı kolaylaştıran 'niche' uygulamalara rastlanıyor. Şimdi tanıtacağımız uygulama işitme engelliler için devrim yaratacak nitelikte.

İngiltere'deki bir grup araştırmacı ve bilim insanı tarafından geliştirilen uygulama, işaret dilini algılayarak, yazı diline gerçek zamanlı olarak çeviriyor. Akıllı telefonlarda bulunan kamera, işaret diliyle konuşan kişiyi karşı tutuluyor ve yazı diline çevrilmiş şekli ekranda metin olarak beliriyor.

Uygulama şu anda sadece İngiliz işaret dilini algılayabiliyor. Ancak araştırmayı gerçekleştirenler ASL, Makaton ve diğer uluslararası işaret dilleri üzerinde çalışıyor.

Portable Sign language Translator adını taşıyan uygulama, Technabling tarafından geliştirilmekte ve henüz test aşamasında. Dolayısıyla ücretlendirme konusunda bir bilgi yok.

Bu uygulama aslında uzun zamandır konuşulan bir teknoloji hakkında önemli ipuçları da taşıyor. İki farklı konuşma dilinin gerçek zamanlı olarak çevrilmesi çok uzak olmayan bir gelecekte gerçekleşecek gibi görünüyor. O gün geldiğinde dünyada pek çok kişinin anadil haricinde ikinci bir dil öğrenme hevesini kaybetmesi elbette söz konusu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.