CNN, Mashable'a 200 milyon dolar önerdi
Genel

CNN, Mashable'a 200 milyon dolar önerdi

Geleneksel medyanın bloglara ilgisi eksik olmuyor. Bilindiği üzere AOL, Techcrunch ve Huffington Post gibi blogları geçen yıl satın almıştı. Şimdi paylaşacağımız haber, dünyanın en büyük anaakım medya kanallarından olan CNN'in, en ünlü sosyal medya-teknoloji haber boglarından Mashable'ı satın alması hakkında.

Reuter'ın haberine göre CNN ve Mashable arasındaki görüşmeler başlamış durumda. Ancak konuşulan rakamlar tüm sektörü ayağa kaldırdı diyebiliriz. Çünkü CNN, Mashable için 200 milyon doları gözden çıkarmış iddiaya göre; hatta anlaşma kapalı kapılar arkasında bitmiş, taraflar açıklama için salı gününü bekliyormuş.

Anlaşma doğruysa CNN, teknoloji blogu olarak en büyük satın almaya imza atmış olacak. Burada AOL'in Techcrunch'ı yaklaşık 60 milyon dolara satın aldığını hatırlatmakta fayda var.

CNN'in son zamanlarda buna benzer satın alma işlemi gerçekleştirmişti. Ünlü medya şirketi, Zite adındaki iPad haber derleme uygulaması için yaklaşık 25 milyon dolar ödemişti. Burada bir parantez açıp Mashable'ın bu ayın başında iPad dergisini yayımladığını hatırlatalım. Bu sebepten dolayı da Mashable CNN dikkatini çekmiş olabilir.

2005 yılında kurulan Mashable, aylık 20 milyon tekil ziyaretçi topluyor.

Haberin videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yorumlar (8)
 1. Icatci Icatci

  beklenen haber: ntv webrazziye 10milyon lira önerdi...

  1. Hakan Hakan

   bizde bu haberleri zor duyarız...

   1. Melih Melih

    Sürekli webrazzi'yi kaynak gostererek teknoloji haberi yayınlıyorlar zaten. Çok uzak bir hayal değil bana kalırsa.

 2. Blog satınalmalarında, platformun kendisiyle birlikte, çalışanları da mühüm. Yani anlaşma doğrultusunda yalnızca blogu değil, yazarları da bünyesine katmalı.

  AOL - Techcrunch örneğinde de olduğu üzere bir anlaşmazlık halinde yazarlar ayrılırsa işler eskisi gibi gitmeye bilir.

  1. Fatih Taşdelen Fatih Taşdelen

   Evet, iyi bir konuya değinmişssiniz. Facebook'da Friendfeed'i aldı ama öylece bıraktı. Şu an yüzüne bile bakılmıyor.

 3. Şerafettin Arslan Şerafettin Arslan

  Bu tip haberler Türk bloggerları da motive ediyordur diye umuyorum.

  Bir başka yazınızda Webrazzi, Mashable, vb gibi blogların nerelerden ne şekil gelir elde ettiğine değinirseniz, vizyon açıcı bir yazı olur diye düşünüyorum.

  1. Ferhat Besler Ferhat Besler

   Tanitim yazilari en buyuk dilimidir.

   1. Webrazzi'de tanıtım yazısı diye bir gelir kalemi yok. Hatta bu tür talepler sürekli geliyor ve sürekli geri çeviriyoruz.

    Webrazzi özelinde merak edildiği için paylaşayım, reklam (banner satışı), konferanslar (bilet ve sponsorluk satışı) ve iş ilanları ile gelir elde ediyor. Başka bir gelir kanalımız şimdilik yok.