Çin'de büyük birleşme: Youku Tudou doğdu
Video

Çin'de büyük birleşme: Youku Tudou doğdu

İnternet aleminde Çin denilince yasaklar ülkesi akla geliyor. Ülkede hala Facebook, Twitter ve YouTube gibi birçok sosyal ağ ve paylaşım platformu yasaklı. Bu yüzden Çin kendi sosyal ağ ve paylaşım platformlarını geliştiriyor ve bu ürünler ülkedeki nüfusla orantılı olarak oldukça yüksek trafik sağlıyor. Özellikle Twitter benzeri olan mikroblog ağı Webio adından sık sık söz ettiriyor.

Youku ve Tudou, Çin'de yayında olan iki video paylaşım sitesi. Bu siteler tek başına çok büyük pazar paylarına sahip değil. Ancak ezeli rakip olan Youku ve Tudou birleşme kararı aldılar. Böylece Çin'deki video paylaşım siteleri pazarında yüzde 49'luk pazar payına sahip olacaklar. Böylece yeni ortakların Çin'de rakipsiz olabileceğiniz söyleyebiliriz. Çünkü Youku ve Tudou'nun ülkedeki en yakın rakibi yüzde 11.3 pazar payıyla Xunlei.

Birleşmeden sonra yeni şirketin adı Youku Tudou oluyor. Yeni şirketin yüzde 71.5'lik hissesi Youku'ya, geriye kalan yüzde 28.5'lik paysa Tudou'ya hissedarlarına verilecek. Aradaki fark, iki şirket arasındaki hem değeri hem de pazar payını eşitlemek için yapıldı. Şirketler birleşmenin miktarıyla ilgili henüz bir rakam paylaşmış değil. Ancak Youku ve Tudou ABD borsasında halka açık olduğu için birleşme miktarıyla ilgili rakamı bugün açıklamak zorunda.

İki şirketin rakamlarından bahsetmek istiyoruz biraz. Tudou'nun 7 milyon üyesi bulunuyor ve bu üyeler günlük 1 petabyte'tan fazla içerik yüklüyor. Siteye ayrıca günlük 50 bin yeni video yükleniyor. 100 bin dolar yatırmla 2005 yılında kurulan Tudou'nun şu anki değeri 174 milyon dolar. Youku ise günlük 56 milyonluk tekil kullanıcıya sahip. Dünya sıralamasında ilk 50'de olan site yaklaşık 3.3 milyar dolarlık bir değere sahip.

Çin'deki nüfus, ülkede geliştirilen ürünlerin hızla büyümesine yardımcı oluyor. Böylece Çin'deki yerli içerikler, dünyadaki rakiplerinin üstünde bir kitleye sahip oluyor. Youku Tudo için de aynı şeyleri söylemek mümkün. Ülkedeki online video izleme pazarının yüzde 50'sine sahip olmak YouTube ile kıyasıya bir mücadele anlamına geliyor.

Yorumlar (3)
 1. Deniz Kayahan Deniz Kayahan

  Çin gibi büyük ve daha da büyüyecek bir internet pazarında çıkacak bir büyük oyuncunun global bir oyuncu olarak internet dünyasında amerikalı büyüklere kafa tutabileceğini düşünüyorum.

  1. Emel Öncel Emel Öncel

   ModaSky dalga dalga bütün ülkelere yayılıyor video paylaşım sektörüne yakında öncülük etmeye başlar arkadaşlar.

 2. İsa Koç İsa Koç

  Tudou satmamaya yemin mi etmişki Youku, onu satın almak yerine muhattap alıp birleşmiş. Bide şirket değerlerini karşılaştırınca 174 dolar karşılığında %28,5 hisseyi ne akla vermişler. Ya tudou kimsenin bulamadığı çok büyük bir fikri buldu yada youku silah zoruyla bu anlaşmayı yaptı.