Facebook'a Türkiye'den erişim sorunu

An itibariyle Facebook'a Türkiye'den erişimin olmadığını görüyoruz. Daha net söylemek gerekirse, Facebook açılmıyor.

Konuyla ilgili okuyucularımızdan da benzer bilgiler geliyor. Sorunun ilk olarak genel bir sorun olabileceğini düşündük ve araştırma yaptık. Ancak gördüğümüz kadarıyla Amerika'da Facebook'a erişimle ilgili şu anda bir sorun bulunmuyor. Sorun Türkiye'den Facebook'a erişimle ilgili...

- Facebook'a VPN ile bağlandık ve sorun yaşamadık. - isup.me ile kontrol ettik ve sadece bizim sorun yaşadığımızı gördük. - Ne kadar "tunnel" varsa hepsini denedik. Örnek olarak ktunnel.com ve Facebook'a bağlanmakta sorun yaşamadık. - Trace route ile sunucuya ulaşabildik ama Amerika üzerinden yaptığımız trace route denemesinde Türkiye'den yaptığımızdan farklı bir sunucuya yönlendirdi.

Facebook'a neden erişimin olmadığı ile ilgili araştırma yapmaya devam edeceğiz. Bu süreçte siz de bizleri güncellerseniz seviniriz. Mesela Türkiye'de ve yurtdışında olan okuyucularımız Facebook'a ulaşıp ulaşamadıklarını yorumlarda bize bildirebilirlerse harika olur.

GÜNCELLEME 1:

Sizlerden gelen, sosyal medyada paylaşılan ve yurtdışında çıkan haberlere göre Facebook'a Avrupa ve Ortadoğu'da erişim sorunu yaşandığı netleşti. Tek tek isim vermek uzun olacak ama Avrupa'nın en kalabalık ülkeleri dahil olmak üzere Avrupa'nın bir çok ülkesi bu sıkıntıdan etkilenmiş gibi görünüyor.

Herhangi bir sitenin erişilebilirliğini sürekli olarak test eden servislerden biri aşağı yukarı 3 saatlik bir erişim sıkıntısının yaşandığını doğruluyor.

Diğer bir servis şu an için Facebook'a erişimde sorun yaşanmadığını görülüyor ve hem yorumlardan hem kendi testlerimizden gördüğümüz kadarıyla Google DNS ile Facebook'a erişim sağlanamıyor ama Google DNS'i kaldırdıktan sonra Facebook'a girebiliyorsunuz.

Facebook uygulamalarında da şu an için yanıt almak mümkün. Sorunun ne olduğu konusunda Facebook'tan bir açıklama gelmiş değil. Merakla bu açıklamanın gelmesini bekliyoruz.

 GÜNCELLEME 2:

Facebook'taki bir bağlantımızdan konuyla ilgili açıklama aldık ve geçici bir sorun yaşandığını resmi olarak da doğruladık. Servis kesintisinin nedeni Facebook kaynaklı mı yoksa başka sorunlar mı var bilemiyoruz ama Facebook sıkıntının kısa sürede çözüleceğini iletiyor.

GÜNCELLEME 3: Facebook adına yapılan açıklamada Avrupa’da da birçok ülkede bu sorunun yaşandığı, ancak sorunun giderildiği belirtildi. Verilen bilgiye göre teknik sebeplerden dolayı bugün birçok Avrupa ülkesinde Facebook erişiminde kısa süreliğine yaşanan sorun giderildi ve şu anda tüm kullanıcılar siteye tekrar erişebiliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.