Bulut bilişim sektörü 14 milyon kişiye ek istihdam sağlayacak
Barındırma Hizmetleri

Bulut bilişim sektörü 14 milyon kişiye ek istihdam sağlayacak

Bulut bilişim üzerinden sağlanan veri trafiği hızla artıyor. Şirketler bu trafiği karşılayabilmek için bulut bilişim sunucularına olan yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Büyük bir alt-sektör olma yolunda hızla ilerleyen bulut bilişimde istihdam rakamları da umut verici.

Microsoft ve IDC şirketlerinin ortaklaşa yaptığı araştırma ileri dönemlerde bulut bilişimin sağladığı istihdamın hızla artacağı yönünde. Araştırma sonucuna göre 2012 yılın sonunda bulut bilişim sektörü 6.7 milyon kişilik ek istihdam sağlamış olacak. Bu rakam 2013 yılında 8.8 milyon, 2014'te 11.3 milyon ek istihdam rakamına ulaşacak. Bulut bilişim sektörü 2015 yılındaysa 13.8 milyon kişi ek istihdam sağlayacak. Başka deyişle sektörün 4 yılda yüzde 50 oranında büyümesi bekleniyor.

Ülke bazında bakıldığında Çin'in nüfusuna oranla bulut bilişimin yıldızı olacağını söyleyebiliriz. Çin, 2011 yılında bulut bilişim sektöründe çalışmak için yaklaşık yarım milyon kişiye ek istihdam sağladı. Araştırmaya göre bu rakam 2015 yılında 4.6 milyon kişiye ulaşması iddia ediliyor. İkinci sıradaysa son yıllarda adından sık sık söz ettiren Hindistan yer alıyor. Ülke 2015 yılında 2.1 milyon bulut bilişim çalışanına ek istihdam sağlayacak. Üçüncü sıraysa ABD yer alıyor. ABD 2015 yılında yaklaşık 1 milyon kişiye bulut bilişim sektöründe iş verecek. Dördüncü sıraydaysa 900 bin ek istihdamla Endonezya yer alıyor.

Türkiye'deki bulut bilişim yatırımı ve istihdamına yönelik herhangi bir veriye yer verilmiyor. Ancak Türkiye bulunduğu konum itibariyle bulut bilişim sektöründe kendine yer bulabileceğini söyleyebiliriz.

Araştırmada bulut bilişim sektörün finansal hacmine de yer veriliyor. 2012 yılında sektör, yaklaşık 1.1 trilyon dolarlık hacim yaratması öne sürülüyor.

Yorumlar (4)
 1. Türkiye'nin bulut bilişim konusunda yer alabilmesi için öncelikle yazılım tarafının bu konuda projeler geliştirmesi lazım. O taraftan talep olmazsa, bence gelişmesi mümkün olmayan bi sektör.

  Zaten ülkemizde kendi işi ile ilgili olarak bu teknolojiyi uzun süredir kullanan firmalar var. Bunun yurtdışı örneklerde olduğu gibi son kullanıcıya erişmesi ise ancak yazılımcılarımızın bu konuya olan ilgisi ile olacak.

 2. Emrahy Emrahy

  Bulut bilişimin, "bulutta çalışan servisler" mantığıyla bu sayıların çok daha büyük olacağına inanıyorum. Aslında nedeni çok basit, hepimiz maliyetlerimizi düşürmek, ötesinde toplam sahip olma maliyetimizi azaltmak istiyoruz. Kullanım nedenlerine bu yazıda yer vermiştik: http://www.karel.com.tr/blog/neden-bulut-bilisim

 3. Inspark Inspark

  Bulut bilişim ile çok daha fazla insanın da işini kaybedeceğini göz ardı etmemeliyiz. Daha doğrusu IT pozisyonları değişime uğrayacak ve bugün bildiğimiz IT'den ziyade inovasyon yöneticileri ortaya çıkacak diye düşünüyoruz.

 4. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Türkiye'de işletmelerin kolayca geçeceğini düşünmüyorum. Çünkü neredeyse bütün işletmeler ve kişiler kendi kontrolü dışında bir alanda veri saklamaya güvenmeyecekler. Ancak İşletme içinde bir server üzerinden bu tarz bir uygulama sunulursa windows server gibi tutulur yaygınlaşır.

  Ancak aracı firmaların sunucularında veri saklamak mı allah korusun. bu fikre kimse sıcak bakmaz. Çünkü önemli veriler de var ve bunların güvenliğinden emin olmadığı sürece işletmeler yanaşmayacaktır.

  Ayrıca hacklenme durumlarını da düşünmek gerekir. Yüzlerce işletmenin önemli verileri tuttuğu tek bir sunucu hacklendiğinde doğacak sıkıntıları düşünmek dahi istemiyorum.