Facebook'ta markalar için zaman tüneli neler getiriyor?
Pazarlama

Facebook'ta markalar için zaman tüneli neler getiriyor?

Dün akşam online pazarlama ile ilgilenenlerin önemli bir bekleyişi vardı. Beklenen Facebook'un pazarlama etkinliğiydi. Halka arz olmak için geri sayıma başlayan dünyanın en büyük sosyal ağı, canlı olarak yayınladığı pazarlama konferansında, dijital ajanslar, markalar ve tabii ki kullanıcıları ilgilendiren önemli açıklamalar yaptı.

Söz konusu etkinlik Facebook'un online reklam yarışında kendi bakışını yansıtması ve yeni silahlarını ortaya koyması açısından önemliydi. Twitter'ın son dönemde attığı adımlara cevap veren sosyal ağ devi, artık marka sayfalarının 'zaman tüneli'ne geçiş sürecinin tamamlanmasını bekliyor.

Markalara mesaj gönderimi

Yeni zaman tüneli sayfaları ile büyük markaları ve küçük-orta ölçekli işletmeleri  bekleyen yeniliklerden biri ve belki de en önemlisi, kullanıcıların markalara mesaj atabilecek olması. Markalar Facebook'ta şimdiye kadar hep hayran bulma yarışındaydı ama artık kullanıcı şikayetlerini de değerlendirmeye başlayacak.

Markalara Mesaj - Facebook

Twitter'da markaların kullanıcı şikayetlerine yanıt vermesine alıştık ama kullanıcı potansiyeli düşünüldüğünde Facebook'un ve markaların önemli bir sınavın başlangıcında olduğunu da düşünebiliriz.

Yerleştirilmiş içerik ve kapak resimleri

Facebook sayfaları zaman tüneli ile kendini hem yazılı hem de görsel açıdan daha iyi anlatma fırsatı sunuyor. Markalar kapak resimleri ile büyük bir reklam alanına kavuşuyor ve artık Twitter'da yer alan onaylı sayfalar gibi, ileti akışının tepesine (Facebook'ta sayfanın sol üstü) bir içerik sabitleyebiliyor. Bu özellik firmaların istediği bir içeriği uzun bir süre boyunca göz önünde tutmasına yardımcı olacak.

Yerleştirilmiş İçerik - Facebook

Zaman tüneli, markaların kilometre taşlarını özel olarak paylaşması ve kullanıcılarını geçmişe götürmesi için de önemli bir fırsat sunacak. Bu özelliklerin iyi kullanılması halinde 'marka müzeleri'ne rastlayacağımızı dahi söyleyebiliriz. Bu konuda özellikle Türkiye'den nostaljik çalışmaların çıkmasını bekleyebiliriz.

Hesaptan çıkan kullanıcılara da reklam gösterimi

Facebook, her gün hesabından çıkış yapan 37 milyon kullanıcıya reklam sunacağını da duyurdu. Bu yenilik Facebook'a hem webde hem de mobilde ciddi bir reklam gösterimi kazandıracak. Facebook'un diğer online reklamcılardan farkı, hesabına giriş yapan kullanıcılara sosyal reklam gösterimi yapması ama görünen o ki Facebook büyük bir potansiyeli de göz ardı etmek istemiyor.

Sosyal ağ devinin kullanıcıların tarayıcı hareketlerinden haberdar olduğu da düşünülürse bu 'üyelik dışı' reklamların belli bir isabet oranına sahip olacağını düşünebiliriz. Google'ın bu konuda ne düşündüğünü bilemiyoruz.

Yeni uygulamalar

Facebook'un yeni pazarlama planında markalar için önemli bir nokta da uygulamalar olacak. Yeni tasarıma ve işlevlere yönelik uygulamalar markalar için daha etkili bir araç olacak. Muhtemelen Facebook başarılı uygulamaları bir şekilde bizlere tanıtacak.

Yeni yönetim paneli ve analiz araçlarıyla sosyal medya alanında yeni iş imkanlarının açılacağını ve kullanıcıların sayfalardaki etkileşiminin daha açık olarak gösterileceğine de yer vermek gerekiyor.

Sayfa Yönetimi - Facebook

Taşlar yerine oturduğunda Facebook online pazarlama fırsatlarını yeniden ölçeklendirme şansı bulacak. Böylece sosyal medya reklamcılığının kendine daha ciddi bir yer açtığını görmüş olacağız. Tüm bu planların kullanıcı memnuniyetine etkisini ise yorumlarınızda görmeyi umuyoruz.

LearnFacebookPages.com adresinde yeni Facebook sayfalarını videolu anlatımlarla tanıyabilirsiniz.

Yorumlar (9)
 1. Tolga Güzel Tolga Güzel

  Sayfalar için son derece anlamsız ve görsel açıdan yetersiz bulduğum zaman tüneline mecburen geçecek olmaktan dolayı hiç hoşnut değilim.

  Bu değişim içinde tek iyi olan şey, her zaman niye yok dediğim mesaj olayıdır...

 2. Ercan Atay Ercan Atay

  Yeni marka sayfasının bazı sıkıntıları çıkacak. Örneğin başarısız kampanya düzenleyenlerin, müşteri sıkıntılarının geçmişe dönük tüm analizi rakip firmalar tarafından yapılabilecek :)

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Geçmiş paylaşımları engellemek sayfa yöneticisinin elinde. Ayrıca büyük markalar sadece facebook'ta kampanya düzenlemiyor. Sadece facebook paylaşımları ve kampanyaları ile o markayı analiz etmek tek başına yeterli değildir.

 3. Yusuf Yusuf

  Sahibi olduğum sayfalardan birinde yeni geçtiğim zaman tüneli tasarımını üyeler hiç beğenmedi.

  Yapılan yorumlarda zaman tünelinin karışık olması özellikle vurgulanmış.

  İnsanlarımız sade ve anlaşılır olanı her zaman ön planda tutuyor...

  1. Nurettin Bacanak Nurettin Bacanak

   "yusuf" bu tüm dünya için geçerli. Hatta lâfı bile vardır. KISS - "Keep It Simple Stupid"

 4. Maurers Maurers

  Kapsamlı ve güzel bir çalışma olmuş facebook için. Lakin, üyelerin / kullanıcıların alışması; gerçekten biraz zaman alabilir :)

 5. Oğuzhan Oğuzhan

  Yeni olan herşeye herzaman soğuk bakılmıştır.

  İlk başta itici gelsede emin olun harika olucak.

  ilerde facebookta ticaret yapıp para kazandığımızda daha keyifli olucaz

 6. Emre Arslan Emre Arslan

  İnsanların yeniliklere alışması zaman alıyor, ama sayfa sahipleri bu sisteme hemen geçerek hem üyeleri hemde kendililerini alıştırmaları gerek... Kapak fotoğraf kısmı herzaman olduğu gibi yine çok hoş bir görünüm elde etti.

  Bir sıkıntı daha fark ettim, zaman tüneline giren sayfalar daha önce aramalarda ilk sıralardaysa yada vs. bu onu arkalara alıyor yada sıralama henüz güncellenmiyor.Katagori bulunduğunuz sayfalarda ilklerde olsanız bile bu sizi geriye çekiyor. Şuan tek sıkıntım bu. Bakalım neler olacak...

 7. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Yeni sayfa düzeninin artılarından çok eksilerinin olduğunu düşünüyorum. Eski sayfa düzeninde sayfayı beğenmeyen kullanıcılara istediğiniz sayfayı gösterip, sayfayı beğenmesi halinde içerikleri gösterebiliyorduk. Ayrıca sekmeler çok arka plana atılmış. Bu iki durum bence önemli bir sorun...