Tivilog televizyon ve internet yayınlarının reytingini ölçmeye hazır
Video

Tivilog televizyon ve internet yayınlarının reytingini ölçmeye hazır

Televizyon izleyicileri için bir sosyal ağ olarak tanıttığımız ve ilk ekran görüntülerini paylaştığımız Tivilog.com, ön üye alımının ardından kapalı test sürecini geride bıraktı ve kapılarını açtı.

Kısa süre önce televizyon yayınlarının ötesine geçerek, çeşitli internet yayınlarını da (Webrazzi TV gibi) içerik havuzuna dahil ettiğini öğrendiğimiz Tivilog, güncel TV programlarının yanı sıra arşivindeki onbinlerce dizi, film ve program arşivine de erişim imkanı sunuyor.

Kısaca 'izlediğini paylaş' sloganına uygun hareket eden Tivilog, test sürecini Facebook ile üye olan 1500'e yakın kişi ile tamamlamış ve takip eden hafta içinde 1000'den fazla yorum ve giriş yapılmış. En fazla giriş yapılan ve yorum yazılan saatler ise 20:00 – 23:00 arası olmuş.

iPhone, iPad, Android ve SmartTv uygulamaları yakın zamanda hizmete sunmayı planlayan girişim tamamen ücretsiz hizmet veriyor ve özellikle Türkiye'nin TV izleme alışkanlığını çevrimiçi mecrada ölçmeye çalışıyor.

Murat Buyurgan'ın kurucusu olduğu Tivilog'un özellikle sosyal medya konuşmaları ile üye artışı sağlayacağını düşünmek zor değil. Ancak blogların sosyal medya karşısında yorum erozyonuna uğraması gibi, Tivilog'un da site içinde ne kadar yorum tutabileceğini düşünmesi gerekiyor.

İlerleyen zamanda daha geniş katılımlı sonuçlar çıkacaktır ama Tivilog'da ilk haftasından bazı sıralamaları aşağıda bulabilir, aklınıza takılan soruların cevabını şurada bulabilirsiniz.

En çok giriş yapılan ve yorum yazılan yerli diziler:

1. Yalan Dünya 2. Muhteşem Yüzyıl 3. Leyla ile Mecnun

İlk hafta en çok giriş yapılan ve yorum yazılan yabancı diziler:

1. Fringe 2. The Big Bang Theory 3. Alcatraz

İlk hafta en çok giriş yapılan ve yorum yazılan diğer programlar

1. O Ses Türkiye 2. Sosyal Medya 3. NBA

En çok beğenilenler ( Tüm içerik )

1. Yalan Dünya 2. Leyla ile Mecnun 3. Sosyal Medya 4. Fringe 5. Kuzey Güney

Yorumlar (5)
 1. bu sekilde pek bi anlam ifade eden uygulama degil acikcasi. SmartTv uygulamasi ile biseyler olabilir..

  1. çok sacma bişey şuan yenilik gelsin mesela fragmanlar vs dizilerin bölümleri izlenmesi böle olursa daha iyi olabilir..

 2. yillar once teleyorum.com u alisim geldi aklima :) ..

  sizi anliyorum TiviLog ..

  dogru yoldasiniz kosmaya devam diyorum, biraz acele etmeniz lazim bence dominant olabilmeniz icin ..

  biraz da "en yakin rakibim twitter" durumlari yasayacaksiniz girisiminiz itibariyle, kanaatimce..

  onu da zekice tasarlanmis arayuzler ve twitter in saglayamayacagi alet ve edevatlarla asabilirsiniz ..

  ismail,

 3. Murat Murat

  Uygulamanin cok sayida kisi tarafindan kullanilmasi durumunda eldeki verilerden elde edilecek gelir ile cok farkli noktalara gelebilecek bir proje. Ama sorulmasi gereken soru istenilen kullanima ulasabilir mi? Bence ne yazik ki ulasamaz. Neden?

  Check-in temelli uygulamalarda baz alabilecegimiz basarili tek model lokasyon bazli check-in modeli. Evet en basarili ornek Foursquare. Lokasyon bazli check-in lerdeki kullanimin surdurulebilirligi yogunlukla uygulamada yaratilan oyun algisi, kesfetme durtuleri ve sosyal paylasimcilikla alakali. Oyun algisi badge ler, kazanilan periyodik puanlarla yaratiliyor. Kesfetme durtusu ise sosyal cevrenin siklikla gittigi, guzel yorum biraktigi mekanlari kullanicinin deneyimleme durtusu...sosyal paylasimcilik ise disavurumsal olarak kullanicinin bir seruven ve hareket icerisinde oldugunu sosyal cevresine duyurma istegi...lokasyon temelli check-in de kullanicilari uygulamaya baglayan ve kullanimin surdurulebilirligi bence bu uc temel uzerine sekilleniyor.

  Bu projede de oyun algisi rahatlikla ornekler baz alinarak yaratilabilir. Yaratilmali. Ne yazik ki kesfetme durtuleri ve sosyal paylasimcilik cok sinirli olarak kullanicilari etkilebilir. Cogu tv izleyeni sinirli sayidaki alternatif programi zaten biliyor. Burada bir kesfetme durtusu yaratilamaz. Sosyal paylasimcilik acisindan da saniyorum hic kimse "bak ben eve tikildim tv izliyorum asosyalim" algisi yaratacagi icin surekli olarak check-in olmayacaktir. Saniyorum sosyal paylasimcilik bu projenin en zayif noktasi cunku TV sosyal bir mecra degil. Susarak izlenen disavurumsal bir makina. Sizin sosyalliginizden calip sizi baglama mantiginda :) Mekan mekan gezip bunu paylasmak ise tam tersi.

  Bu projenin basarili olacagini dusunmuyorum ama basarili olmak icin; guclu bir oyun algisi yaratilmali, web tv lere ve web den izlenilen dizi v.b. mecralara yonelinmeli. Bunlarla belki el guclenebilir.

 4. Başarılı olacağını umuyorum.

  Tüm insanlar yalnızca "bakın ne kadar sosyalim, ohoho her yere gidiyorum" diye kendini teşhir etmiyor. Bunu, ayda yılda bir dışarı çıkan, çıktığında da bağıra bağıra anlatmak isteyenler yapıyor.

  Televizyon izlemek evet asosyallik ama televizyonu sadece dizilerden ibaret görmemek lazım. Mobil uygulamalarla ve akıllı televizyonlarla entegrasyonu ne kadar iyi olursa, paylaşımın kalitesi de o nebze artacak gibi görünüyor. 100 eve konan reyting cihazıyla yapılan "şüpheli" ölçümlemeler bu tarz uygulamalarla tarihe karışacaktır. Televizyonları ayakta tutan, reyting temelli reklamlar olduğuna göre, bütün televizyon sistemini değiştirmeye gücü olacaktır bu tarz uygulamaların.