6 yeni Nokia için geri sayım
Mobil

6 yeni Nokia için geri sayım

Windows Phone işletim sistemiyle atağa kalkan Nokia'yı yeni cihazların tanıtım heyecanı sardı. Mobile World Congress'te üçü akıllı üçü de S40 serisinden olmak üzere 6 yeni telefon tanıtacağı iddiaları yoğunluk kazandı. Bu arada firma, son rakamlara göre 2.7 milyon adetlik toplam sevkiyatla en büyük Phone 7 arzı yapan firma oldu.

Nokia yeni modellerini Barselona'da düzenlenen Mobile World Congress 2012 fuarında, 27 Şubat'ta tanıtacak. Söylentilere göre orta fiyat segmentinde yer alacak ve Lumia 610 olarak adlandırılacak Windows Phone 7'li telefonun kendi segmentinde iddialı olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Bir diğer söylenti, Nokia'nın Windows Phone'lu ilk cihazı olan Lumia 900'ün global versiyonun fuarda tanıtılacağı yönünde. Bilindiği üzere Nokia Lumia 900'ün satışı sadece ABD'de gerçekleşiyordu. Yeni model Lumia 900 (veya 910) ise dünya çapında satılacak.

Windows Phone işletim sistemi kullanacak üç modelin Phone 7 Mango sürümüyle çalışması bekleniyor. Duyumlar firmaca doğrulanmadığı için elbette firmanın sürpriz yaparak farklı ürünler tanıtması da mümkün. Her durumda geniş bir yelğazede kullanıcı profiline hitap edeceğini düşündüğümüz yeni modellerle firmanın gerileyen pazar payının yeninden yükselme trendine girmesi şaşırtıcı olmaz.

Nitekim Strategy Analytics firmasının bugün yayımlanan bir raporuna göre Nokia, 2.7 milyon adetlik sevkıyatla, dünyanın en büyük Windows Phone 7'li telefon satıcısı konumuna yükseldi. Arzda yüzde 36 artış gösteren Nokia, böylece HTC'yi ikinciliğe itmiş oldu.

Nokia'nın Barselona'da tanıtacağı ürünlerden birine ait olan aşağıdaki video, Full HD video çekebilecek, oldukça güçlü bir akıllı telefonun işaretlerini barındırıyor kanımızca. Siz ne dersiniz?

Yorumlar (6)
 1. Muhammed Er Muhammed Er

  S40 serisini konuşmaya gerek yok, zaten kendisini yeterince kanıtladı. Ama Windows mobile ile Nokia nasıl olur derseniz; Bence yeni bir hezimete hazır olsunlar derim.

  Nokia'nın yapacağı en mantıklı şey: Android ile çalışan bir telefon ve o telefona Qt ile yazılım geliştireceğimiz yeni bir ortam(Cross compile). Bu zor olmayacaktır, çünkü zaten Qt Linux üzerinde rahatca çalışıyor.

  Gerçi bugüne kadar Android'e geçmeyen bir Nokia(sebebi ticari çekişme - en azından denemek için bir telefon bile çıkartabilirdi) bu saatten sonra geçer mi? Bence geçmez. :) O yüzden "Nokia go home".

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Öncelikle yorumlarına katılmıyorum. Piyasada Iphone dışında tüm üreticiler Android kullanıyor. Bence Yeni Windows Phone işletim sistemi gayet güzel özelliklerde. Kolay oluşturulacak uygulama yazılımları ve alt yapı desteği ile kısa sürede binlerce uygulama eklenerek daha da gelişecektir. Nokia akıllı telefon piyasasında geri de kaldı doğru ama unutulmamalıdır ki Nokia'da ciddi bir bilgi birikimi var bence doğru hamlelerle eski günlerine dönebilir.

 2. Gelinlik Gelinlik

  Nokia bu işi biliyor ilk telefonumda nokia hala 12 yıldır nokia

 3. Nokıa dan daha fazla akıllı telefon ve fiyat seçeneği bekliyoruz. Maalesef nokıadan vazgeçemiyorum.

 4. Volkan Çallar Volkan Çallar

  Nokia'nın bazı avantajları var:

  1. Blackberry geçiğ 3. sıraya geçme fırsatı. BB geride bırakırsa piyasada mutlaka konforlu yerini bulacaktır.

  2. Nokia'nın çok iyi logistik, dağıtım ve pazarlama altyapısı var. Android'i satan hiçbir üreticide böyel birşey mevcuttur. Global tanıtım ve dağıtım stratejisi ile herkesi ezebilirler. Microsoft sayesinde cepler para dolu zaten.

 5. nokia'cık kalitelisin servislerin iyi tasarımın bence piyasanın en iyisi..

  ama işin çok zor. bir windows phone android kadar güçlü ve kullanışlı olabilir mi?

  evetse bile çoook yolun var..

  şimdi kalkıp da yeni çıkan ürünlerini almak sadece yat nokia kalk nokia, at gözlüklü nokiacılara yakışır diye düşünüyorum