Apple, uygulama arama motoru Chomp’u satın aldı

Apple, uygulama arama motoru Chomp’u satın aldı

Mobil son zamanlarda hiç olmadığı kadar revaçta. Sayısız uygulama mobil kullanıcıların gündelik yaşamlarını kolaylaştırmaya devam ediyor. Milyonlarca kullanıcının bulunduğu mobil pazar için uygulama geliştirmek de içinde bulunduğumuz dönemin en gözde işlerinden biri. Fakat buradaki en büyük sorun; geliştirilen uygulamaların yüz binlerce uygulama arasında fark edilebilmesini sağlamak.

Geliştiriciler kadar, ihtiyaç duyduğu özel uygulamayı bulmak isteyen kullanıcılar için de önemli bir sorun olan bu konuya uygulama mağazaları şimdiye kadar etkili bir çözüm bulamadılar. Alternatif çözüm ise bağımsız üçüncü taraf uygulama arama motorlarından geldi.

Daha önce birkaç kez Webrazzi’de bahsettiğimiz Chomp bunlardan biri. Ama Chomp artık bağımsız değil çünkü Apple sürpriz bir kararla Chomp’u satın aldı.

Yeni bir akıllı telefon sahibinin ilk sorduğu soru olan “hangi uygulamaları yüklemeliyim?”e yanıt vermeyi hedefleyen Chomp, bugüne kadar toplam 2,5 milyon dolar civarında yatırım almıştı. Apple’ın bu satın almayı hangi şartlarda gerçekleştirdiği henüz kesin değil ama elindeki neredeyse sınırsız nakit ile “Yunanistan’ı satın almayı düşünüyor musunuzsorularıyla bile karşılaşan Apple’ın Chomp için düşük bir ödeme yapmadığı kesin.

Apple’ın iTunes’u adeta baştan yaratarak, çok daha kullanışlı hale getirmek için Chomp’u satın aldığı konuşuluyor. Anlaşma henüz dün tamamlanmış olmasına rağmen Chomp ekibinin bir kısmı Apple ofislerine taşındılar bile. Yani Apple bu konudaki çalışmalarda bir gün bile kaybetmek istemiyor.

Fakat bu satın almanın ilginç olan diğer tarafı Chomp’un sadece iOS değil, Apple’ın bu alandaki en büyük rakibi Google’a ait Android’in uygulamalarını da arıyor olması. Hatta Android uygulamaları konusunda Verizon ile bir anlaşmaları bile bulunuyor. Bu satın almadan sonra Chomp ve Android uygulama aramalarının ne şekilde devam edeceği biz de merak ediyoruz…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.