Mozilla’nın yeni uygulama mağazasına başvurular haftaya açılıyor

Mozilla’nın yeni uygulama mağazasına başvurular haftaya açılıyor

Dünyanın en önemli fuarlarından biri olan Mobile World Congress (MWC), 27 Şubat – 1 Mart tarihleri arasında Barselona’da gerçekleşecek. Pek çok büyük firmanın yer alacağı fuarda Mozilla da yeni uygulama mağazasını resmen duyuracağını açıkladı.

Mozilla’nın diğer uygulama mağazalarından biraz daha farklı bir yaklaşım ile lanse ettiğim yeni uygulama mağazası; dünyanın en büyük platformu olarak kabul ettiği web üzerine geliştirilecek uygulamaların kullanıcılara sunulmasını sağlayacak. Önümüzdeki hafta uygulama başvurularını kabul etmeye başlayacak olan bu yeni uygulama mağazası, 2012 içerisinde açılmış olacak.

Mozilla’nın açıklamasına göre mağazada HTML5 veya Mozilla’nın sunacağı API’ler gibi açık teknolojiler kullanılarak geliştirilmiş uygulamalar yer alacak. Şu anda bahsi geçen API’ler hakkında pek fazla bilgi yok ama Mozilla tamamının W3C standartlarına uygun olacağını söylüyor.

Şu anda sadece kapalı beta test kullanıcılarına açık olan bu uygulama mağazası hakkında detaylar haftaya netleşecek. Bununla beraber dokümantasyon sayfasından bazı ipuçları edinmek mümkün. Örneğin ücretli ve ücretsiz uygulamaların yanı sıra ücretsiz uygulamaların “premium” yükseltmelerine de imkan tanınıyor. Ödemeler ise PayPal ile yapılabilecek.

Bildiğiniz gibi Google’ın uygulama mağazası bir süredir açık, bu anlamda Mozilla’ya göre çok daha fazla aşama kaydetmiş durumda. Fakat Mozilla kendi uygulama mağazasının çok daha farklı bir yaklaşım ile uygulamaların tüm işletim sistemlerindeki, tüm HTML5 destekli tarayıcılarda çalışabileceğini söylüyor. Yani Mozilla uygulama mağazası konusunda kendisini Firefox ile sınırlamıyor.

Önümüzdeki hafta başlayacak olan MWC’te benzer pek çok önemli duyuru ve lansman gerçekleşecek ve Webrazzi de gelişmeleri sizlere Barselona’dan aktaracak. Bizden ayrılmayın ;)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.