Infodif: Gerçek zamanlı arttırılmış gerçeklik servisi
Teknoloji

Infodif: Gerçek zamanlı arttırılmış gerçeklik servisi

Geçtiğimiz günlerde Antalya’da gerçekleşen Etohum kampı ve Startup Turkey etkinliğinin ardından akıllarda birbirinden ilginç çok sayıda girişim kaldı. Etkinlikte katılımcı ve yatırımcıların 30’un üzerinde girişimin kısa sunumlarını izleme imkanı bulmaları da büyük bir şanstı. Fakat bu sunumlarda bir kez daha ortaya çıktı ki, görüntüler kelimelerden çok daha güçlü olabiliyor.

Örneğin bu yılın Etohum 15’i içerisinde yer alan ve gerçek zamanlı arttırılmış gerçeklik (augmented reality) üzerine çalışan Infodif’in sunumunda gösterdiği demo bunun en güzel ispatlarından biriydi. Sizin de bu sayfada izleyebileceğiniz demoda, arttılmış gerçekliğin gerçek zamanlı uygulanmasının ne gibi açılımlara olanak verebileceği çok açık bir şekilde görülebiliyor.

2007 yılında Kerem Çalışkan ve Eren Parlakgümüş tarafından kurulan ve şu anda Ankara, Hacettepe Teknokent’de bulunan Infodif’in kuruluş öyküsünü Kerem Çalışkan’ın şuradaki son derece keyifli yazısından okuyabilirsiniz.

Şu anda 20 çalışanı bulunan Infodif’in arttırılmış gerçeklik ile hazırlanmış gerçek zamanlı olarak kozmetik seçimi konusunda nasıl yardımcı olabileceğini gösteren bu aşağıdaki 1 dakikalık kısa video, bu alanda ulaşılan teknolojiyi göstermek ve ne gibi fırsatlara ulaşılabileceğini ortaya koymak açısından sanıyorum son derece etkileyici olacak.

Yorumlar (19)
 1. Uygulama süper olmuş. Yapanların ellerine, yüreğine sağlık...

 2. Arı Sütü Arı Sütü

  Gerçekten mükemmel bir uygulama... Teknolojinin nimetleri işte :S

 3. Serdar Kara Serdar Kara

  Mükemmel bir uygulama.Bravo...

 4. Basit bir background subtraction uygulaması gibi duruyor ama yine de bu projeye zaman harcayan, kafa yoran herkesin ellerine sağlık. Ayakkabı, yemek satıp para kırmayı hedefleyen kolay paracıların yanında böyle projelerin olması insanı çok cesaretlendiriyor.

  Tekrar ellerinize sağlık.

  1. Hadi bilmeden konuşulur da bu kadar mı konuşulur.

   Background subtractionsa neyi nerden subtraction?

   İnternetten ayakkabı satmak kolay paracılıksa zor paracılık nedir ve neden hepimiz ayakkabı satıp zengin olmuyoruz şu an?

   Bu hafife aldığınız şeylerde başarılı olabilmek için insanlar ömürlerini veriyorlar.

  2. Kerem Caliskan Kerem Caliskan

   Sevgili Talha,

   Projenin arkasindaki teori cok fazla. Keske basit bir bacground subtraction uygulamasi olsaydi ama sanirim o zaman bu gibi bir uygulamayi dunyada ilk kez gormuyor olurduk. Konuyla ilgili calisan uluslararasi firmalari incelersen bu isin ne kadar zor oldugunu algilarsin. Ayrica basit olmayan background subtraction uygulamalarimizin guvenlik ve milli savunma alanindaki yankilari ve ornek videolari sitemizden gorebilirsin. Ortada bu konuya yillarini vermis bir takimin emekleri var ve tum dunyada cok rekabetci olabilecek bir cikti soz konusu.

   Bir sey daha, ticarilestirilmis her modele ve arkasinda akitilan tere saygi duymak zorundayiz. Bu projede hedefimiz kozmetik satanlar ( dunyada yillik 500 Milyar Dolar'lik bir endustri ) ama ileride ayakkabi satanlar da bu potada olacak. Attigimiz her adim kendi alaninda goruntu isleme yetenegine ihtiyac duyanlara hizmet etmekle alakali. Hic kimsenin yaptigini onemsiz gormeden, emeklerinin karsiliginda onlara saygi duymak en onemli dusturumuz.

   Umarim zamanla sen de bir seyler yapmanin ve bunu ticarilestirmenin cok buyuk saygi gerektirdigini gorursun. Bir seyler yapmak ve basarmak ozellikle bu ulkede cok zor onemli olan saygiyi her alana tasiyabilmemiz.

   Kendine iyi bak,

   Kerem

 5. Gayet başarılı ve ticari uygulaması hemen olabilecekmiş gibi. Gerçek ayna taklidi yapacak bir dokunmatik ekranla pratik bir ürün olur. Sanal mouse kısmı çok uygun olmamış ama kinect falan değilse before after kısmı kullanışlı olabilir.

  Yalnız bir de kadınları aynadan daha güzel göstermesi için "lense çorap germe" tarzı filtreler eklenmeli üstüne.

 6. Youtube üzerindeki videoları alıp kendi sitenize yükleseniz ve öyle gösterseniz çok iyi olur, çünkü sizin sitenizdeki videoları izleyebiliyoruz ama youtube'a işyerinden girilemiyor.

  1. Merhaba,

   Videoyu Infodif'in sitesinden de izleyebilirsiniz: http://www.infodif.com/tr/arge/sanal-makyaj-uygulamasi

 7. Ayris :D Ruju sevdiğin renkte bıraktın. Farketmedim sanma :D

  1. Dimi.. :))) Ama keşke biraz gülseymişim..

 8. İşte budur.. Kerem ve ekibine başarılar dilerim..

  harika bir uygulama gerçekten..

 9. insanlarin geliştirdikleri uygulamaları keşke bir platformda toplanıp paylaşılabilse, ki üstüne bişiler yapmak isteyen insan her seferinde tekerleği tekrardan icad etmeye ihtiyaç kalmasa.

 10. Isimsiz Isimsiz

  teknoloji neden hep kadinlara calisir

 11. M. Murat Demir M. Murat Demir

  Ülkemizde sadece web girişimcileri değil ArGe'ye odaklanmış başarılı firmaların olduğuna bir kanıt

  Tebrikler

 12. Renklidergi Renklidergi

  Merhaba,

  Video çekimi daha özenli olabilir miydi? Örneğin dudağın renklendiği bölüm ekran içinde ayrı bir pencerede yakın plan çekim ile gösterilebilir miydi acaba?

 13. Sevgili Özgün Genç,

  "Neyi neyden subtraction" derseniz cevap şu:

  Arka plan (tüm cisimler + kullanıcı) sabit olduğu için, iki boyutlu dizide ortalama RGB değerleri tutulur. Kayıt sırasında, her frame'in pikselleri de iki boyutlu array'de tutulur. Her piksel değeri, karşılık gelen arka plan pixellerinden çıkartılır. Farkın belli bir thresholddan fazla olduğu piksellerde hareket var demektir. Vidyoda gördüğümüz gibi bu değişikliğe sadece kullanıcının eli neden olabilir. Yani eli takip etmek için basit bir background subtraction yeterlidir.

  Sevgili Kerem Çalışkan,

  Sanırım yanlış anlaşıldım. Hiçbir projeyi küçük görmüyorum. Aksine bu proje müthiş. Hepimizin aklından "sanal giyinme" sayesinde kıyafet denenmesi için bir proje geçmiştir. Ama hiçbirimiz bunu yapmaya cesaret edemedik. Bu tarz bir proje için müthiş bir başlangıçtır bu proje. O yüzden kutluyorum.

  İkinci olarak, ayakkabı satıp para kazanan kimsenin yaptığı işi de küçük görmüyor aksine bu işi ilk yapanları cesaretlerinden dolayı kutluyorum. Sözüm, bu "sanal makyaj" gibi projelere para ve zaman ayırmayan, "alışveriş sitesi yapın getirin, yatırım yapalım" diyen kişilere.

  Saygılar.

  1. Son bir şey:

   "Basit"den kastım değersiz, işlevsiz değil; "simple".

 14. Escan Anahtar Escan Anahtar

  Harika bir buluş olmuş. Daha neler göreceğiz acaba..?