Mobil uygulamalar için yeni bir akım: Clear
Mobil

Mobil uygulamalar için yeni bir akım: Clear

Bir to-do list/görev yönetimi uygulamasından ne beklersiniz? Görevler için bitiş süreleri belirlenebilsin, geniş bir hatırlatma modülü olsun, yaygın servislerle entegre çalışabilsin ve daha pek çok özellik, değil mi?

Clear yayınlandığı ilk günden beri adından fazlasıyla söz ettiren, App Store'da birinci sıraya kadar (ücretli uygulamalar kategorisinde) yükselmeyi başaran bir görev yönetimi uygulaması. Şu an için yalnızca iPhone (ve iPod Touch) sürümü mevcut. Ve yukarıda saydığım özelliklerin hiç birine sahip değil!

Impending, Inc. ve Milen Dzhumerov ortak çalışması olarak hazırlanan Clear'ı farklı kılan en önemli özellik kuşkusuz herhangi bir menü elemanı, buton veya navigasyon ikonuna sahip olmayışı. Tamamen el hareketleriyle yönetilen uygulamada listeler oluşturabiliyor, bu listelerin altında önceliklerini yukarıdan aşağıya doğru renk tonlarıyla atadığınız görevler belirleyebiliyorsunuz.

Uygulamayı ilk açışınızda sizi ekran görüntülerinden oluşan kısa bir tutorial/rehber karşılıyor. Diğer görev yönetimi uygulamalarından da alışık olduğumuz gibi uygulamanın fonksiyonlarını ifade eden bir liste, ve bu listenin altında da 7 tane görev var. Tahmin edeceğiniz gibi Clear'ın arayüzüne alışıp, kullanmaya başlama süresi oldukça kısa.

Clear'ın şu an için herhangi bir servisle (Google Tasks veya iCloud gibi) entegrasyonu bulunmadığı gibi görevler için zaman kısıtı da belirleyemiyoruz. Ayrıca listeler 20, görevler ise 28 karakterden uzun olamıyorlar.

Her ne kadar işlevselliği en ön sıraya koyduğumuzu düşünüyor olsak da Clear ($0.99) gibi farklı kullanıcı deneyimi yaşatan ürünleri, çok daha yetenekli rakipleri karşısında tercih edebiliyoruz. Clear'ın kendisini özel kılan 'imkansızlıkları'ndan vazgeçeceğini düşünmüyorum ama sık kullanan servis ve uygulamalarla entegre oldukları taktirde çok daha geniş kitlelere ulaşabilirler.

Evet, Pinterest bir sosyal ağ ve arkasından önemli bir topluluk var. Bu yönden kıyaslamak doğru olmayabilir. Ama Pinterest'in başardığının bir benzerini de Clear başardı. Mobil dünyaya, "Clear gibi mobil uygulama" tabirini kazandırdı.

Yorumlar (9)
 1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  uygulamayı kullanmak gerçekten çok zevkli. ama 20 görev ve 28 karakter sınırlaması çok can sıkabiliyor. yazacağım şey kısaysa clear, uzunsa başka bir uygulama açayım diye düşünmem gerekiyor. benim tavsiyem wunderlist kullanın. ve hem telefonunuza hem de bilgisayarınıza yükleyerek senkronize edin. uzun vadede daha çok işinize yarayacaktır.

  2. tavsiyem, çok düşünmeyin. basit fikirlerinizi bir mobil uygulamaya çevirin. tabiri caizse adamlar şuan köşeyi döndü :)

  1. Gizem Koç Gizem Koç

   çok başarılı =)

  2. Arı Sütü Arı Sütü

   Uygulama hakkında ki yorumunuzdan çok 2. tavsiye dikkatimi çekti ve gülümsetti beni :) Çok haklısınız. Bazen ufak bir fikir bile hayata geçirildiğinde büyük bir proje olabiliyor. Yeter ki projeleri hayata geçirelim. Bu uygulama da bunlardan biri.

 2. Osman Gamli Osman Gamli

  Bu nasil bir reklam yazisi. Yazar cok sevmis heralde. 5 para etmez uygulama.

 3. Ahmet Alp Balkan Ahmet Alp Balkan

  Erman sayesinde Webrazzi'den dunyadaki en cool haberleri alabiliyoruz. :) Cok ciddi (genelde sıkıcı) postlar gormeye alisik oldugumuzdan iyi geliyor. Iyi ki Erman Webrazzi'de yaziyor.

 4. Hakan Yurt Hakan Yurt

  gerek yok pahalı telefonlara nokialar için project

 5. 2 sene önce bu uygulamanın Windows tabanlısını kendim için yazdım ben ve hâlâ kullanıyorum.

  3-4 sene önce

  yapacaklarımı bilgisayarımda ki Notepad de tutuyorum.

  ve listedekileri yaptıkça o satırı siliyordum, biraz daha geliştirmeye karar vererek küçük bir Windows uygulaması yazdım.

  Bu uygulamayı görünce kendi kullandığım uygulama geldi aklıma çünkü tamamen aynı işi yapıyor gibi.

  Madde madde yapacaklarımı ekliyorum

  Sonra yaptığım her bir maddenin yanına tik koyuyorum ve rengi yeşil oluyor.

  Akşam yaptıklarım listesine baktığımda gördüğüm yeşiller bana oldukça moral sağlıyor, günümü boşa harcamadığımı farkediyorum.

  Bu projede benimkisi ile tamamen aynı mantıkda, farkı ise güzel minimalist bir arayüz sunulmuş okadar.

  Neyse artık Windows 8, Metro arayüzü için güzel birşey geliştiririm.

  Haberimi yaparsınız artık :)

  1. Burak Yüce Burak Yüce

   Bu uygulamayı sattıran işlevi değil ki. insanlar yaşayacakları farklı deneyime para ödüyor olsa gerekler.

 6. Power Plus Power Plus

  Bu uygulamayı denemek lazım.