Mobil uygulamalar için yeni bir akım: Clear

Mobil uygulamalar için yeni bir akım: Clear

Bir to-do list/görev yönetimi uygulamasından ne beklersiniz? Görevler için bitiş süreleri belirlenebilsin, geniş bir hatırlatma modülü olsun, yaygın servislerle entegre çalışabilsin ve daha pek çok özellik, değil mi?

Clear yayınlandığı ilk günden beri adından fazlasıyla söz ettiren, App Store'da birinci sıraya kadar (ücretli uygulamalar kategorisinde) yükselmeyi başaran bir görev yönetimi uygulaması. Şu an için yalnızca iPhone (ve iPod Touch) sürümü mevcut. Ve yukarıda saydığım özelliklerin hiç birine sahip değil!

Impending, Inc. ve Milen Dzhumerov ortak çalışması olarak hazırlanan Clear'ı farklı kılan en önemli özellik kuşkusuz herhangi bir menü elemanı, buton veya navigasyon ikonuna sahip olmayışı. Tamamen el hareketleriyle yönetilen uygulamada listeler oluşturabiliyor, bu listelerin altında önceliklerini yukarıdan aşağıya doğru renk tonlarıyla atadığınız görevler belirleyebiliyorsunuz.

Uygulamayı ilk açışınızda sizi ekran görüntülerinden oluşan kısa bir tutorial/rehber karşılıyor. Diğer görev yönetimi uygulamalarından da alışık olduğumuz gibi uygulamanın fonksiyonlarını ifade eden bir liste, ve bu listenin altında da 7 tane görev var. Tahmin edeceğiniz gibi Clear'ın arayüzüne alışıp, kullanmaya başlama süresi oldukça kısa.

Clear'ın şu an için herhangi bir servisle (Google Tasks veya iCloud gibi) entegrasyonu bulunmadığı gibi görevler için zaman kısıtı da belirleyemiyoruz. Ayrıca listeler 20, görevler ise 28 karakterden uzun olamıyorlar.

Her ne kadar işlevselliği en ön sıraya koyduğumuzu düşünüyor olsak da Clear ($0.99) gibi farklı kullanıcı deneyimi yaşatan ürünleri, çok daha yetenekli rakipleri karşısında tercih edebiliyoruz. Clear'ın kendisini özel kılan 'imkansızlıkları'ndan vazgeçeceğini düşünmüyorum ama sık kullanan servis ve uygulamalarla entegre oldukları taktirde çok daha geniş kitlelere ulaşabilirler.

Evet, Pinterest bir sosyal ağ ve arkasından önemli bir topluluk var. Bu yönden kıyaslamak doğru olmayabilir. Ama Pinterest'in başardığının bir benzerini de Clear başardı. Mobil dünyaya, "Clear gibi mobil uygulama" tabirini kazandırdı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.