Korelilerin 5 inç ekran rekabeti
Teknoloji

Korelilerin 5 inç ekran rekabeti

Akıllı telefon ve tablet PC'lerin ergonomik kullanımı için sıkça tartışılan konulardan biri boyut. Apple hariç üretici şirketlerin birçoğu, tüketicilerin ihtiyaçlarına doğru cevabı verebilmek için farklı boyutlardaki modelleri piyasaya sürüyor.

Samsung, Galaxy Note ile akıllı telefon ve tablet PC arası bir boyut olan 5.3 inci tüketicilere sunmuştu. Üzerinden çok zaman geçmeden bir başka Koreli, LG firması da aynı boyutlarda bir akıllı cihaz piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

LG Optimus Vu adındaki akıllı cihaz, yukarıda bahsettiğimiz gibi boyutlarıyla ön plana çıkıyor. Samsung Galaxy Note'un tam olarak rakibi olan LG Optimus Vu,  5 inçlik ekran boyutuna sahip. Cihazın ekranı, 16:9 ve 4:3 formatta HD çözünürlük sağlıyor.

Cihaz ayrıca 32 GB hafıza ve 8 megapiksellik kamera gibi donanımsal özellikler taşıyacak. LG, bu cihazda işletim sistemi tercihini elbette yine Android'ten yana kullanıyor. Optimus Vu, Android Gingerbread yüklü olarak gelecek. Ancak Android'in bir üst sürümü olan Ice Cream Sandwich'i de kullanılabilecek.

LG Optimus Vu'nun fiyatı henüz açıklanmış değil. Cihazın dağıtımı Mart ayında başlanacağı şirketten verilen bilgiler arasında. Optimus Vu'nun Türkiye'ye geliş tarihiyse henüz bilinmiyor.

Ekran ebatı konusunda en akılda kalıcı yorumlara Apple'ın kurucusu rahmetli Steve Jobs sahipti. Basın toplantılarında en ergonomik boyutların iPad ve iPhone'da olduğunu iddia ediyordu. Jobs'a göre akıllı telefonlar için en ergonomik ekran, eldeyken her köşesine baş parmağın parmağın uzanabildiği ekrandı. Tabletlerdeyse 7 inçlik boyutun 'fazla küçük' olduğunu iddia eden Jobs, onları 'dead on arrival' (ölü doğar) olarak nitelendiriyordu. 10 inçten büyük ekranların da taşınabilirlik açısından zorluk çıkardığını öne sürüyordu Jobs.

Ancak geçtiğimiz yıl sonunda piyasaya çıkan 5 inçlik Galaxy Note'un başarısı, özellikle akıllı telefonlarda müşteri tercihlerinin her zaman patronları haklı çıkarmadığını göstermiş durumda. Bu cihazlar pantolon ceplerine sığmıyor olabilir. Ancak internette gezinme, doküman yazma ve okuma, video ve diğer multimedya uygulamalarını kullanma, haritada yol bulma ve tabi oyun oynama gibi akıllı telefon almayı anlamlı kılan özellikler açısından çok avantajlı olduğunu da söylemek gerek.

Yorumlar (3)
  1. bir fikrim var,

    istenilen boyda bir ekran düşünün, sadece bir sunucudan wireless üzerinden grafik olarak görüntü alıp gösterecek ve dokunmatik ekranına nereye basıldığı koordinatlarını sunucuya geri gönderecek. statik resimler gösterdiği için sıfıra yakın işlem gücü gerektirecek. Bir sunucudan yüzlerce ekran çalıştırılabilir, ve temel donanım olarak sadece 0.5 mbit altında wireless, ekran, grafik hafızası ve dokunmatik ekran gerekir, bundan dolayı çok ucuz olur, ve çok şeye kullanılır.

    1. Bemde düşündüm bunu ve emin ol çok adam düşünmüştür.en büyük sorun cok ciddi internet bağlantısı gerektirmesi ve lag olması insan bastığı gibi sonuc alıyor şimdiki ürünlerden ama bağlantı hızı gecikmeye sebep olur bunlar aşılırsa client tabletler güzel olur ama çok zor aşılır

      1. Internet üzerinden de yapılabilir ama yavaş olabilir, web sayfası açılma hızında olur. Ama asıl yerel ağda kullanılır, mesela sınıflarda.