Pinterest’in ilginç gelir modeli
Sosyal Ağlar

Pinterest’in ilginç gelir modeli

Eğer doğrudan satış odaklı bir site değilse, pek çok online servisin kayda değer gelirler üretmeye başlaması aylar, hatta bazı durumlarda yıllar sürebilir. Örneğin Twitter için gelir üretmek oldukça uzun sürmüştü. Fakat kısa sürede çok hızlı bir şekilde popüler hale gelen Pinterest’te durum biraz daha farklı.

Görünürde bir reklam yapısı veya benzeri bir gelir kaynağı olmadığı için kullanıcıların çoğu Pinterest’in henüz para kazanmadığını düşünürken, aslında Pinterest aylardır gelir üretmeyi sürdürüyor. Üstelik de son derece ilginç bir yöntem ile…

Konu ilk olarak Llsocial.com’da yayınlanan bir makalede gün ışığına çıktı. Josh Davis imzası ile yayınlanan yazıya göre Pinterest, pin edilen içeriklerin bağlantılarını değiştirerek gelir ortaklığı (affiliate) programı olan sitelere yönlendirilen trafiklerden gelir üretiyor.

Amazon, eBay gibi sitelerin pin edilen içeriklerine tıklanarak bu siteleri ziyaret eden kullanıcılar alışveriş yaptıklarında Pinterest bu alışverişlerden pay elde ediliyor. Pinterest bu sistemi Skimlinks’i kullanarak gerçekleştiriyor. Çok ciddi trafiklere ulaşmış olan Pinterest için bu yöntem kısa sürede oldukça önemli bir gelir kalemi haline gelmiş durumda. Tabi ki kendi sistemini kullanan yayıncıların gelirinden %35 pay alan Skimlinks için de öyle…

Üstelik Pinterest’in kullanıcı sözleşmesine göz atıldığında bu durumun herhangi bir sorun oluşturmadığı da görülebiliyor. Çünkü Pinterest’in kullanıcı sözleşmesinde tüm pin’lerle ilgili her türlü değişikliği yapmaya hakkı olduğuna dair bir bölüm yer alıyor ve kullanıcıların servisi kullanabilmek için bu sözleşmeyi kabul etmeleri gerekiyor.

İnternette ücretsiz görünen hiç bir şeyin aslında ücretsiz olmadığını, herkesin her servis için doğrudan veya dolaylı bir bedel ödediğini düşündüğümüzde burada çok büyük bir sorun görünmüyor. Eğer Pinterest bunu en baştan açıkça söyleseydi bu konuyla ilgili tartışmalar da başlamadan bitebilirdi. Diğer yandan Pinterest’in eğer eklenmiş pin’lerde bir gelir ortaklığı bağlantısı bulursa, bu linkleri de değiştirmiyor.

Yorumlar (4)
 1. sizin de dediğiniz gibi bu tamamen skimlinks in siteye uyarlanmasıyla çalışan bir sistem.(isteyen kullanablir.)

  bir hafta önce bir yerde okumuştum, çok güzel sistem. kullanıcıya da bir zararı yok, reklam gösterme zorunluluğu yok.

  twitter reklam aldı da çok mu iyi oldu, ilk kez gördük tamam da bir reklam gün boyu insanın gözüne sokulmaz ki değişsin bari.

  twitter da bunu kullansaydı keşke.

 2. Bence'de Twitter bu yöntemi kullanmalıydı. Fakat kazancı daha düşük olurdu zannımca. Printerestin'e gelecek olursak tebrik etmek gerekir.

 3. İnternet'de hayal gücünün sınırı yok.Büyük gelirler elde etmek için yaratıcı bir fikir yetiyor.Gerçekten ilginç bir yöntem.

 4. Gerçekten bunu ilginç bulmanıza anlam veremedim, Affiliate Marketing' in artık buralarda da birilerinin kafasında yer etmesi gerektiğiniz gösteren güzel bir çalışma olmuş.

  Bunun kullanıcıya olan bir zararı olduğunu düşünmüyorum, birileri çıkıpta pinleri onlar bulmuyor diyebilir ancak platformu sunulmasaydı fikir ve fikirle beraber içerikte oluşmayacaktı.

  Tebrik etmek lazım bu adamları.