Sosyal oyunda gökdelen problemi

Zynga’nın halen büyük bir potansiyel bulunan mobil sosyal oyun alanındaki son adımlardan biri olan Dream Heights’ı iPhone ve iPad için yayınladı. Facebook bağlantısı ile sosyal öğelere sahip olan oyun, hayallerinizdeki gökdeleni arkadaşlarınızın da yardımı ile yükseltmenizi sağlıyor. Dream serisinin, Dream Zoo ve Dream PetHouse’dan sonraki üçüncü oyunu olan Dream Heights henüz piyasaya çıkmadan önce bazı eleştirilerin de hedefi oldu.

Tiny Tower adlı mobil gökdelen oyununun üreticisi Niblebit tarafından kendi oyunlarını kopyalamakla suçlanan Zynga’dan yanıt gecikmedi. Zynga, gökdelen inşa etmenin oyunun yeni olmadığını, bunun 1990’larda ortaya çıkan bir tür olduğunu, kendi yaptıklarının ise bu türe sosyal öğeler eklemek olduğunu söyledi. Fakat bu açıklama da tartışmayı sona erdirmeye yetmedi…

Gerçekten de gökdelen oyunları, yeni oyun türleri icat etmek konusunda en önemli firmalardan biri olan Maxis tarafından 1994 sonlarında piyasaya çıkartılan Sim Tower ile başladı. O dönem kısa sürede çok popüler olan Sim Tower’ın sonrasında pek çok benzeri de yapıldı. Fakat bunlardan hiç birinin bugünkü anlamda sosyal öğelere sahip değildi.

Bu anlamda Zynga’nın oyunu gerçekten de Sim Tower’ın önünü açtığı gökdelen oyunlarında farklı bir yere sahip. Diğer yandan Nimblebit’ten Ian Marsh, Zynga’nın Dream Heights’ında Tiny Tower’ın sosyal öğelerine büyük benzerlik bulunduğunu iddia ediyor.

Bir oyunun diğerinin kopyası olup olmadığına karar vermek giderek güçleştiği bir dönemden geçiyoruz. Sosyal öğelerin de etkisiyle oyunlara yeni özellikler ile zenginleştirmek çok kolay ve bu da sınırları çizmeyi daha da zorlaştırıyor. O yüzden bu oyunun kopya olup olmadığına dair net bir karar vermek pek mümkün değil. Ama kesin olan tek bir şey var o da; bu gökdelen tartışmasının hem Tiny Tower, hem de Dream Heights’ın daha geniş çevreler tarafından duyulmasına çok katkısı olduğu…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.