Sisteminin en 'sağlam' olduğunu iddia eden BTK hacklendi

Sisteminin en 'sağlam' olduğunu iddia eden BTK hacklendi

Türkiye’deki internet denilince ilk akla gelen kurumlarından birisi Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’de siber saldırılar konusunda sistemine en çok güvenen kurumlardan birisi de olan BTK, ne yazık ki Anonymous saldırısı karşısında direnemedi. Saldırı sonucunda Tüketici Şikayetleri sayfasına sızıldı.

Anonymous destekçisi ‘unnamed_anarchy’ adındaki grup şikayet sayfasında bulunan ihbar ve şikayette bulunan kullanıcıların bilgilerini açığa çıkardı. Sızıntıda saldırganların eline geçen diğer bir veriyse Türkiye'de faaliyet gösteren tüm operatörlerin BTK sitesine giriş için kullandığı kullanıcı adı ve şifre bilgileri.

Özellikle bu yıl içinde büyük şirketler de dahil olmak üzere birçok hack olayı gerçekleşti. Ancak BTK’nın başına gelen bu olayın ilginç bir yanı bulunuyor. O da BTK ve TÜBİTAK sistemlerini Türkiye’deki en 'sağlam' olduğunu idda etmesi.

BTK, 28 Ocak 2011 tarihleri arasında düzenlenen ‘Siber Güvenlik Tatbikatı’ndan sorun yaşamayan sistemler arasındaydı. Hatta BTK tarafından siber saldırılarda problem yaşanmayacağı iddia ediliyordu. Kurum düzenlenen tatbikatla ilgili ayrıntıları paylaşmıştı.

Bu tatbikata Türkiye’den birçok özel şirketin katılmaya cesaret edemediği de BTK’nın iddiaları arasında yer alıyordu.

BTK'dan konuyla ilgili bir açıklama geldi. Bu açıklamaya göre hacklenme olayı doğrulandı.

Türkiye’de en çok kendine güvenen kurumların başında gelen BTK’nın bile bu olayı yaşaması özel şirketlerin sistemlerindeki güvenli olduğu hakkında bazı soru işaretlerini akıllara getiriyor.

Ele geçirilen kişisel bilgiler için @ODigiturk Twitter hesabını ve Cyber War News sitesini takip edebilirsiniz.

Grubun konuyla ilgili paylaştığı videoyu aşağıda bulabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.