Sosyal Ticaret [İnfografik]
İnfografik

Sosyal Ticaret [İnfografik]

Sosyal ticaret son zamanların yükselen değeri. Sosyal ağlar üzerinden yapılan ticaret, satın aldığınız ürünleri paylaştığınız sosyal ağlar ticari açıdan son derece önemli. Önümüzdeki 5 yıl boyunca sürekli ivmeli olarak büyümesi beklenen sosyal ticaretin, 2016 yılında gelindiğinde dünya genelinde 30 milyar dolarlık bir pazar haline gelmesi bekleniyor.

Bir dijital pazarlama firması olan Digitas tarafından yapılan online ankette 18 yaşından büyük ABD'li 2247 sosyal medya kullanıcısı yer aldı. Araştırmanın sonuçlarına göre kullanıcıların %55'i sosyal medya üzerinden alışveriş yapmak için kredi kartı bilgilerini vermekten rahatsız.

Araştırmadan çıkan bir diğer önemli sonuç ise, sosyal medya kullanıcılarının sosyal ağlarda en az bilgisayar başında oldukları kadar mobilde de zaman geçirmeleri. Bu da bizi sosyal ticarete adım atmak isteyen firmaların, mobil kullanıma yönelik uyumluluklarını mutlaka göz önünde bulundurmaları gerektiği sonucuna götürüyor. Detaylı bilgiler için infografiği inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (3)
 1. Hakan Yalçin Hakan Yalçin

  Makalenin bütünü bir kenara ben şu cümleye hitap edeceğim ;

  "Araştırmanın sonuçlarına göre kullanıcıların %55′i sosyal medya üzerinden alışveriş yapmak için kredi kartı bilgilerini vermekten rahatsız."

  Ben kapıda ödeme hizmetinden bahis ederken biraz geri kafalı muamelesi görüyorum ve / veya bunun e-ticaret i geri götüreceğini söylüyorlar ama böylede bir kitle var işte. Hemde bu kitle sadece bu araştırma dahilinde yer almıyor hali hazırda Türkiye de online alışveriş yapmaktan çekinen ciddi bir kitle var.

  Her şey gibi bunu da ezberden konuşmuyorum kendi e-ticaret firmam ve danışmanlık verdiğim firmalardan biliyorum.

  Hizmet verdiğim 25bin müşteri den biliyorum , cevap yazdığım 7bin mail den biliyorum, telefon ile kapıda ödeme siparişi aldığım 10bin kişiden biliyorum . Kapıda ödeme hizmeti ile kazandığım paralardan yaptığım online ticaret ' den biliyorum.

 2. Bumbala Bumbala

  peki bu işi türkiye de yapan örnek gösterilebilecek, tavsiye edilebilecek firmalar var mı?

 3. Zaman ilerledikçe, ticaretin de alanı değişiyor.. Bakalım bir 5-10 yıl sonra nasıl alternatifler gelecek :)