E-postayı etkili kullanmak [İnfografik]
İnfografik

E-postayı etkili kullanmak [İnfografik]

E-posta yazışmaları günlük yaşantımızın önemli bir parçası ve bu önem her geçen gün daha da artıyor. Pingdom'un 2010 rakamlarına göre dünya çapında her gün 294 milyar adet e-posta gönderiliyor. Bunun ufak da olsa bir kısmı sizin gelen kutunuza düşüyor veya sizin tarafınızdan gönderiliyor olmalı.

E-posta bu derece önemli ama e-postayı doğru kullanmayı ne kadar iyi biliyoruz acaba? Eposta eklenti servisi Boomerang 5 milyon e-postayı inceleyerek ortalama bir kullanıcının günde kaç e-posta ile uğraştığını, kullanıcıların e-postaları ne zaman okumayı tercih ettiklerini ve başlıkta hangi kelimeleri kullanmak, hangilerinden ise uzak durmak gerektiğini belirlemiş.

Infografikte yer alan bilgilere göre ortalama bir kullanıcı günde 147 e-posta mesajı alıyor ve e-postalarına günlük olarak 2,5 saatten fazla zaman harcıyor. Ortalama olarak bu mesajların 71'ini siliyor ve bu sadece 5 dakika zaman alıyor. Her gün gönderilen ve özen gerektiren ortalama 12 e-posta mesajı ise günlük 1,5 saatimize mal oluyor.

5 milyon kişiye ait verilere göre, kullanıcılar diğerlerinin e-postalarını sabah 9'da almak istediklerini düşünüyorlar. Fakat aynı kullanıcılar e-posta mesajlarını sabah 6'da kendilerine iletilmesini tercih ediyorlar. Yani bu bilgilere göre aslında e-postayı sabah 6'da iletmek en uygun saat gibi görünüyor.

Bir e-postanın okunup okunmayacağını ise büyük oranda başlık satırı belirliyor. Boomerang'ın verilerine göre başlık satırında "Onay", "Katılım", "Destek/Yardım", "Konuşmacı", "Basın", "Sosyal" ve "Davet" kelimeleri bir e-postanın okunma oranını önemli ölçüde düşürüyor.

Bunlar yerine okunma oranlarını arttıran kelimeler ise; "Başvuru", "Fırsat", "Demo", "Bağlantı", "Ödemeler", "Konferans" ve "İptal etme".

Yorumlar (1)
 1. Hakan Yalçin Hakan Yalçin

  Dikkat edilmesi gereken bir konu . Ben e-ticaret firmam büyüdüğünde buna hazır değildim ve şu e-mailing sorunlarından dönemsel maddi ve manevi kayıplarım oldu.

  Aynı zamanda kaliteli bir mailing ' in maraflı olduğunu unutmamak lazım.

  Türkiye ' de , baktığınızda en çok kullanılan e-mailing firmalarından bir tanesi e-postama gelen alışveriş sitelerinin kullandığı firmaya bakarak söylüyorum ama söylemekten şu anda vazgeçtim reklam olduğunu için onaylanmayabilir yorumum , dediği maillere bakın ve siz cevabını görün ben biliyorum.

  Birde spam ' a düşen postalara çok dikkat ederim eğer bilinen bir firmanın postaları spam ' a düşüyor ise onları uyarırım.

  Doğru mailing doğru e-postalar ile olur. Bundan dolayı e-posta toplarken sakın gaza gelip daha fazla sayıyı elde etme çabası ile işi kolaylaştırmayın . Sonra onları ayıklamak için neler çekeceğinizi ben iyi biliyorum.

  Neyse uzun lafın kısası , kolaylıklar dilerim . Ben biraz daha detaylara girersem yine makaleden fazla yazıcam.