Facebook IPO'su kesinleşti, sıra Twitter dedikodularında

Facebook IPO'su kesinleşti, sıra Twitter dedikodularında

Twitter'ın yatırımcılarından Bill Gurley (Benchmark Capital) borsa yerine reklam platformuna odaklandıklarını söylüyor. Şirketin CEO’su Dick Costolo ise borsayla ilgili soruları yanıtsız bırakıyor. Kısacası Twitter borsa kelimesini ağzına bile almıyor.

Bu inkarlar ve sessizlik Facebook’u hatırlatıyor aslında. Facebook halka açılma kararı almadan önce, borsa sorularını yanıtsız bırakıyor ya da halka açılmayı düşünmediklerini söylüyordu.

Facebook halka açılmak için düzenleyici kuruma başvurusunu gerçekleştirdi. Dedikodu sırasıysa Twitter’a geldi.

Twitter'ın bu konuda diğer sosyal ağlara göre daha avantajlı olacağı düşüncesi ağır basıyor genelde. Çünkü önünde LinkedIn, Groupon, Zynga ve en önemlisi Facebook gibi bir örnekler olacak, en azından çıkış oranlarıyla toplanan para arasındaki bağlantıyı daha sağlıklı inceleme şansı bulacak.

Analistler, bu örnekleri de göz önünde bulundurarak, 'Twitter’ın ne zaman halka açılacağı' sorusuna 'büyük ihtimalle 2013' yanıtını veriyor. Ötee yandan Twitter'ın halka açılma sürecini ağırlaştırması ve 2013'ün geçilmesi de söz konusu. Çünkü LinkedIn, Groupon ve Zynga şirketlerinin borsada hayal kırıklığına uğradığını söyleyebiliriz. Facebook da bu süreçten istediği gibi çıkmazsa Twitter büyük ihtimalle halka açılma tarihini öteleyecektir.

Twitter’ın halka açılma süreciyle ilgili haberleri takip etmek için bir mikro blog bile açıldı. Yatırımcılar Twitteripo.com sitesinden söylentileri takip etmeye başladı bile. Orada toplanan yorumlarda da 2013 yılı öne çıkıyor.

Twitter’ın değeri 2011’de 8 milyar değerinde olduğunu hesaplanıyordu. Analister, şirketin yaklaşık yüzde 10’luk hissesini halka açacağı kanısında şimdilik. 2013 geldiğinde her şey yolunda gider de başarılı bir satış yapılırsa, Twitter’ın 2011 değeri üzerinden borsa değerinin 800 milyona varabileceği de diğer tahminler arasında.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.