İlk kez akıllı telefon alanlar 'Android' diyor

İlk kez akıllı telefon alanlar 'Android' diyor

“Bugüne kadar yapılmış en iyi iPhone” reklamıyla tanıtılan iPhone 4S, bugüne kadar en çok satan iPhone da oldu. iPhone 4S dördüncü çeyrekte LG ve Samsung gibi rakiplerini geçmesi bir yana tüm iPhone modellerini de geçerek birinci oldu. Ancak özellikle iPhone'un kalesi konumundaki ABD'de işletim sistemi bazında Android liderliğini pekiştirerek devam ettiriyor. İlk kez akıllı telefon satın alanlar içinde Android'li bir cihazı tercih edenlerin oranı  gittikçe artıyor.

NPD şirketinin ABD’de yaptığı araştırmaya göre Apple’ın iPhone 4S, iPhone 4 ve iPhone 3GS akıllı telefon serisi 2011 son çeyrekte ABD pazarından yüzde 43’lük pay alıyor. İşletim sistemi pazarına bakıldığında Android’in yüzde 48’lik payı bulunuyor. iPhone işletim sistemi olan iOS ve Android’in toplam pazar payıysa yüzde 90’lara ulaşmış durumda. Microsoft’un akıllı telefon işletim sistemi Windows Phone ve BlackBerry işletim sistemiyse gereiye kalan yüzde 10’luk payı paylaşıyor.

Android Pazar payını hızla büyütmeye devam ediyor. İlk defa akıllı telefon satın alan kullanıcıların yüzde 57’si Andriod işletim sistemli cihazları tercih ediyor. iPhone ise yüzde 34 payla ikinci tercih edilen akıllı telefon oluyor.

Tüm ABD pazarına bakıldığındaysa satışların arttığını söyleyebiliriz. 2011 dördüncü çeyrekte ülkedeki akıllı telefon pazarı yüzde 68 oranında büyüdü. Akıllı telefon başına ödeme ortalamasıysa 2010 dördüncü çeyrekte 143 dolardı. Bu rakamda da artış bulunuyor. 2011 dördüncü çeyrekte akıllı telefon başına ödeme ortalaması 149 dolara yükseldi.

2011 dördüncü çeyrekte satan ilk 5 telefon

1.         Apple iPhone 4S

2.         Apple iPhone 4

3.         Apple iPhone 3GS

4.         Samsung Galaxy S II

5.         Samsung Galaxy S 4G

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.