İlk kez akıllı telefon alanlar 'Android' diyor
Teknoloji

İlk kez akıllı telefon alanlar 'Android' diyor

“Bugüne kadar yapılmış en iyi iPhone” reklamıyla tanıtılan iPhone 4S, bugüne kadar en çok satan iPhone da oldu. iPhone 4S dördüncü çeyrekte LG ve Samsung gibi rakiplerini geçmesi bir yana tüm iPhone modellerini de geçerek birinci oldu. Ancak özellikle iPhone'un kalesi konumundaki ABD'de işletim sistemi bazında Android liderliğini pekiştirerek devam ettiriyor. İlk kez akıllı telefon satın alanlar içinde Android'li bir cihazı tercih edenlerin oranı  gittikçe artıyor.

NPD şirketinin ABD’de yaptığı araştırmaya göre Apple’ın iPhone 4S, iPhone 4 ve iPhone 3GS akıllı telefon serisi 2011 son çeyrekte ABD pazarından yüzde 43’lük pay alıyor. İşletim sistemi pazarına bakıldığında Android’in yüzde 48’lik payı bulunuyor. iPhone işletim sistemi olan iOS ve Android’in toplam pazar payıysa yüzde 90’lara ulaşmış durumda. Microsoft’un akıllı telefon işletim sistemi Windows Phone ve BlackBerry işletim sistemiyse gereiye kalan yüzde 10’luk payı paylaşıyor.

Android Pazar payını hızla büyütmeye devam ediyor. İlk defa akıllı telefon satın alan kullanıcıların yüzde 57’si Andriod işletim sistemli cihazları tercih ediyor. iPhone ise yüzde 34 payla ikinci tercih edilen akıllı telefon oluyor.

Tüm ABD pazarına bakıldığındaysa satışların arttığını söyleyebiliriz. 2011 dördüncü çeyrekte ülkedeki akıllı telefon pazarı yüzde 68 oranında büyüdü. Akıllı telefon başına ödeme ortalamasıysa 2010 dördüncü çeyrekte 143 dolardı. Bu rakamda da artış bulunuyor. 2011 dördüncü çeyrekte akıllı telefon başına ödeme ortalaması 149 dolara yükseldi.

2011 dördüncü çeyrekte satan ilk 5 telefon

1.         Apple iPhone 4S

2.         Apple iPhone 4

3.         Apple iPhone 3GS

4.         Samsung Galaxy S II

5.         Samsung Galaxy S 4G

Yorumlar (8)
 1. Burak Polat Burak Polat

  İlk kez akıllı telefon alanlara bir de "Telefonunuzdan memnun musunuz? Değiştirmeniz gerekirse hangi ürünü tercih edersiniz?" diye de sormak gerek kanımca.

  1. Şerafettin Arslan Şerafettin Arslan

   iPhone, iPhone, iPhone....

 2. Berker Unluer Berker Unluer

  iOS isletim sistemli tek telefon iPhone (3G, 3GS, 4, 4S.. vs.) fakat Android'li onlarca telefon var. Markalar veya direk modeller arasi karsilastirma olsa sonuc daha net olur.

 3. Mert Ak Mert Ak

  Türkiye'de de android hızla yaygınlaşıyor. Artık etrafımdaki bir çok kişi telefon alıcam ama android olması lazım demeye başladı..1 yıl önce android kelimesini teknolojiden iyi anlayanlar dışında pek telafuz eden olmazdı, şimdi çok.

 4. Murat Bişkin Murat Bişkin

  İlk önce Android kullanıp daha sonra iPhone kullanan birisi mutlaka iPhone'a geçer.

  Android ekşi bir tat bırakıyor eğer Turkcell gibi bir operatörden telefon aldıysanız ne demek istediğimi çok iyi anlarsınız. aperatörlerin sattığı Android cihazlar İçerisinde milyon tane kullanmadığınız uygulama ve servislerle ile arka planda çalışarak telefonu çok kasıyor ve telefonun işlemcisi, hafızası yetmiyor.Custom ROM kursanız bu seferde garanti dışında kalıyor.

  1. Android yazılım olarak sorunlu ve eksik bir yazılım değil. Ama siz gidip daha ucuz bir seçenekte karar kılarsanız "pahalıdır vardır hikmeti, ucuzdur vardır illeti" gereği belli oranda memnuniyetsizlik yaşayacağınızı kabul etmelisiniz.

   Apple in politikası gereği iphone a hiç dokunamayan turkcell androidin anasını ağlatıyor diye de şikayet etmeniz gereken android değil turkcell dir.

   eğer ağzınızda güzel bir tat kalsın istiyorsanız iphone a verdiğiniz kadar androidli bir şahesere verebilirsiniz gayet de güzel olur. gerçi iphone un yarısına en iyi androidli cihazlar alınıyor ama...

 5. Fatih Taşdelen Fatih Taşdelen

  Android çinde üretilen ucuz tabletlerde bile var.. iPhone'un tek başına bunlarla mücadele etmesi harika bir şey! Markalara bölüp araştırma yapan ve dataylı rapor sunan bir re-searcher görmedim henüz. Çünkü biliyorlar ki her türlü iPhone ezecek.. o yüzden Şerafettin Aslan'nin dediği gibi iPhone, iPhone, iPhone...

 6. Engin Guney Engin Guney

  Bu akıllı telefon muhabettinin iphone pahalı android ucuz(zengin-fakir)gibi tartışılması biz türklere özgü olsa gerek. Her iki telefonuda kullanıyorum.her ikisinin artıları ve eksileri var.Webrazzide ne zaman iphone ve android makalesi yayınlansa yorum yazanlar o şirketlerin avukatları gibi yorum yazıyorlar.