Blackberry uygulama geliştiriciler için en iyi platformlardan [Webrazzi BlackBerry DevCon'da]

Blackberry uygulama geliştiriciler için en iyi platformlardan [Webrazzi BlackBerry DevCon'da]

Webrazzi olarak RIM’in Avrupa’da düzenlediği ilk geliştirici konferansı Blackberry DevCon Europe’tayız. Hollanda'nın Amsterdam kentinde düzenlenen ve iki gün sürecek konferansın ilk günü tüm hızıyla devam ediyor ve sizin için gelişmeleri takip ediyoruz.

Blackberry DevCon Europe, RIM’in yeni CEO’su Thorsten Heins’ın sahneye çıkmasıyla başladı. Kişisel olarak BB Devcon etkinliklerinde bulunmaktan keyif aldığını söyleyen yeni CEO Blackberry’nin yeni sürüm yazılımlarla oldukça güçlü bir şekilde geldiğini belirtti. Toplantıda cihazlar arası eşleştirme teknolojisi BB Bridge uygulamalı olarak tanıtıldı.

Zor zamanlar yaşadığını bilsek de Blackberry'nin bir çok ülkede ilk sıradaki akıllı telefon markası olduğunu söylüyor Heins. Bu ülkeler arasında Türkiye yok ama Güney Afrika, Suudi Arabistan gibi birkaç gelişmekte olan pazarın adı geçiyor, Linkedin'i en çok kullanan Avrupa ülkesi olan ve Blackberry DevCon Europe'a da ev sahipliği yapan Hollanda'yı asıl örnek olarak gösteriyor.

Heins'ın verdiği bilgilere göre Blackberry'nin kullanıcı sayısı 75 milyon ve Avrupa'da 6 milyon yazılım geliştiricisi bulunuyor. Sadece Avrupa'da 18 milyon Blackberry satılmış. Blackberry OS'un geliştiriciler için en karlı platformlardan biri olduğunu söyleyen CEO, uygulama geliştiricilerin yüzde 13'ünün 100 bin dolardan fazla kazandığını ifade etti ve bu oranı Apple'ın bile yakalayamadığını paylaştı.

Verilen diğer bir istatistik ise App World hakkındaydı. Toplam 2 milyar, her gün ise 6 milyon uygulamanın  indirildiği paylaşıldı. Blackberry 10 deneyiminin bulut servis desteğiyle güçlendiğini söyleyen Thorsten Heins, aynı zamanda Blackberry 10 sürümünün Cloud tabanlı yeniliklerinden bahsetti.

Sahne sırası gelen EMEA yazılım bölümü yöneticisi Vivek Bhardwaj ise  Heins ile birlikte 'BB Bridge' olarak adlandırılan, PlayBook OS- Blackberry eşleme teknolojisini canlı olarak paylaştı.

Bizim de burda deneme şansı bulduğumuz Playbook ile zahmetsizce uygulamalar arasında geçiş yapılabildiğini görüyoruz. Yerleşik e-posta, sosyal ağ destekli takvim ve adres defteri özelliklerine, Playbook OS 2.0 ile Android uygulamalarının destekleneceğine değinildi. Heins, Blackberry'nin sağlam dağıtıcı kanallar ve yetenekli iş ortakları ile çalıştığının altını çizdi.

Avrupa'da kullanımda olan 1 milyar telefonu yüzde 35'inin akıllı telefon olduğu da Heins'ın paylaştığı bilgiler arasında. Heins bu durumu büyük bir fırsat olarak gördüklerini ve gelişen pazarlarda daha da büyük fırsatlar bulunduğunu söyledi.

Teşekkür ederek sahneden ayrılan yeni CEO, hakkında satılma dedikoduları çıkan RIM için son derece olumlu bir tablo çizdi. Salondakiler de Heins'ın performansından memnun görünüyordu. DevCom Europe'taki gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.