Blackberry uygulama geliştiriciler için en iyi platformlardan [Webrazzi BlackBerry DevCon'da]
Etkinlikler

Blackberry uygulama geliştiriciler için en iyi platformlardan [Webrazzi BlackBerry DevCon'da]

Webrazzi olarak RIM’in Avrupa’da düzenlediği ilk geliştirici konferansı Blackberry DevCon Europe’tayız. Hollanda'nın Amsterdam kentinde düzenlenen ve iki gün sürecek konferansın ilk günü tüm hızıyla devam ediyor ve sizin için gelişmeleri takip ediyoruz.

Blackberry DevCon Europe, RIM’in yeni CEO’su Thorsten Heins’ın sahneye çıkmasıyla başladı. Kişisel olarak BB Devcon etkinliklerinde bulunmaktan keyif aldığını söyleyen yeni CEO Blackberry’nin yeni sürüm yazılımlarla oldukça güçlü bir şekilde geldiğini belirtti. Toplantıda cihazlar arası eşleştirme teknolojisi BB Bridge uygulamalı olarak tanıtıldı.

Zor zamanlar yaşadığını bilsek de Blackberry'nin bir çok ülkede ilk sıradaki akıllı telefon markası olduğunu söylüyor Heins. Bu ülkeler arasında Türkiye yok ama Güney Afrika, Suudi Arabistan gibi birkaç gelişmekte olan pazarın adı geçiyor, Linkedin'i en çok kullanan Avrupa ülkesi olan ve Blackberry DevCon Europe'a da ev sahipliği yapan Hollanda'yı asıl örnek olarak gösteriyor.

Heins'ın verdiği bilgilere göre Blackberry'nin kullanıcı sayısı 75 milyon ve Avrupa'da 6 milyon yazılım geliştiricisi bulunuyor. Sadece Avrupa'da 18 milyon Blackberry satılmış. Blackberry OS'un geliştiriciler için en karlı platformlardan biri olduğunu söyleyen CEO, uygulama geliştiricilerin yüzde 13'ünün 100 bin dolardan fazla kazandığını ifade etti ve bu oranı Apple'ın bile yakalayamadığını paylaştı.

Verilen diğer bir istatistik ise App World hakkındaydı. Toplam 2 milyar, her gün ise 6 milyon uygulamanın  indirildiği paylaşıldı. Blackberry 10 deneyiminin bulut servis desteğiyle güçlendiğini söyleyen Thorsten Heins, aynı zamanda Blackberry 10 sürümünün Cloud tabanlı yeniliklerinden bahsetti.

Sahne sırası gelen EMEA yazılım bölümü yöneticisi Vivek Bhardwaj ise  Heins ile birlikte 'BB Bridge' olarak adlandırılan, PlayBook OS- Blackberry eşleme teknolojisini canlı olarak paylaştı.

Bizim de burda deneme şansı bulduğumuz Playbook ile zahmetsizce uygulamalar arasında geçiş yapılabildiğini görüyoruz. Yerleşik e-posta, sosyal ağ destekli takvim ve adres defteri özelliklerine, Playbook OS 2.0 ile Android uygulamalarının destekleneceğine değinildi. Heins, Blackberry'nin sağlam dağıtıcı kanallar ve yetenekli iş ortakları ile çalıştığının altını çizdi.

Avrupa'da kullanımda olan 1 milyar telefonu yüzde 35'inin akıllı telefon olduğu da Heins'ın paylaştığı bilgiler arasında. Heins bu durumu büyük bir fırsat olarak gördüklerini ve gelişen pazarlarda daha da büyük fırsatlar bulunduğunu söyledi.

Teşekkür ederek sahneden ayrılan yeni CEO, hakkında satılma dedikoduları çıkan RIM için son derece olumlu bir tablo çizdi. Salondakiler de Heins'ın performansından memnun görünüyordu. DevCom Europe'taki gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (5)
 1. BlackBerrynin uygulama geliştiricileri olumsuz etkileyen en büyük yanlışı, şuan Türkiye piyasasında 3 farklı jenerasyon işletim sistemine sahip cihazları aynı anda piyasada aktif satması. Cihazların ekran boyutu farklılıkları Android kadar bile esnek değil, ekran tasarımları, farklı cihazlarda düzgün oturmuyor. Webworks SDK üzerindeki OS5 buglarını bildirmeme rağmen çözüm bulamadılar daha doğrusu bulmaya yanaşamdılar. Doğal olarak hep son sürüme odaklanıyorlar ama bir yandan iki nesil öncesinin telefonunu türkiyede atfif olarak satmaya devam ediyorlar. Uygulama yaptırmak isteyen müşteriler, BlackBerry gelşitirme platformunu iOS ve Android gibi zannederek, tüm model cihazlarda sorunsuz çalışan uygulamalar istiyorlar. Diğer taraftan App World'e halka açık uygulama koysanız, bu sorun daha beter önlenemez bir hal alıyor Bu kafa ile BlackBerry bence batmayı hak ediyor.

 2. Baris Seker Baris Seker

  Blackberry'nin pek bir şansı yok. Uygulama geliştiriciler neden yok olan bir işletim sistemi ile vakit harcasın ki?

  Bence vakit varken Windows Phone ya da Android'e geçsinler.

 3. Murat Özgür Kaymakcı Murat Özgür Kaymakcı

  BB'nin bana göre sonunu getiren özellikler:

  - İşletim sistemlerinin çok yavaş olması

  - Uygulamaların azlığı ve görsel yetersizlik

  - Cihazların farklı farklı işletim sistemlerini içermesi

  1. Murat Bişkin Murat Bişkin

   BlackBerry için uygulama geliştirme araçalrını web sitelerinden indirmesi bile bir eziyet onlarca defa form doldurmamızı istiyorlar.

 4. Şerafettin Arslan Şerafettin Arslan

  Rakipleri karşısında BB'nin işi çoook zor.